anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Alfa500 i silnik AF

h4tt0ri
Początkujący

Alfa500 i silnik AF

Witam,
mam pytanie dotyczące sprzętu. Jestem posiadaczem :c56 500 oraz kitowego obiektywu 1855. Jeżeli dobrze wszystko rozumiem to aparat ten posiada w body silnik AF. Tak samo obiektyw posiada silnik AF. W takim razie, mam 2 przełączniki AF/MF - 1 znajdujący się na korpusie, drugi na obiektywie. Z czego wynikają 4 możliwe ustawienia tych przełączników (względem siebie):
1) AF Korpus / AF Obiektyw
2) AF Korpus / MF Obiektyw
3) MF Korpus / AF Obiektyw
4) MF Korpus / MF Obiektyw

Do czego zmierzam - w ustawieniach 1 oraz 3 - obiektyw "porusza się" samoczynnie, natomiast w przypadku 2 - nie, czy tak powinno być? tzn jeżeli obiektyw posiada wbudowany silnik AF, to jest on nadrzędny względem korpusu i gdy w obiektywie silnik jest wyłączony to tak właśnie będzie się zachowywał, a gdy obiektyw nie posiada silnika AF to dopiero wtedy będzie włączał się ten podrzędny silnik AF korpusowy? Czy też jest to jakaś wada sprzętowa?

Pytam, ponieważ nie mam żadnego obiektywu bez silnika na którym mógłbym to sprawdzić, a odpowiedzi nie znalazłem ;)

z góry dziękuję, pozdrawiam.

10 ODPOW. 10
profile.country.pl_PL.title
Lars..
Początkujący

Jeśli masz obiektyw z wbudowanym silnikiem, to zgodnie z Twoimi przypuszczeniami, przełącznik AF/MF na takim obiektywie jest nadrzędny nad tym w korpusie.

W korpusie przełącznik odłącza "śrubokręt", którego obiektywy z wbudowanym silnikiem nie potrzebują.

h4tt0ri
Początkujący

czyli nie muszę się tym już przejmować?
świetnie, dziękuję, zastanawiało mnie to jakiś czas.

profile.country.pl_PL.title
Lars..
Początkujący

Absolutnie nie masz się czym przejmować. 8-)

profile.country.en_GB.title
Michal.
Poszukiwacz

h4tt0ri napisał(a):

czyli nie muszę się tym już przejmować?
świetnie, dziękuję, zastanawiało mnie to jakiś czas.


To ja jeszcze dopiszę tylko że nie musisz się tym przejmować do czasu gdy używasz obiektywów z wbudowanym silnikiem, jak podepniesz jakiś starszy obiektyw SONY albo MINOLTY to będziesz musiał na to zwrócić uwagę bo te śrubokręt posiadają ;)

h4tt0ri
Początkujący

no tak, to oczywiste, planuję właśnie sprawdzić działanie tego wszystkiego na wszelki wypadek. dziękuję.

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

obiektyw SAL18/55 posiada własny silnik zasilany poprzez styki korpus/obiektyw więc wyłączenie/włączenie następuje wyłącznie pstryczkiem na obiektywie, stąd :

h4tt0ri napisał(a):


1) AF Korpus / AF Obiektyw
2) AF Korpus / MF Obiektyw
3) MF Korpus / AF Obiektyw
4) MF Korpus / MF Obiektyw


w pozycji 1 i 3 układ AF będzie w tym obiektywie działał a przełącznik w korpusie dla tego obiektywu jest nie aktywny.

profile.country.pl_PL.title
falcon-r
Poszukiwacz


... nie musisz się tym przejmować do czasu gdy używasz obiektywów z wbudowanym silnikiem, jak podepniesz jakiś starszy obiektyw SONY albo MINOLTY to będziesz musiał na to zwrócić uwagę bo te śrubokręt posiadają ;)

zaraz... a co jak zapomne wyłączyć?

Nabyłem ostatnio pierścień adaptacyjny i dzięki temu podpinam staruszka z zenita. Ot, tak dla zabawy i wzbudzenia wspomnień czar, bo jakaś dusza inna czy coś tam takiego.
No, ale dobra... więc,

czy mam się martwić że zapomnę wyłączyć AF w korpusie i coś mi nawali ?

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

podpinam staruszka z zenita

czy mam się martwić że zapomnę wyłączyć AF

Przeczytaj jeszcze raz zacytowany przez Ciebie fragment. Czy Zenit brzmi jak Minolta, lub Sony? Helios nie ma bagnetu A i napędu AF.

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
falcon-r
Poszukiwacz

Dobrze...

Przyznaje bez bicia, że nie bardzo się orientuje na rodzajach, typach itd. itp. Kiedyś były poza mym zasięgiem więc temat sam z siebie leżał, a teraz to dopiero raczkuje że tak powiem.

O, i może lekko spanikowałem ale gdybym nie napisał co podpinam to jak brzmiała by odpowiedz na pytanie czy mam się martwić że zapomnę wyłączyć AF w korpusie i coś mi nawali?