anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Pomiar światla przy użyciu lampy błyskowej

profile.country.en_GB.title
3967-----
Poszukiwacz

Pomiar światla przy użyciu lampy błyskowej

Mam a 450. Na jakiej zsadzie jest regulowane naświetlenie jeżeli używam lampy błyskowej wbudowanej ?
Pracuję w trybie priorytet przysłony. czas 1/60 wynika z synchronizacji lampy.
W jaki spsób jest regulowane naświetlenie ?
Robie trochę zdjęc z bliska i przydałasby się lampa. Ma zaletę, że to jest centralne źrodło światla. bez cienia. Jednak z odleglosci 1m lampa zbyt mocno świeci.
Pomyślaem o zrobieniu rozpraszacza z pergaminu, papieru na lampę w wbudowaną.
Czy taka opcje będzie o.k. ?
Lampa wbudowana ma siłę 12 dla ISO 100. Zwiekszając ISO zwiększam moc lampy ?
Bronek

18 ODPOW. 18
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

podwys napisał(a):


Jak to jest w przypadku używania manuala w aparacie. Czy działa wtedy ttl?
Tzn ustawiam sobie czas i przesłonę, włączam lampę na auto... czy wtedy aparat sam za pomocą ttla porcjuje ilość światła żeby dobrze naświetlić kadr? Czy wali stałą mocą?



Tak, oczywiście, działa wtedy TTL (przyznam się, że są to ustawienia, z którymi najczęściej fotografuje używając systemowej lampy błyskowej). Aparat w trybie M i lampa błyskowa w TTL-u lub ADI umożliwia Ci dużą kontrolę nad zdjęciem, nad balansem między światłem zastanym a błyskowym (regulacja czasem naświetlania), nad głębią ostrości (przysłona), nad zasięgiem pracy lampy (przysłona, czułość ISO) a aparat będzie na podstawie ustawionych parametrów i pomiaru sceny starał się dozować odpowiednią dawkę światła błyskowego. Oczywiście trzeba pamiętać o maksymalnej, skutecznej odległości oświetlenia sceny za pomocą lampy błyskowej - liczba przewodnia (jeżeli masz lampę z wyświetlaczem to przy takich ustawieniach aparatu i lampy na wyświetlaczu powinien pojawiać się zakres skutecznego błysku, gdy nie masz wyświetlacza to, niestety, doświadczenie Ci tylko pomoże i matematyka, ale tu musisz się wykazać szybkim liczeniem).

profile.country.pl_PL.title
podwys
Początkujący

Dzięki za jak zwykle wyczerpującą odpowiedź :thumbsup:
W takim przypadku taki tryb daje rzeczywiście największe możliwości. Przy najbliższej okazji spróbuje i zobaczymy co z tego wyjdzie.

profile.country.en_GB.title
3967-----
Poszukiwacz

Z wbudowaną lampą to dobrze wychodzi. Ja na swojej a450 robeię na ISO conajmniej 800.
szumysa niezauważalne. Można zastosowac ISO 1600.
Nie zakupiłem lampy '20", poniewaz malo robiezlampa. koszt '20' to 500zł. ale jak sie nie uzywa to niema sensu zakup. '36" to ok 900zł. wiec te ceny nie są aż takie niebotyczne. a "36"to można już dużo zdzialać przy ISO 800.
Bronek

profile.country.PL.title
Rodzyn104
Nowicjusz

'36" to ok 900zł. wiec te ceny nie są aż takie niebotyczne. a "36"to można już dużo zdzialać przy ISO 800.
Bronek


Za 849zł w FJ masz Sony HVL-F42AM

profile.country.en_GB.title
3967-----
Poszukiwacz

Pewnie moje informacje z ceną lamp są stare. Z ciekwości zobaczę co w tej sprawie mówi net. Nabieram ochoty na lampę zewnętrzną.
Jednak zwycieża rozsądek - nie ma zastosowania. Może jak się trafi jakiś ślub w rodzinie.

profile.country.en_GB.title
spoltrebor1ofcej
Początkujący


Jednak zwycieża rozsądek - nie ma zastosowania. Może jak się trafi jakiś ślub w rodzinie.


Jak to nie?! Lampa to świetny dodatek do fotograficznego oręża, nie używa się jej żeby oświetlić, a doświetlić. A jest wiele sytuacji gdzie myślisz że brakuje ci trochę światła w którymś miejscu, albo tam, czy tam. Takie sytuacje to nie tylko śluby, a portrety, makro i wiele wiele innych :c20 . Lecz zapewne zdajesz sobie z tego sprawę :smileymrgreen:

profile.country.en_GB.title
3967-----
Poszukiwacz

Zadowolony jesteś z a450 ?
Ja jestem zadowolony, jednak nadal się uczę. Robięzdjęcia w cyfrze dopiero 16 miesięcy.
Zaczynałem od a230, po 9 miesiacach kupiłem 450. Fotografia to mój umiarkowny "konik". Kiedyś robiłem w analogu, teraz zaraziłem się cyfrą. Ale to umiarkowana infekcja.
Bronek

profile.country.en_GB.title
spoltrebor1ofcej
Początkujący

Zadowolony jesteś z a450 ?
Ja jestem zadowolony, jednak nadal się uczę. Robięzdjęcia w cyfrze dopiero 16 miesięcy.
Zaczynałem od a230, po 9 miesiacach kupiłem 450. Fotografia to mój umiarkowny "konik". Kiedyś robiłem w analogu, teraz zaraziłem się cyfrą. Ale to umiarkowana infekcja.
Bronek


Czemu miałbym nie być? Ale, tak jestem zadowolony, choć trochę wiecej szklarni by niezawadziła :P . Nie jestem osobą która szuka problemu w sprzęcie a w swoich umiejętnościach, to najpierw w nich szukam problemu. Ja fotografuję od 7 miesięcy i wiem że jeszcze daleko do tego co bym chciał umieć.

profile.country.en_GB.title
3967-----
Poszukiwacz

Niektórym aparat nie spełnia oczekiwań. Np. zmniejszone mozliwości fotografowania bez użycia wizjera.
Ja nie jestem jeszcze na poziomie szklarni. Makro kupilem chcąc mieć pośredni obiektyw stałoogniskowy. Bo stała ogniskowa przy niewielkiej cenie daje duży skok w jakości.
Podobno ? Ale ja tego nie odczuwam. Mała praktyka.