anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

RX-10 moje wrażenia

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

RX-10 moje wrażenia

Kiedy usłyszałem o RX10 byłem sceptycznie nastawiony, od zawsze używam lustrzanek i gdy musiałem użyć aparatu kompaktowego jakość zdjęć była poniżej moich oczekiwań. Pierwszy raz w rękach miałem ten aparat na spotkaniu Expertów. Już wtedy pozytywnie zaskoczył mnie jakością zdjęć. Zrobił na mnie na tyle duże wrażenie, że postanowiłem się mu bliżej przyjrzeć i dzięki uprzejmości Sony Polska testowałem go przez kilka dni.

 

_DSC0191.jpg

 

_DSC0192.jpg

 

Cyber-shot RX10 to aparat kompaktowy dla zaawansowanych użytkowników. Można śmiało stwierdzić, że jest jedyny w swoim rodzaju. Nie ma drugiego aparatu na rynku posiadającego obiektyw 24-200mm ze stałym światłem 2,8 i stosunkowo, bo 1,0 calową, dużą matrycę.  Według mnie jest to aparat idealny dla podróżników. Zastępuje z powodzeniem popularny zestaw sprzętu zabieranego przez wielu ludzi na wyprawy. Poniżej zdjęcie lustrzani a99 wraz z obiektywami Zeiss 24-70/2,8 i Sal 70-200/2,8 G.

 

porównanie.jpg

 

Myślę, że większość stojąc przed wyborem zabrania na kilkunasto kilometrową trasę po górach powyższego zestawu ważącego w sumie ponad 3 kg zdecyduje się na RX10 (813g) dającego bardzo zbliżoną jakość zdjęć.

 

Dzięki zastosowaniu genialnej optyki Zeissa i dużej fizycznie matrycy CMOS Exmor R otrzymujemy aparat, który przy przysłonie f/2,8, niezależnie od ogniskowej, produkuje bardzo ostre i szczegółowe zdjęcia.

 

_DSC0253.jpg

 

Filmik pokazujący wnętrze RX10

 

Mógłbym was zanudzać specyfikacją techniczną ale myślę, że od tego są testy na różnych portalach. Skupie się na tym co mi się podoba w konstrukcji tego aparatu, a co już mniej i co przydałoby się dołożyć w RX10m2  :wink:

 

Plusy:

 

- aparat mimo niewielkich rozmiarów (w porównaniu do lustrzanek) leży bardzo wygodnie w ręku;

- regulacja przysłony na obiektywie z dwoma trybami (zmiana przysłony z przeskokiem i bez)

 

_DSC0245.jpg

 

- górny wyświetlacz (brakuje jednak niektórych informacji ale o tym dalej)

 

_DSC0199.jpg

 

- wizjer elektroniczny (nie zauważyłem różnicy między tym z RX10 a tym w moim a77)

- wi-fi

 

_DSC0236.jpg

 

- nfc

 

_DSC0239.jpg

 

- pokrętło kompensacji ekspozycji, wreszcie nie trzeba zaglądać do menu żeby ustawić ten parametr  :slight_smile:

- gniazdo karty pamięci z boku, wbrew pozorom jest to bardzo ważne szczególnie kiedy robimy zdjęcia ze statywu.

- solidnie wykonana i uszczelniona obudowa

- wbudowany filtr ND

- użyteczne wysokie iso (szum jest przyjemny dla oka i nawet maksymalne iso12800 wygląda dobrze)

- menu jak w lustrzance 

 

 

menu Fn

_DSC0327.jpg

 

jeden z trybów wyświetlania na ekranie

_DSC0328.jpg

 

Minusy:

 

- elektryczny power zoom, jest dramatycznie wolny i wymaga kilkukrotnego obrócenia nadgarstka żeby przejść cały zakres.

- w momencie podłączenia zewnętrznego mikrofonu przez gorącą stopkę znika możliwość regulacji poziomu głośności (jest to wada programowa która występuje tez w lustrzankach i bezlusterkowcach miejmy nadzieje, że inżynierowie w niedługim czasie wprowadzą aktualizację firmware)

- górny wyświetlacz, jak już jest to czemu nie wyświetla się na nim iso? Jest to bardziej moje przyzwyczajenie ale jednak wyświetla się na nim sporo informacji, a tej niestety zabrakło.

- tylny wyświetlacz, rozumiem, że w bezlusterkowcach nie można zastosować systemu odchylania ekranu jak w a77, bo chodzi o jak najmniejsze rozmiary, ale w przypadku RX10 aż się prosi żeby tego typu rozwiązanie zastosować, poprawił by się komfort wykonywania pionowych kadrów z „żabiej” perspektywy jak i bezpieczeństwo samego ekranu, bo byłaby możliwość odwrócenia go podczas transportu.

- brak GPS – aparat jest skonstruowany z myślą o podróżnikach nie rozumiem powodu jego braku

 

Mimo powyższych minusów aparat jest genialny i myślę, że niedługo pojawi się w mojej torbie.

Poniżej kilka zdjęć aparatu i kilka nim wykonanych (jpg-i prosto z aparatu pomniejszone do 1920x1280px)

 

_DSC0195.jpg

 

_DSC0196.jpg

 

_DSC0210.jpg

 

Przykładowe zdjęcia:

pierwsze spotkanie (20 min :smileywink:)

_DSC0029.jpg

większe>>>

_DSC0033.jpg

większe>>>

_DSC0036.jpg

większe>>>

_DSC0036.jpg

większe>>>

 

zastosowanie filtrów

_DSC0335.jpg

 

_DSC0336.jpg

 

_DSC0337.jpg

 

_DSC0367.jpg

większe>>>

_DSC0404.jpg

iso 6400 większe>>>

_DSC0402.jpg

iso 6400 większe>>>

_DSC0409.jpg

większe>>>

_DSC0770.jpg

większy>>>

_DSC0785.jpg

większy>>>

_DSC0803.jpg

kto powiedział, że af w cyber-shotach jest wolny :wink: większy>>>

 

_DSC0809.jpg

większy>>>

 

 

 

RX10 timelapse

RX10-NEX3-A77 porównanie iso

RX10 i mikrofon zewnętrzny

RX10 filtry efektowe

2 ODPOW. 2
Ksadzio
Użytkownik

Warto przemyśleć sprawę :slight_smile: Myślałem wcześniej o aparacie z wymienną optyką, konkretnie o NEX. Można przyrównać RX do któregoś modelu?

 

Wiadomo w jakim stopniu "szczelna" obudowa jest rzeczywiście szczelna? Zdażało mi się już osłaniać aparat przy mżawce, deszczu z dużym wiatrem, a i miałem przygody ze "szczelnymi" bakistami w kajaku. Fajnie byłoby się nie przejmować takimi szczegółami :slight_smile:

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Odpowiem tak, moim pierwszym aparatem była alfa 300, która nie posiadała żadnych uszczelnień i z powodzeniem uzywałem jej w ulewnym deszczu. Mżawka nic nie zrobi rx-10 :slight_smile:

 

Ciężko jest porównać nex-a do rx-10 bo w zasadzie trzeba by było porównać nex-a z obiektywami 24-70/4 i 70-200/4, a to jest przedewszystkim ogromna różnica ceny.