anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

AF-S i AF-C w NEX 5R. AF-S nie działa zgodnie z założeniami

PiotrPL
Użytkownik

AF-S i AF-C w NEX 5R. AF-S nie działa zgodnie z założeniami

Witam,

Mam wrażenie że coś jest nie tak w moim NEX 5R (firmware 1.01), chodzi o ustawienia FOCUS ([Menu]-[Aparat]-[Wybór AF/MF]) i warunkowe AF MODE ([Menu]-[Aparat]-[Tryb autofokusa]). W ustawieniach fabrycznych oba skonfigurowane pod szybkim dostępem FN.

Instrukcja mówi że:
AF-S - Poj. autofokus - "Gdy spust migawki jest wciśnięty do połowy, aparat ustawia ostrość, po czym blokuje to ustawienie. Użyj tego trybu, gdy obiekt się nie porusza."
AF-C - Ciąg. autofokus - "Aparat ciągle ustawia ostrość, dopóki spust migawki jest wciśnięty do połowy. Użyj tego trybu, gdy obiekt się porusza."

W uwagach jest wyraźnie "Opcja [Poj. autofokus] jest wybierana w następujących trybach:
– [Inteligentna auto]
– [Lepsza automatyka]
– [Samowyzw]
– [Wybór sceny] z wyłączeniem [Sporty]
– [Rozległa panorama]
– [Zdj. z uśmiechem]"

W pierwszym z brzegu trybie "Inteligentna auto" opcja rzeczywiście jest wybierana bo ikona AF-S się wyświetla, ale opcja ta nie jest stosowana, i mój aparat ciągle ustawia ostrość jakby był w AF-C. Z tego co przetestowałem to w zasadzie w moim aparacie AF-C się WYŁĄCZA jedynie gdy FOCUS ustawiony mam jest na MF (tu nie ma prawa działać AF-C). Natomiast w pozostałych opcjach FOCUSA: AF i DMF i niezależnie od trybu fotografowania mam ciągły autofokus. Może dlatego się grzeje, jak pisałem w innym wątku. :neutral:

Moim zdaniem wybór pomiędzy AF-S a AF-C powinien być dostępny zawsze gdy opcja FOCUS ustawiona jest na AF lub DMF, we wszystkich trybach.

 

Mam nadzieję że jasno opisałem problem, nagrałem filmik jak NEX 5R samodzielnie ostrzy w trybie AF-S http://www.youtube.com/watch?v=Z3eInaT4ArQ.

 

Z góry dzięki za info jak ma się sprawa z AF-S / AF-C w Waszych NEX 5R.


Pozdrawiam
Piotr

________________
manage favorites

4 ODPOW. 4
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Witaj,

 

moim zdaniem mylisz dwie kwestie: pracę układu AF w momencie fotografowania i pracę układu AF w momencie, kiedy nie robisz zdjęć.Instrukcja dość jasno wskazuje, że różnica między jedną sytuacją, a drugą jest w przypadku, gdy "spust migawki jest wciśnięty do połowy". 

 

Na filmiku widać to jak na dłoni, że Twój problem to nie problem. To charakterystyka aparatów NEX i CyberShot, które ostrzą cały czas - tak by skrócić czas ostrzenia w przypadku kiedy użytkownik będzie chciał wykonać zdjęcie, ostrość będzie już ustawiona (zanim dotknie spust migawki).

 

Reasumując: AF-S działa tak jak należy, ale ze wciśniętym spustem migawki do połowy.

 

Pozdrawiam,

kris

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
PiotrPL
Użytkownik

Dzięki za odpowiedź. Nie przywykłem jeszcze do podglądu LIVE. Tak, chodzi mi dokładnie o czas w którym zdjęć nie robię, dlatego na filmie nie naciskam spustu. Zakładałem, że właśnie tego wstępnego ostrzenia w AF-S nie będzie, ale OK.

 

>> Instrukcja dość jasno wskazuje, że różnica między jedną sytuacją, a drugą jest w przypadku, gdy "spust migawki jest wciśnięty do połowy". 

 

W podręcznikach "4-437-009-51(1)" ani "4-437-511-42(1)" które pobrałem ze stron Sony NEX 5R nie widzę takiej informacji, stąd moje pytanie.

 

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Piszesz, że nie znalazłeś takiej informacji, a w pierwszym poście cytujesz instrukcję: "Gdy spust migawki jest wciśnięty do połowy". Więc jednak jest napisane, że różnica w trybach działania AF jest w momencie wciśnięcia spustu do połowy :wink:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
PiotrPL
Użytkownik

O matko i córko, jaka niesamowita wtopa :dizzy: chyba się zapadnę pod ziemię ze wstydu. Oczywiście masz rację. Dzięki za wyrozumiałość :slight_smile: