anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Strefa Twórcza

Daktyl-----
Początkujący

Strefa Twórcza

W strefie twórczej mamy do wyboru 7 opcji. Jeśli w każdej z nich kontrast, nasycenie i ostrość są ustawione na zero, to czy ma znaczenie na której opcji robimy zdjęcia?
Czy żeby one działały trzeba dla każdej indywidualnie ustawić te trzy parametry, czy też może na zerach zdjęcia z każdej opcji będą wyglądały inaczej, a kontrast, nasycenie i ostrość możemy jeszcze dodatkowo podkręcić?
Może ktoś z Was wie? Ja jeszcze nie sprawdzałem, a z instrukcji to nie wynika.
I czy ta strefa twórcza coś w ogóle daje, czy taki bajer, który można sobie darować?
Czy ta opcja ma wpływ na pliki ARW?

26 ODPOW. 26
profile.country.en_GB.title
gnembon
Początkujący

a ja za to robię w RAW by się tym przejmować wtedy, kiedy naprawdę mam czas.

ripride
Początkujący

dziś dłubałem trochę w strefie...

wyszło, że najbardziej podobają mi się zdjęcia w standard z ustawieniami +2 kontrast i ostrość i +1 nasycenie. i tak też chyba będę pstrykał. dodatkowo przy takich ustawianiach w photoshop element 7.0 korzystając z opcji smart fix z obrazem w zasadzie nie dzieje się nic, przynajmniej w okolicznościach zabudowy w których robiłem zdjęcia.

profile.country.pl_PL.title
pablo_duch
Początkujący

pogoda sprzyja i rozkwitanie roślin i tu teraz zaczynam na maxa cwiczyc pstrykanie-jedno ujecie i kilka opcji chce uzyc i zobaczyc co sie wydarzy,bo nie ukrywam ucze sie,a achce robic bardzo wyraźne i kolorowe zdjecia-ktore oddaja dokładnie to co widze a moze i lepszejsze :P
"vivid" ostatnio probowałem ale jakos mi nie wychodziło :? ale nie poddam sie

Creatoor
Początkujący

ale nie poddam sie


No mamy taką nadzieję!

ripride
Początkujący

achce robic bardzo wyraźne i kolorowe zdjecia-ktore oddaja dokładnie to co widze a moze i lepszejsze



nie zapędzaj się tak :wink:

systemu optycznego sprawniejszego od ludzkiego oka nie ma i prawdopodobnie nigdy nie będzie :wink:

Daktyl-----
Początkujący

gnembon napisał(a):

a ja za to robię w RAW by się tym przejmować wtedy, kiedy naprawdę mam czas.



Mam pytanie w związku z tym; Jeśli robimy zdjęcia w Rawach/arwach to w zasadzie ustawianie balansu bieli, strefy twórczej i optym. d-range możemy sobie darować, tak? Ponieważ w programie dołączonym do aparatu i tak możemy to ustawić jak chcemy, na spokojnie kiedy będzie czas.
Przynajmniej tak powinno być. Ale niedawno zrobiłem dwa takie same zdjęcia w ARW, zmieniłem tylko temperaturę barwową i jednak była różnica. To jak to w końcu jest?

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Daktyl napisał(a):

gnembon napisał(a):

a ja za to robię w RAW by się tym przejmować wtedy, kiedy naprawdę mam czas.



Mam pytanie w związku z tym; Jeśli robimy zdjęcia w Rawach/arwach to w zasadzie ustawianie balansu bieli, strefy twórczej i optym. d-range możemy sobie darować, tak? Ponieważ w programie dołączonym do aparatu i tak możemy to ustawić jak chcemy, na spokojnie kiedy będzie czas.
Przynajmniej tak powinno być. Ale niedawno zrobiłem dwa takie same zdjęcia w ARW, zmieniłem tylko temperaturę barwową i jednak była różnica. To jak to w końcu jest?


Na pliki RAW nie ma wpływu D-R+(str.97). Balans bieli jak najbardziej ma. Tyle, że w programie łatwiej skorygować błędy WB z RAWa, niż z jpega.

------------------------------
fotoamator
ripride
Początkujący

Daktyl napisał(a):

Ponieważ w programie dołączonym do aparatu i tak możemy to ustawić jak chcemy, na spokojnie kiedy będzie czas.



pewnie możemy, ale chyba jednak dużo lepiej jest świadomie fotografować, z odpowiednimi ustawieniami niż potem majstrować przy każdym zdjęciu od zera. zresztą nawet w RAWie w 100% nie naprawisz tego co permanentnie sknociłeś wykonując zdjęcie.

profile.country.en_GB.title
gnembon
Początkujący

Tadeusz napisał(a):


Balans bieli jak najbardziej ma.


Obawiam sie, że generalnie nie ma (widziałem testy na ten temat). Tzn. aparat zapisuje sobie pomierzony/ustawiony WB do RAWa, ale nie ma to wpływu co w rawie siedzi. Oczywiście przy wywoływaniu program zaproponuje WB ustawiony przez aparat więc różnica w podglądzie będzie (w przypadku jak ustawimy inny WB), ale jak przestawimy WB na taki sam - zdjęcia będą identyczne. Są takie ustawienia jak DRO, które nie są obsługiwane przez oprogramowanie firm trzecich i te rzeczy będą przez nie, że tak powiem, olane. W IDC za to będziesz widział takie zdjęcie jakie wydawałoby się aparatowi jako odpowiednie. A co z suwakami dalej zrobisz, to juz twoja sprawa.

Daktyl-----
Początkujący

ripride napisał(a):



dużo lepiej jest świadomie fotografować, z odpowiednimi ustawieniami niż potem majstrować przy każdym zdjęciu od zera.



Jasne, że tak. Ale trzeba mieć trochę doświadczenia, żeby strzelić z ręki prawidłowe zdjęcie :) Póki co pozostaje sobie czasem pomagać obróbką na kompie.