anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Kłopoty z elektroniką A300

Par_Dez
Początkujący

Kłopoty z elektroniką A300

Witam !
Nie wiem co może być przyczyną następujących usterek :
1) Od pewnego czasu występują kłopoty ze złapaniem prawidłowej ostrości , charakteryzowało się to tym że przy tej samej odległości , tej samej przysłonie i ogniskowej , tych samych warunków oświetleniowych - w serii np.5 zdjęć ostrość raz była prawidłowa , raz nie - pomimo że zarówno na LCD jak i w wizjerze było potwierdzenie , ten sam obiekt o dobrym kontraście.
2) Teraz aparat momentami głupieje - nie pokazuje przysłony(tylko kreski) , kręci mordką nawet przy wyłączonym AF i przełączniku ustawionym na MF zarówno w obiektywie (18-55 SAM) , ale to samo dzieje się w kitowym 18-70.Gdy włączę i wyłączę aparat wraca do normy , lecz nie na długo i w dalszym ciągu ostrość ustawiana jest według "widzimisię" aparatu.
3) Na stykach obiektywu (18-55) zaobserwowałem że któryś bolec w aparacie trze o rowek w obiektywie i styki.Obeznani w temacie chyba wiedzą o czym piszę.Może mi się udać zrobić zdjęcie tego obiektywu od strony styków , ale wątpię.
4) Będąc na giełdzie Foto w Warszawie chciałem kupić adapter do Jupitera 9 z potwierdzeniem ostrości i gdy wkręciłem adapter na ten obiektyw i założyłem go z pewnym oporem do aparatu , to nie pokazywał potwierdzenia ostrości(tej zielonej kropki) , czym nawet był bardzo zdziwiony sprzedający , czy może być tak , że właśnie ten adapter mógł coś poknocić w aparacie ? Ma on jak mi wiadomo oprogramowany chip.
Reasumując - jeżeli ktoś mi będzie mógł doradzić czy warto dawać aparat do serwisu - bo nie wiem ile to może kosztować.Sądząc z opisów na forum to potrafią rypać nie liche ceny za swoje usługi.
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi wszystkich zorientowanych w temacie.

21 ODPOW. 21
profile.country.pl_PL.title
frankohlanko
Początkujący

Tylko że Jupiter 9 nie ma popychacza przysłony



Chodzi o to, że wkręcając tego Jupitera mogłeś jego gwintem uszkodzić popychacz (który znajduje się w aparacie) przez co teraz nie działa on prawidłowo. To są tylko moje domysły i nie masz żadnej pewności czy słuszne. Nie mam pojęcia ile by kosztowała naprawa w tym wypadku, ale myślę, że nie mało. Musisz iść z tym do jakiegoś serwisu i oni Ci wycenią naprawę.

Par_Dez
Początkujący

Już chyba wiem co było przyczyną.Będąc na giełdzie foto w Warszawie chciałem kupić adapter
z chipem potwierdzającym ostrość i przy próbie wkręcania tego ustrojstwa , sprzedający zrobił to chyba za silnie i stało się tak jak piszesz.Zresztą nie do końca jestem pewien czy ja wkręcając zwykły adapter wraz z jupiterem też stopniowo nie przyczyniłem się do tego.
A jak sądzisz - skoro obiektywy mają ten rowek to czy po naprawie będą sprawne , czy też do wyrzucenia ?

profile.country.pl_PL.title
frankohlanko
Początkujący

Ten 'rowek' na zdjęciu to w ogóle, moim zdaniem, dziwna sprawa, ponieważ popychacz powinien zatrzymać się gdy bolec w obiektywie dojdzie do 'końca zakresu', a tutaj wygląda to tak jakby bolec 'poszedł dalej'. Radze Ci sprawdzić czy w obiektywie nie został wyłamany bolec od przysłony. To taki 'cyngiel', który powinien znajdować się na lewo od tego nieszczęsnego 'rowka'.

Ps. Przepraszam, że piszę 'łopatologicznie' ale nie jestem fachowcem. :c20

Par_Dez
Początkujący

No ja też nie jestem fachowcem ale tak "łopatologicznie rozumując" to było możliwe zrobienie tego wyżłobienia gdy - jak pisałem wyżej - pomimo wyłączenia AF na MF obiektyw kręcił mordką przez krótką chwilę.Teraz przyjrzałem się i w obiektywach nie jest nic wyłamane.Spróbuję podgiąć trochę ten popychacz bo wygląda mi na to że popychacz wraz z tym bolcem w obiektywie nie współdziałają należycie.

profile.country.pl_PL.title
frankohlanko
Początkujący

Może zanim zdecydujesz się podgiąć popychacz sprawdź najpierw czy widać na nim jakieś ślady po tym 'rowku'.

Par_Dez
Początkujący

frankohlanko napisał(a):

Może zanim zdecydujesz się podgiąć popychacz sprawdź najpierw czy widać na nim jakieś ślady po tym 'rowku'.


Właśnie podgiąłem i jest prawie dobrze , ostrość łapie prawidłowo , tylko że jeszcze kuleje wyświetlenie wartości przysłony po podpięciu obiektywu Sony DT 18 -55 SAM...

profile.country.pl_PL.title
frankohlanko
Początkujący

Jeżeli obiektyw na zdjęciu to 18-55 SAM to może to być spowodowane 'przetartymi' stykami.
Przyjrzyj się a zobaczysz, że widać na nich ślad po czymś (zrobiony popychaczem lub adapterem/jupiterem). Spróbuj je jeszcze raz przetrzeć spirytusem.

Par_Dez
Początkujący

frankohlanko napisał(a):

Jeżeli obiektyw na zdjęciu to 18-55 SAM to może to być spowodowane 'przetartymi' stykami.
Przyjrzyj się a zobaczysz, że widać na nich ślad po czymś (zrobiony popychaczem lub adapterem/jupiterem). Spróbuj je jeszcze raz przetrzeć spirytusem.


Tak właśnie zrobiłem i teraz jest lepiej.Zrobiłem sobie serię zdjęć próbnych i jest na razie OK !
Może jednak obejdzie się bez serwisu bo sądzę że "oskubaliby mnie" - dokładnie.

profile.country.pl_PL.title
frankohlanko
Początkujący

Mimo wszystko nie ignorowałbym tego problemu, bo możliwe, że popychacz jest zepsuty, i może 'zrobić krzywdę' innym szkłom.

Par_Dez
Początkujący

Oczywiście tego problemu nie zamierzam lekceważyć - jutro zadzwonię lub napiszę do C.S.I na
Żytnią i zapytam ile będzie kosztowała taka naprawa.
Serdecznie dziękuję wszystkim za bardzo skuteczną pomoc i okazaną wyrozumiałość.
Marek R.