anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Strefa Twórcza

Daktyl-----
Początkujący

Strefa Twórcza

W strefie twórczej mamy do wyboru 7 opcji. Jeśli w każdej z nich kontrast, nasycenie i ostrość są ustawione na zero, to czy ma znaczenie na której opcji robimy zdjęcia?
Czy żeby one działały trzeba dla każdej indywidualnie ustawić te trzy parametry, czy też może na zerach zdjęcia z każdej opcji będą wyglądały inaczej, a kontrast, nasycenie i ostrość możemy jeszcze dodatkowo podkręcić?
Może ktoś z Was wie? Ja jeszcze nie sprawdzałem, a z instrukcji to nie wynika.
I czy ta strefa twórcza coś w ogóle daje, czy taki bajer, który można sobie darować?
Czy ta opcja ma wpływ na pliki ARW?

26 ODPOW. 26
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

ripride napisał(a):

Daktyl napisał(a):

Ponieważ w programie dołączonym do aparatu i tak możemy to ustawić jak chcemy, na spokojnie kiedy będzie czas.



pewnie możemy, ale chyba jednak dużo lepiej jest świadomie fotografować, z odpowiednimi ustawieniami niż potem majstrować przy każdym zdjęciu od zera. zresztą nawet w RAWie w 100% nie naprawisz tego co ewidentnie sknociłeś wykonując zdjęcie.


Jasne, że tak. Nie poprawi się zdjęcia totalnie prześwietlonego, nieostrego. Niedoświetlone da się często "wyciągnąć" ale okupując to wzrostem szumów i czasem koniecznością konwersji do cz.-b. Nie poprawi się złej GO (można sporym nakładem pracy trochę poprawić, ale gaussian blur to nie to samo co nieostrość obiektywu), zły WB można poprawić i to łatwo z RAWa, gorzej z jpega (czasem się wręcz nie da). Czasu naświetlenia się nie poprawi... itd.

Wniosek: trzeba trochę wiedzy na początek, potem dużo praktyki a efekty będą i komputer będzie służył do uwypuklenia własnej wizji danego zdjęcia, a nie do poprawy niedoróbek.

------------------------------
fotoamator
profile.country.en_GB.title
gnembon
Początkujący

można na to samo patrzeć z pozytywnej strony. Nie poprawi się tylko czasu, przesłony, ostrości, bokehu i czułości bez straty jakości. Choć to ostatnie to tylko kwestia czasu (postęp technologii, ale to moje zdanie). Pozostałe parametry - wszystkie dają sie ustawić post factum przy robieniu zdjęć w RAWie - kolory, balans bieli, odszumianie, DRO...

ripride
Początkujący

kris napisał(a):

wartości każdej strefy twórczej są ustawiane osobno...
czyli np. jak w standard ustawiasz kontrast na +1 a ostrość na -2, to w "vivid" będzie wszędzie 0 ;)



a masz moze informacje odnosnie domyslnych ustawień ostrosci, nasycenia i kontrastu każej ze stref?

pzdr.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Domyślnie ustawione są wszystkie na 0. Ale to zero jest inne dla każdej opcji.
Jakie? To tajemnica softu i programistów. Nie spotkałem się nigdzie ze szczegółową specyfikacją tego oprogramowania. Najlepiej zrobić sobie zdjęcia testowe tej samej sceny przy każdym z ustawień (programów strefy twórczej). Wrażenia i tak zawsze będą subiektywne.

------------------------------
fotoamator
ripride
Początkujący

Tadeusz napisał(a):

Domyślnie ustawione są wszystkie na 0. Ale to zero jest inne dla każdej opcji.



tak wiem i własnie wartości parametrow tego zera mnie interesują.

profile.country.PL.title
hajduk1
Użytkownik

Czy ustawiebia strefy twórczej maja wpływ na film?

 

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

nie