anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

HX300 i współpraca z filtrami

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

HX300 i współpraca z filtrami

Cześć,

 

Chciałbym krótko napisać o możliwości stosowania filtrów w aparacie HX300.

Specyfikacja na stronie sony.pl nie do końca daje nam jasność jak to z tymi filtrami jest.

Napisane mamy tylko "średnica filtra - TAK". 

 

Jak jest faktycznie z tą średnicą? 

Ponieważ firma Sony Polska wypożyczyła mi ten model do testu, wszystko jest już jasne :slight_smile:


Wynosi ona dokładnie 55mm. To bardzo dobra wiadomość dla osób, które zamierzają stosować filtry z tym aparatem. Ceny filtrów 55mm są przystępne więc można kupić sobie ich nawet kilka rodzajów. 


Sam używam akurat filtra 55mm z niektórymi obiektywami do lustrzanki A900.

 

Tak wygląda aparat HX300 bez założonego filtra.

 

hx50nf.jpg

 A poniżej mamy HX300 z założonym filtrem. W tym wypadku to filtr polaryzacyjny typu "Slim" (czyli cieńszy niż standardowe, ale też niestety droższy).

 

hx50f.jpg

 

O filtrach, rodzajach, ich działaniu i zastosowaniu można spokojnie napisać wiele długich artykułów.

Ja nie chcąc nikogo zanudzać, chciałbym zaprezentować jakie możliwości daje filtr polaryzacyjny.

 

W skranym uporszczeniu opisując jego działanie - pozwala on dość skutecznie "ożywić" kolory (szczególnie nieba) oraz zminimalizować odbicia/odblaski z różnych przedmiotów czy powierzchni wody. 

 

Przykłady działania filtra polaryzacyjnego - zdjęcia są ułożone w ten sposób, że wyżej mamy zdjęcie bez filtra, a poniżej to samo z filtrem.

polar1.jpg

 

 I drugi przykład:

 

polar2.jpg

 

W przypadku HX300 fajne jest to, że możemy spokojnie zostawić filtr nakręcony na soczewkę i wyłączyć aparat. Obiektyw nie chowa się tak mocno, żeby filtr cokolwiek blokował. Ważne żeby pamiętać wtedy o dekielku ochronnym na filtr (w moim przypadku był to specjalny dekielek filtra gdyż budowa filtra uniemożliwiała zapięcie standardowego dekielka z aparatu). 

Jak dla mnie efekt jest warty wydanych pieniędzy.

Filtr to inwestycja jednorazowa (o ile oczywiście uważamy przy jego zakładaniu i zdejmowaniu).

 

4 ODPOW. 4
szatma
Nowicjusz

Ciekawe: mam aparat DSC H300 - do ktorego podobno pasuja filtry 55 mm (podaja ten wymiar wszystkie dostepne w internecie zrodla).

Zakupilem filtry 55 mmm Vivitar - no i okazuje sie, ze nie pasuja...

Czy ktos to moze wyjasnic?

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

A możesz podać te źródła? Bo ja nie znalazłem na razie takiej informacji więc nie wiem jak się do tego odnieść.

szatma
Nowicjusz

Na ebay wielu sprzedawcow podaje, ze ma filtry do Sony DSC H300 - w wielu wypadkach ( nie wiem czy we wszystkich) okazuje sie, ze sa to filtry do Sony DSC HX300.

Ja mam H300 -  nie wiem, czy rozmiar filtrow do DSC HX300 jest inny - niz do H300?

To dziwne - ale na stronach Sony nie ma dla wiekszosci ich sprzetu polecanych akcesorii.

Taki filtr UV czy polaryzacyjny - to podstawa - nawet przy tanszych aparatach - niekoniecznie tych za tysiac $.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Dla wielu sprzedawców pewnie HX 300 jest tożsamy z H 300 (być może jest ot też wina producentów, którzy zestawy nazywają dodanymi literami np.: ILCE 5100 to body NEX 5100, ILCE 5100 L  - body NEX 5100 z obiektywem 16-50, ILCE 5100 Y to body NEX 5100 z dwoma obiektywami 16-50 i 55-210 - dodatkowa litera i zmienia się tylko akcesorium a nie model aparatu). Być może w przypadku tych sprzedawców proces myślowy podobnie przebiegał - nie wiem. Natomiast widać na zdjęciach, że obiektywy się różnią. Jeżeli na obiektywie, na jego wewnętrznym elemencie (wokół soczewki) nie ma gwintu nie można zamontować w typowy sposób filtra. Widziałem, słyszałem i sam stosowałem (co prawda do innego aparatu) tulejkę umożliwiającą montaż akcesoriów na (a właściwie przed) obiektywem. Niezależni producenci akcesoriów takie tulejki produkują aby umożliwić stosowanie filtrów w najprostszych aparatach. Nie wiem, może jest możliwość montażu takiej tulei do DSC-H300.

A co do filtrów, które wynieniłeś to podstawą filtrową przy fotografii cyfrowej jest filtr polaryzacyjny, filtry szare i ewentualnie mocne filtry szare połówkowe (filtr UV jest moim zfdaniem zbędny). Pozostałe można z powodzeniem zasymulować w programach graficznych podczas obróbki. I masz rację, przydatne do każdych aparatów, niekoniecznie tych za grube tysiące.