anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

prośba - głębia ostrosci a wymogi producenta

krzyho4
Początkujący

prośba - głębia ostrosci a wymogi producenta

witam .
mam pytanie jak powinna wygladac głebia ostrosci w systemie SONY ALFA .
czy tak jak pisza wszedze w książkach ,gazetach , stronach internetowych .

dokladnie mowiac
1/3 przed fotografowanym obiektem i 2/3 za , czy sony ma odmienne zdanie na ten temat .

13 ODPOW. 13
profile.country.pl_PL.title
Sqarpi
Początkujący

To raczej nie chodzi o ostrosc dyktowana przez danego producenta ale o wlasnosci optyczne ogolne, niezalezne od systemu. Tak wiec to o czym czytasz jest prawda uniwersalna. ;)

krzyho4
Początkujący

wiec dla tego pytam jak to jest w naszym systemie :c8 . czy jest to zgodne czy jednak nie bardzo :c9

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

dziwne pytanie :c7 tak jest w każdym aparacie i sony nie odbiega tutaj od normy...

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

krzyho4 napisał(a):

witam .
mam pytanie jak powinna wygladac głebia ostrosci w systemie SONY ALFA .
czy tak jak pisza wszedze w książkach ,gazetach , stronach internetowych .

dokladnie mowiac
1/3 przed fotografowanym obiektem i 2/3 za , czy sony ma odmienne zdanie na ten temat .



Głębia ostrości nie ma nic wspólnego z producentem obiektywów ani tym bardziej z producentem aparatów (no może nie do końca ale o tym za chwilę). Głębia ostrości to wartość, którą można obliczyć na podstawie wzorów z podstaw optyki. Ma zastosowanie w każdym "normalnym" obiektywie (są obiektywy, w których można te reguły "złamać" czy też inaczej mówiąc tych specjalnych obiektywów te reguły nie dotyczą). Są jednak specjalne konstrukcje aparatów umożliwiające zmianę płaszczyzny ostrości ale nie są to lustrzanki ani nawet aparaty cyfrowe (takie jakie znamy dziś) choć istnieją do nich przystawki cyfrowe. Są to aparaty zbudowane na bazie miecha z ruchomym standardem przednim i tylnym (czyli przednią i tylną ścianką).
No więc, tak jak pisałem GO to wielkość fizyczna rządząca się określonymi regułami i możliwa do obliczenia za pomocą wzorów matematycznych. Nie będę przytaczał tu pełnego rozwinięcia matematycznego i możliwości obliczania gdyż można bez trudu te dane odnaleźć:
Z Wikipendii
Z Fotografuj.pl
Tam masz podane wzory, wytłumaczone, co to GO i są też odnośniki do tzw. kalkulatorów GO. Zauważ, że nikt nigdzie nie mówi o producencie aparatów a jedynie o tzw. krążku rozproszenia zależnym od wielkości matrycy. I dlatego można (a nawet trzeba, jeżeli ktoś nie zna rozmiaru matrycy lub krążka rozproszenia) podstawiać konkretny model aparatu bo inna GO będzie dla aparatu z matrycą pełnoklatkową a inna z matrycą APS-C. Ale nawet wśród aparatów jednego producenta są aparaty o różnych wielkościach matryc a więc i różnych krążkach rozproszenia (np. Sony produkuje aparaty z matrycą APS-C - A200, A550 i aparaty full frame - A900, A-850). Więc nie można mówić, że w danym systemie GO jest różna czy też zależna od producenta. GO będzie taka sama w Sony A350 i Nikon D90 przy zastosowaniu obiektywu o tej samej ogniskowej i takim samym dystansie roboczym. Canon ma troszkę inaczej bo jego matryca APS-C jest troszkę mniejsza od matryc APS-C innych producentów aparatów. Matryca Olympusa jest jeszcze mniejsza niż matryca APS-C więc w Olympusie GO będzie jeszcze inna. Poza tym Canon jako jedyny producent oferuje trzy wielkości matryc a pozostali producenci dwie lub jedną.
Mam nadzieję, że nie zamieszałem i widzisz, że jeżeli chodzi o pytanie o system czy też producenta to znaczenie ma jedynie wielkość matrycy a nie system czy też producent (więc większe znaczenie będzie mieć konkretny model aparatu).

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

no niby wszystko Piotrek napisałeś, ale jemu chodziło jak rozkłada się GO, a rozkłada się tak samo niezależnie czy to apsc czy ff mniej więcej 1/3 przed i 2/3 za obiektem i to czy aparat został wyprodukowany przez sony fuji canona czy nikona też niczego nie zmienia ;)

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

pawelszymanski6 napisał(a):

no niby wszystko Piotrek napisałeś, ale jemu chodziło jak rozkłada się GO, a rozkłada się tak samo niezależnie czy to apsc czy ff mniej więcej 1/3 przed i 2/3 za obiektem i to czy aparat został wyprodukowany przez sony fuji canona czy nikona też niczego nie zmienia ;)



A to przepraszam. Na drugi raz się poprawię. :c20
Myślałem, że dwa pierwsze akapity rozwieją wątpliwości. Ale masz rację, nie napisałem nic o rozkładzie GO.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

piotruso napisał(a):



A to przepraszam. Na drugi raz się poprawię. :c20


no mam nadzieje lubię czytać te mądre rzeczy, które piszesz

krzyho4
Początkujący

witam .
pytam o to poniewaz wyslalem sprzet do znanego serwisu ,a oni twierdza inaczej .ze takie sa wymogi producenta by glebia byla dokladnie odwrotnie niz opisuje to fotopolis czy inne czasopisma . wiec dla tego chcialem zaczerpnac waszej opini na ten temat .

pozdrawiam .

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

krzyho4 napisał(a):

witam .
pytam o to poniewaz wyslalem sprzet do znanego serwisu ,a oni twierdza inaczej .ze takie sa wymogi producenta by glebia byla dokladnie odwrotnie niz opisuje to fotopolis czy inne czasopisma . wiec dla tego chcialem zaczerpnac waszej opini na ten temat .

pozdrawiam .


znaczy do csi? ciekawe :c8