anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

SEL 16-50 - autofocus ostrzy przed obiektem

profile.country.PL.title
mkdir13
Poszukiwacz

SEL 16-50 - autofocus ostrzy przed obiektem

Witam serdecznie. W kwietniu zakupiłem bezlusterkowiec a6300 z obiektywem SEL 16-50 w zestawie. Niestety obiektyw ma problem z ustawianiem ostrości na najdłuższej ogniskowej (50mm) - ostrzy ok. 10-20 mm przed obiektem co jest szczególnie wodoczne na przysłonach f8-f13. Obiektyw trafił na gwarancji do serwisu, gdzie (jak twierdzi serwis) wymieniono układ optyczny. Niestety problem nadal występuje. Miałem okazję sprawdzić inny egzemplarz SEL16-50 i niestety tam problem z ostrzeniem w podanym zakresie przysłon i na podanej ogniskowej również był obecny. Na innych testowanych przeze mnie obkektywach ten problem nie występuje więc wnioskuję, że nie jest to wina korpusu. Przy obiektywie 16-50 nie można skorygowac autofocusa (funkcja autofocus microadjustment nie jest aktywna). Czy ktoś z posiadaczy tego obiektywu zaobserwował podobny problem?

5 ODPOW. 5
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


@mkdir13  napisał(a):

Wostrzy ok. 10-20 mm przed obiektem co jest szczególnie wodoczne na przysłonach f8-f13. 


Cześć!

 

Czy mógłbyś opisać metodologię jaką stosujesz przy pomiarach tego Front Focusa?

I ewenetualnie czy mógłbyś wstawić jakieś przykładowe zdjęcia ilustrujące problem?

 

Pozdrowienia

profile.country.PL.title
mkdir13
Poszukiwacz

Cześć, testowałem go tego typu domowo wykonanym narzędziem: https://www.bettertravelphotos.com/images/blog/Focus2.jpg, jak i wykonując zdjęcia takich samych przedmiotów rozstawionych względem siebie w odległości co 5 mm każdy. Ostrość ustawiana była zasze na środkowy z nich. W każdym z przypadków wykorzystywałem tryb AF-S z Focus Area: Center lub Flexible spot (S,M i L). Stabilizacja obrazu była wyłączona a aparat znajdował się na statywie w odległości ok. 1,5x minimalna odległość ostrzenia podanej na obiektywie. Ostry był zawsze przedmiot kilka mm przed obiektem, na który ustawiany jest AF (przykładowe zdjęcie: https://we.tl/YTTmj6ORdT  ostrość ustawiona na baterię nr 3 od lewej, naostrzejsza jest bateria nr 2 od lewej). Niestety oprócz uwidaczniania się problemu w takich "laboratoryjnych warunkach" występuje on tez przy normalnych sytuacjach, np. ustawiając ostrość na oczy, focus trafia raczej w połowę nosa. Inny przyklad - fotografując kartkę z tekstem z góry z odległości 35-40 cm na ogniskowej 50mm nie da się uzyskać ostrego zdjęcia z wykorzystaniem autofocusa. Wystarczy jednak po zablokowaniu ostrości przez AF obniżyć aparat o kilkanaście mm, aby zdjęcie było idealnie ostre.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Cześć!

 

Nie można pobrać przykładowego zdjęcia. Wywala błąd.

Skorzystaj z możliwości wczytania załącznika do postu (poniże okna edycji jest przycisk "wybierz pliki").

 

Metologia jaką się posługujesz (przedmioty rozstawione co 5mm) jest zupełnie nieprzydatna w normalnym fotografowaniu. Miałaby uzasadnienie wyłącznie w makrofotografii.

 

 

profile.country.PL.title
mkdir13
Poszukiwacz

Cześć,

Najwidocznie edytor żle interpretuje link z WT. Ale jeśli skopiujesz adres i wkleisz do przeglądarki to zadziała :slight_smile: Nie byłem pewien czy wgrywając zdjęcie tu na forum zachowa się jego oryginalna wersja, stąd wrzuciłem na WT.

Jeśli chodzi o testy jakie wykonywałem - dlaczego uważasz, że nie są one właściwe, możesz proszę to uzasadnić? Celowo wykonywałem zdjęcia z niewielkiej odległości (ale nadal powyżej minimalnej odległości ostrzenia dla tego obiektywu podanej przez producenta), bo wtedy problem, który opisuję można najlepiej zaobserwować (głębia ostrości jest najpłytsza, a przy minimalnej przysłonie 5.6 ma to znaczenie, nie mówiąc już o przysłonie f/8 - f/13 gdzie problem jest największy). Nie oczekuję, że obiektyw będzie ostrzył właściwie z odległości 5 cm. Spodziewałbym się jednak, że będzie w stanie ustawić ostrość z odległości jaką podaje producent na obudowie szkła, a na razie wygląda to tak, że nie potrafi tego zrobić nawet z dwa razwy większej odległości.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Trochę dziwna sprawa kiedy piszesz, że wraz z przymykaniem przysłony problem narasta. Analizując to zdjęcie z bateriami, na przysłonie np. 16 wszystkie baterie powinny być w obszarze ostrości. W ogóle ten obiektyw jest najsłabszy właśnie na skrajnych ogniskowych - 16mm i 50mm. Spróbuj ustawić 35mm i zrób zdjęcia ponownie.

 

Odległość minimalna na tym obiektywie zmiennoogniskowym nie jest określona dla konkretnej ogniskowej, ale z doświadczenia powiem Ci, że dotyczy ona ustawienia na szerokim kącie i....odległość ta liczona jest od matrycy, nie przedniej soczewki. :wink:

 

Co do metodologii - zadam Ci pytanie. Czy fotografujesz tylko z małych odległości? Jeśli tak, pomyśl o obiektywie makro. Jeśli nie, postaraj się zrobić test w "normalnych" warunkach w jakich używasz aparatu. Postaw sobie przedmioty w odległości min. 30-40 cm i sprawdź. Istotne jest sprawdzenie czy problem występuje na wszystkich ogniskowych. Być może tylko na 50mm tak się dzieje. 

To nie jest wybitny optycznie obiektyw, ale centrum kadru powinno być OK. Przetestuj go mocniej i ewentualnie reklamuj dalej.

Powodzenia i pozdrowienia :slight_smile: