anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

RX100/RX100M2 - Czujnik upadku

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

RX100/RX100M2 - Czujnik upadku

Cześć,

 

Dzięki uprzejmości Sony Polska od pewnego czasu testuję aparat RX100M2, poprzednio miałem przyjemność używać model wcześniejszy czyli RX100.

 

Oba aparaty wyposażone są w bardzo ciekawą funkcję, a mianowicie czujnik upadku. Funkcja ta jest domyślnie włączona w MENU i myślę, że nie warto jej wyłączać.

 

W menu znajduje się ona w zakładce nr 4 w podmenu z "kluczem francuskim" 

upadek.jpg

 

Szczerze mówiąc początkowo nie miałem specjalnie pomysłu o co chodzi.:smileyconfused: Dopóki nie zaryzykowałem upuszczenia aparatu...oczywiście nie na podłogę, ale zainicjowałem upadek puszczając go na luźnym pasku, tak aby aparat zawisł w końcowej fazie.

 

Jakie było moje zaskoczenie gdy podczas swobodnego opadania, obiektyw schował się automatycznie, a na wyświetlaczu ukazał się następujący komunikat:

 

upadek2.jpg

 

Okazuje się, że funkcja działa ta nie tylko na sam wstrząs, ale także rejestruje przyspieszenie aparatu. 

 

Tak więc jeśli mamy tą funkcję aktywną, to w przypadku nieszczęsliwej sytuacji upadku mamy duże szanse na to, że nie zostanie uszkodzona najistotniejsza część, czyli obiektyw. RX po prostu zdąży go "schować" zanim uderzy w podłoże. :thumbsup:

 

Oczywiście nikomu nie życzę, aby kiedykolwiek upuścił aparat, ale warto o istnieniu takiej funkcji wiedzieć. Bo przecież nie każdy aparat jest w nią wyposażony.

 

Pozdrawiam i życzę wszystkim udanych zdjęć! :slight_smile:

 

1 ODPOWIEDŹ 1
profile.country.PL.title
rezasurmar
Użytkownik

Co prawda odkopuje archiwalny temat, ale czy RX100VA posiada taki czujnik? ustawień w menu brak, a wolał bym nie sprawdzać osobiście wytrzymałości obiektywu.