anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Dziwna kropka na zdjęciach.

profile.country.pl_PL.title
PeterNo2
Początkujący

Dziwna kropka na zdjęciach.

Zauważyłem dziwną rzecz w swoim A33. Chodzi o to, że podczas robienia zdjęć zachodów bądź wschodów słońca w górnej części zdjęcia na środku pojawia się jakaś dziwna kropka. Domyślam się, że trzeba zastosować jakiś dodatkowy element, który to zniweluje, ale nie wiem konkretnie jaki. Na innych zdjęciach np. w domu, w plenerze ...... takie zjawisko jak kropka nie ma miejsca.
Aparat jak i sam obiektyw są regularnie czyszczone.
Co mam zrobić w tej sytuacji by ta niepotzrbna kropa zniknęła z moich cudownych ujęć ?

10 ODPOW. 10
danielek-----
Początkujący

Wklej zdjęcie .

U mnie przy zachodach słońca też miałem kropkę , ale czyszczenie pomogło .

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Nie mam pojęcia jaka to "kropka", ale ale jaką przysłone stosujesz do owych "cudownych zdjęć"? :c34 Nie jest to przypadkiem coś z zakresu f/16 - f/32?
Bo jeśli tak, to obstawiam brudną matrycę.

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
PeterNo2
Początkujący

Przy różnych przysłonach to się pokazuje. A skoro brudna matryca to dlaczego nie pokazuje się ta kropka w "bezsłonecznych" okolicznościach ????

profile.country.en_GB.title
Michal.
Poszukiwacz

Przykładowe zdjęcie bardzo by pomogło :c20

profile.country.en_GB.title
sadam_
Użytkownik

PeterNo2 napisał(a):

Przy różnych przysłonach to się pokazuje. A skoro brudna matryca to dlaczego nie pokazuje się ta kropka w "bezsłonecznych" okolicznościach ????


Czy te zdjęcia robisz pod światło? Ewentualnie słońce jest tuż poza kadrem? Czy ta kropka ma kształt kolorowego pierścienia? Jeżeli tak to masz flarę/bliki - osłoń obiektyw dłonią od strony słońca (domyślam się, że posiadasz obiektyw SAL1855 - a on standardowo nie ma osłony przeciwsłonecznej) a powinieneś się jej pozbyć.

profile.country.pl_PL.title
PeterNo2
Początkujący

Oto chodzi, że nie potrafię wkleić zdjęcia.

profile.country.en_GB.title
sadam_
Użytkownik

Chwilowo jest jakiś problem ze wstawianiem zdjęć na forum. Możesz wstawić zdjęcia na jakimś portalu - picasa, fotosik a tutaj podać tylko linka.

profile.country.pl_PL.title
PeterNo2
Początkujący

http://www.garnek.pl/pluto57

Oto link do przykładowego zdjęcia z problemem, który mam.


Przysłaniałem obiektyw ręką i to nic nie daje więc nie wiem czy tulipan pomoże ?!
Dodam, iż problem pojawia się przy przysłonie od F8 wzwyż czyli F11, F15 itd. Przy maksymalnej przysłonie i zbliżeniu to już nie wspomnę.
Jest to standardowy obiektyw 18-55 mm.

Proszę o pomoc bo słońce świeci, niedługo wyjeżdżam na wakacje i widzę, że połowa zdjęć przez te kropki wyjdzie do kitu.

profile.country.pl_PL.title
Szczupic
Użytkownik

Brudna matryca było o tym już masę postów na forum :c49

___________________________________________________________________ Sony 850 | Minolta Dynax 7 | Sony HVL 42 | Sigma 70-200/2,8 HSM | Sigma 20-40/2,8 | Minolta 100/2,8 | Minolta 85/1,4G | Minolta 50/1,7 | Sony 35/1,4 G