anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

problem z A57

ROZWIĄZANE
profile.country.pl_PL.title
paschendaele
Początkujący

problem z A57

Czy wie ktoś co mogło się stać?

Nie uderzyłam o nic.. Aparat mam od niecałego miesiąca.


Jeśli chcę zrobić zdjęcie w mieszkaniu lub po prostu w ciemniejszym miejscu migawka jakby nie miała siły się otworzyć. Kiedy jest stosunkowo jasno - działa normalnie.

Nie pomogła zmiana ustwień.

nie wiem czy to może coś pomóc.. taka dziwna (według mnie) reakcja zaczęła się od mojej próby zrobienia zdjęcia w nocy a konkretniej księżyca. po przejściu z najwyższego ISO do powoli najmniejszego migawka coraz dłużej zaczęła reagować.

Także teraz w ciemniejszym pomieszczeniu aparat muszę trzymać około 3-5 sekund unieruchomiony, ponieważ tyle robi zdjęcie


Może ktoś pomóc?

Tagi (1)
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Po analizie zdjęć utwierdzam się w przekonaniu, że warto u Ciebie zgłębić wiedzę dotyczącą podstaw fotografii.


Zdjęcie w pomieszczeniu:

ISO 200, f/13, czas 2 sekundy... zanim się wypowiem, zapytam: dlaczego taki dobór parametrów? Pracujesz w programie manualnym więc wytłumacz dlaczego tak, a nie inaczej jest ustawiony aparat.


Zdjęcie chmur, drzew i budynków - tu czas jest 1/100 sekundy więc raczej trudno mówić o jakimś braku "sił" migawki :wink:

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

9 ODPOW. 9
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Witaj,


niestety nikt z nas nie opanował jeszcze możliwości wróżenia, więc bez przykładowego zdjęcia z pełnymi danymi EXIF nikt nie będzie w stanie Tobie pomóc, bo nie ma konkretnych informacji, a powodów może być wiele: począwszy od parametrów naświetlania, po awarię.


Zatem czekam/czekamy na zdjęcia przykładowe, wtedy będzie zdecydowanie łatwiej.



Pozdrawiam,

kris

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Witaj,


Z Twoim aparatem jest wszystko w porządku.


To nie jest tak, że migawka "nie ma siły" - w słabych warunkach oświetleniowych ona po prostu musi być otwarta dłuższy czas, aby poprawnie naświetlić scenę jaką zmierzył światłomierz aparatu.


Polecam Ci zapoznanie się z podstawami fotografii, szczególnie w kwestii naświetlania zdjęcia.


Pozdrawiam,

profile.country.pl_PL.title
paschendaele
Początkujący
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Po analizie zdjęć utwierdzam się w przekonaniu, że warto u Ciebie zgłębić wiedzę dotyczącą podstaw fotografii.


Zdjęcie w pomieszczeniu:

ISO 200, f/13, czas 2 sekundy... zanim się wypowiem, zapytam: dlaczego taki dobór parametrów? Pracujesz w programie manualnym więc wytłumacz dlaczego tak, a nie inaczej jest ustawiony aparat.


Zdjęcie chmur, drzew i budynków - tu czas jest 1/100 sekundy więc raczej trudno mówić o jakimś braku "sił" migawki :wink:

profile.country.pl_PL.title
paschendaele
Początkujący

zdjęcie z chmurami dałam do porównania.. takie.. pierwsze z brzegu..

co do parametrów..

na razie jeszcze się uczę i dobieram ISO.. i poszczególne parametry

całkowicie zrezygnowałam z trybu Auto już na etapie kompakcika - trochę wkurzające było gdy zdjęcie mimo wszystko wychodziło zbyt jasne

to drugie zdjęcie jest właśnie z problemami.. dlatego poruszone..

tylko nie rozumiem mimo wszystko tego, że na samym początku - miesiąc temu, świeżo po zakupie można było "strzelać" nie wiadomo ile i jak szybko w mieszkaniu.. teraz muszę pilnować, żeby dłużej przytrzymać unieruchomiony aparat bo się całkowicie rozmarze...

nawet w hangarze lotniczym mimo dostatecznej ilości światła też tak aparat reagował

Message was edited by: paschendaele

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Ale czego nie rozumiesz? Masz przysłonę przymkniętą (f/13) więc mniej światła dociera do matrycy i dlatego musisz ustawiać długie czasy.


Mam wrażenie, że tryb AUTO bardzo by Ci w tej chwili pomógł. Bez urazy, ale po analizie Twoich wypowiedzi w odniesieniu do zdjęcia jakie zaprezentowałaś, wynika, że aparat, póki co, całkowicie Cię pokonał.


Z niewiadomych przyczyn ustawiłaś tryb MANUAL, a tutaj każdy błąd ustawień boleśnie jest widoczny na zdjęciu. W ogóle, czy możesz objaśnić jak dobierasz parametry naświetlania? Ustawiasz po prostu tak, żeby na drabine strzałeczka była na "0"???
Naprawdę to żadna ujma na honorze fotografować na początku w trybie automatycznym.


Ja np. w 95 procentach korzystam z tybu półautomatycznego - preselekcji przysłony - czyli trybu A z wprowadzaniem korekty naświetlania.


Polecam Ci obejrzeć serię filmików szkoleniowych przygotowanych przez Sony Foto Team: https://www.sony.pl/discussions/community/pl/community/photography/learn_and_enjoy


Warto też pobawić się symulatorem aparatu gdzie możesz obserwować jak zmienia się końcowy efekt w wyniku zmiany parametrów.

http://camerasim.com/camera-simulator/


Pozdrawiam,











Message was edited by: Lajam.

profile.country.pl_PL.title
paschendaele
Początkujący

Manual ustawiłam, ponieważ tryb auto nie zawsze mnie zadowala..

ustawienia tej strzałeczki.. dobieram tak, żeby jakoś wyglądało.. tzn jeśli widzę, że zdjęcie wyjdzie mi jednak zbyt jasne to strzałeczka jest na minusie


jak będę mieć wakacje to dopracuję obsługę parametrów


dzięki za linki.. szukałam jakiś czas temu tego poradnika

Message was edited by: paschendaele

profile.country.PL.title
JagiS-----
Użytkownik

Ja bym jednak sugerował na początku nauki korzystać z trybu P. I w tym trybie ustawiałbym np. ISO, czy kompensację ekspozycji, wszystko najlepiej w trybie podglądu histogramu. Myślę, że wtedy docenisz pomoc Lajam.'a. Następnie ustaw te same parametry w trybie M i stwierdzisz, że Twoim zdjęciom niczego nie brakuje, oczywiście pod względem parametrów technicznych.

Sam osobiście często korzystam z „P" i automatycznego, ale ograniczonego ISO (100-800). I zacząłem tak robić po wyzbyciu się kompleksów korzystania z tego trybu po przeczytaniu książki Jacka Boneckiego. Dopiero, gdy zależy mi na uzyskaniu specjalnych efektów, korzystam z innych trybów pracy aparatu.

[α77]
profile.country.pl_PL.title
paschendaele
Początkujący

Zwracam honory..

już wiem co przestawiłam (świadomie lub nie)..


Widać muszę się jeszcze sporo nauczyć w kwestii obsługi tego sprzętu. Ale dzięki za wszelkie wyjaśnienia, dzięki temu zmusiło mnie to do szczegółowego przejrzenia instrukcji a co najważniejsze do zmiany ustawień.


Myślę, że mimo wszystko nadal będę korzystać z trybu Manual ale jeśli tylko będę mieć jakieś problemy nie zawacham się przestawić na P czy po prostu A..


Dzięki wielkie za pomoc. Myślę, że temat do zamknięcia.


Najważniejsza to konstruktywna krytyka : )