anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Ostrość w A300

memuga
Początkujący

Ostrość w A300

Mam sony A300 z obiektywem sigma 18-200. Jednak jak oświetlenie jest mierne, czyli zwykłe pokojowe wieczorem to alfa ostrzy tak że wszystko jest mdłe. Nie zawsze dobrze jest używać lampy, więc stąd moje pytanie co ustawić by uzyskać jak najlepszą ostrość ?
Dodam, że zdjęcia robione są ze statywu

35 ODPOW. 35
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Witam,

Zwykle przymknięcie przysłony skutkuje lepsza ostrością zdjęć.
Maksymalne wartości rozdzielczości notuje się w granicach f/8-f/11 w zależności od ogniskowej.

Spróbuj więc przymknąć przysłonę.

Przy słabym świetle spada kontrast przez co może narastać wrażenie nieostrości. Niektórych rzeczy się nie przeskoczy.

Pozdrawiam,

memuga
Początkujący

przesłona jest okej, mimo to nadal zdjecie wyostrzone jest mniej więcej tylko w centralnej części, a reszta już mydło : <</p>

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Wstaw proszę zdjęcie bo tak to nie ma najmniejszego sensu ciągnąć tematu.
Najlepiej na jakiś zewnętrzny serwer.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

memuga napisał(a):

Mam sony A300 z obiektywem sigma 18-200. Jednak jak oświetlenie jest mierne, czyli zwykłe pokojowe wieczorem to alfa ostrzy tak że wszystko jest mdłe. Nie zawsze dobrze jest używać lampy, więc stąd moje pytanie co ustawić by uzyskać jak najlepszą ostrość ?
Dodam, że zdjęcia robione są ze statywu



Czy stabilizacja jest wyłączona?
Czy robisz zdjęcia w jpg czy w RAW (a jeżeli w jpg to co masz poustawiane w strefie twórczej)?
Zdjęcia oglądasz w powiększeniu 1:1 czy widać to już na normalnym podglądzie?
Czy w dzień też masz takie wyniki?
Zwróć uwagę czy to nie mniejszy kontrast powoduje wrażenie gorszej ostrości.

memuga napisał(a):

przesłona jest okej, mimo to nadal zdjecie wyostrzone jest mniej więcej tylko w centralnej części, a reszta już mydło : <</p>



Obiektyw 18-200 (tylko nie wiem o którym piszesz, jest kilka wersji) nie należy do demonów ostrości. Przejrzałem przed chwilą test rozdzielczości i przykładowe zdjęcia z jakiejś Sigmy 18-200 i rogi nie wyglądają dobrze (większość obiektywów ma gorszą rozdzielczość w rogach niż w centrum, od klasy obiektywu zależy jak duża to jest różnica i w ogóle jak jest ostry obiektyw).

memuga
Początkujący

http://img696.imageshack.us/i/dsc04435j.jpg/
Przykładowe zdjęcie. Robione ze statywu przy maksymalnym świetle w pokoju - b.dobrym
ale jednak mydło.
stabilizacja wlaczona
zapisuję w jpg, a w strefie twórczej ustawione mam 'portret'
kontrast już próbowałam, w dzień też pomimo dobrego światła, bo dziennego zdjęcia jedno na ileś wychodzi okej. To że jest mydło widać od razu na podglądzie. POMOCYY

profile.country.en_GB.title
sadam_
Użytkownik

Przy statywie należy WYŁĄCZYĆ stabilizację.
Koledzy prosząc o wstawienie zdjęcia prosili o pełną wersję a nie zmniejszoną. Z tego co zamieściłeś nic nie wynika.
Zdjęcie po zmniejszeniu trzeba wyostrzyć programie.

memuga
Początkujący

zdjęcie jest tylko przyciete od głowy, jednak wiem że nie jest za dobre.
Jutro wstawię kilka do porównania, liczyłam jednak że chociaż to nasunie jakieś rozwiązanie

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Taką miniaturkę, to mogłeś wstawić bezpośrednio na forum (bez pomocy IS).
Lajam prosił o wstawienie na zewnętrzny serwer po to, aby zobaczyć je w pełnym rozmiarze.
A tak trudno powiedzieć, czy ostrość jest na ścianę, czy na postać, poza tym przy 1/3 s. postać mogła się poruszyć, po trzecie, na statywie obowiązkowo wyłączamy stabilizację.
Więc z tego co wstawiłeś, dalej nic nie wynika na pewno.

------------------------------
fotoamator
memuga
Początkujący

zdjęcia bez stabilizacji, w pełnym rozmiarze:
http://i53.tinypic.com/b5pqc6.jpg
http://i55.tinypic.com/28t9ohz.jpg" target="_blank