anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Pomoc w robienu zdjęc

ScOOt87
Początkujący

Pomoc w robienu zdjęc

Witam . Niedawno kupilem lustrzanke a300 . Rodzina zaproponowala mi robienia zdjęc na 18-stce . Chcialbym sie zapytac o jakies rady i najlepsze ustawienia aparatu . Chcialbym zeby wyszlo to jak najlepiej . Nie wiem za duzo jeszcze o lustrzance bo zawsze mialem zwykle kompakty . Prosze o pomoc . Z góry dziękuje :)

10 ODPOW. 10
witmann
Początkujący

Nie ma czegoś takiego jak najlepsze ustawienia. Wszystko zalezy od danej sytuacji zdjęciowej. Jeśli nie czujesz się na siłach to się nie podejmuj, proste. Zacznij od lektury poradników fotografii. Mnóstwo jest tego w Sieci. Kupienie dobrego podręcznika też nie zaszkodzi.

ScOOt87
Początkujący

To nie ma byc nic profesjonalnego ale chcialbym zeby wypadlo jak najlepiej :) Poszukam czegos w necie moze mi sie jakos uda :P a jakie ustawienia aparatu beda najlepsze 😆

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

ScOOt87 napisał(a):

To nie ma byc nic profesjonalnego ale chcialbym zeby wypadlo jak najlepiej :) Poszukam czegos w necie moze mi sie jakos uda :P a jakie ustawienia aparatu beda najlepsze 😆


masz lampę błyskową zewnętrzną ?
fajnie by było jakbyś miał :smileyrolleyes:

a z takich podstawowych rad - rób w RAW+JPEG
z RAWów można dużo uratować (zły balans bieli, lekkie przepalenie lub niedoświetlenie)

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
Creatoor
Początkujący

Zgadzam się, lampa zewnętrzna to podstawa, koniecznie dyfuzor.
A tak w ogóle polecam: Fotografia portretowa Daniela Lezano Bjorna Thomassena. A następnie jakieś 2-3 lata prób i nauki podstaw. A tak na poważnie to nie ma uniwersalnych ustawień. Proponuję żebyś robił zdjęcia na AUTO. napewno 3/4 nie wyjdzie a reszta będzie do niczego, ale za to poszpanujesz z aparatem. Jeśli już teraz masz nastawienie, że nie ma to być nic profesjonalnego, a ma tylko wypaść dobrze to od razu wróć do kompaktów. Najlepsze ustawienie aparatu w tym przypadku to regał. Najlepiej wysoko żeby nie kusił.
Pozdrawiam. Nie gniewaj się za szczerość - co cię nie zabije to cię wzmocni.

Ps. Propozycja pomocy w prywatnej wiadomości

Alf300
Początkujący

Hej Creatoor wydaje mi się że nie potrzebnie od razu tak pisać ....

Co prawda nie mi dawać rady ale koledze zaproponował bym na początku szkołę Sony
http://www.sony.pl/article/id/1187079502763
Zrozumieć pooglądać prezentacje i filmiki
Następnie zapoznać się z http://dryreading.com/camera/index.html który to link podany jest na naszym forum ..

Potem przemyśleć co będzie pstrykał ... Co innego uwiecznić Tort ... Co innego tańczące pary ... i co innego fotki grupowe itp itd... do każdej sytuacji się przygotować czyli przed imprezą popstrykać byle co aby załapać o co chodzi ...

Wiadomo że nie wszystkie wyjdą ale komu od razu wszystkie wychodziły/wychodzą...

profile.country.en_GB.title
gnembon
Początkujący

Creatoor napisał(a):

Zgadzam się, lampa zewnętrzna to podstawa, koniecznie dyfuzor.
A tak w ogóle polecam: Fotografia portretowa Daniela Lezano Bjorna Thomassena. A następnie jakieś 2-3 lata prób i nauki podstaw. A tak na poważnie to nie ma uniwersalnych ustawień. Proponuję żebyś robił zdjęcia na AUTO. napewno 3/4 nie wyjdzie a reszta będzie do niczego, ale za to poszpanujesz z aparatem. Jeśli już teraz masz nastawienie, że nie ma to być nic profesjonalnego, a ma tylko wypaść dobrze to od razu wróć do kompaktów. Najlepsze ustawienie aparatu w tym przypadku to regał. Najlepiej wysoko żeby nie kusił.
Pozdrawiam. Nie gniewaj się za szczerość - co cię nie zabije to cię wzmocni.

Ps. Propozycja pomocy w prywatnej wiadomości


mogłeś se podarować, bo to nie pomaga. To ja tobie polecam zielony tryb i trochę pokory.

Wracając do tematu.... jako, że nie jesteś doświadczony zacznij od P. Jak będzie trochę światła, możesz popróbować na ISO 800,1600 bez lampy albo na niższym ISO z lampą (zielony tryb nie da ci kontrolować lampy więc o nim zapomnij). Jak masz lampę zewnętrzną to fajnie, ale załóż sobie na nią jakąś białą skarpetę lub pal w sufit (jak jest biały i głatki). Pamiętaj - wysokie ISO jest twoją przewaga nad kompaktami (i lampa, jak masz).

No i RAWy

profile.country.pl_PL.title
karolca
Nowicjusz

gnembon napisał(a):


jako, że nie jesteś doświadczony zacznij od P. Jak będzie trochę światła, możesz popróbować na ISO 800,1600 bez lampy albo na niższym ISO z lampą (zielony tryb nie da ci kontrolować lampy więc o nim zapomnij). Jak masz lampę zewnętrzną to fajnie, ale załóż sobie na nią jakąś białą skarpetę lub pal w sufit (jak jest biały i głatki). Pamiętaj - wysokie ISO jest twoją przewaga nad kompaktami (i lampa, jak masz).

No i RAWy



Co za bzdura. Klika na przycisk Fn i wybiera tryb błysku. Lampę może właczyć, wyłaczyć, ustawić na auto... Pełen manualny tryb. Można kontrolowac ISO, ostrość. Jedynie przesłona i czas migawki są automatyczne, na resztę ma się wpływ.

Creatoor
Początkujący

gnembon napisał(a):

Wracając do tematu.... jako, że nie jesteś doświadczony zacznij od P. Jak będzie trochę światła, możesz popróbować na ISO 800,1600 bez lampy albo na niższym ISO z lampą (zielony tryb nie da ci kontrolować lampy więc o nim zapomnij). Jak masz lampę zewnętrzną to fajnie, ale załóż sobie na nią jakąś białą skarpetę lub pal w sufit (jak jest biały i głatki). Pamiętaj - wysokie ISO jest twoją przewaga nad kompaktami (i lampa, jak masz).
No i RAWy



Gratuluję pomysłu! Bez lampy i ISO 1600 na imprezie przy zróżnicowanym oświetleniu, różnorodności kontrastów i tp... Już widzę jak później kumple oglądają fotki z kaszką, albo żółtawe twarze gości... (jaki BW byś mu zaproponował?) A jaka będzie jazda jak by chciał obrabiać je - powiększyć, wykadrować... Ja bym tam dał od razu 3200, a co!
Zielony tryb :smileymrgreen: daje kontrolę nad lampą. Tylko nie można jej otworzyć ręcznie, ale moc błysku i tryb noramlnie da się ustawić. Można ją włączyć lub wyłączyć kiedy się chce. 'carolca' ma rację.
Z jednym się jednak zgadzam "P" bedzie w tym przypadku bardzo dobre.

profile.country.pl_PL.title
Sqarpi
Początkujący

Przepraszam, ja robilem ostatnio zdjecia a300 na iso1600, pozniej lekko obrobilem i jakos kaszki nie bylo. Nie wiem, moze tylko ja jestem taki dziewny i nie ogladam zdjec 1:1, a pomniejszam je do cos kolo 1000x800, no ale moze niektorzy bawic sie w "znajdz na zdjeciu..". A tak na serio to kolega sam sobie dobierze ustawienia, do tego co pozwoli mu swiatlo. Wie, ze mozna robic na wysokim iso i wtedy lampa nie bedzie potrzebna, jesli bedzie wystarczajaco jasno, jak nie, to obniza ido i wali z lampa. Ja do czasu az kupilem sobie porzadna zew. lampe, tez staralem sie unikac wbudowanej jak ognia, chyba, ze w dzien do doswiatelania. Pozdrawiam.