anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Kamera Sony HDR-SR11E Ile klatek na sekundę?

profile.country.PL.title
Michal_1960
Poszukiwacz

Kamera Sony HDR-SR11E Ile klatek na sekundę?

Cześć Wszystkim.

To moja pierwsza kamera - dopiero się uczę wideofilmowania. Czy ktoś może powiedzieć ile klatek na sekundę jest w ustawieniu najwyższej jakości dla tego urządzenia?

Opisy podają 1080/50. Tymczasem gdy zgram film, program do obróbki wideo podaje wartość 25 kl/s. To samo podają Windowsy we własnościach pliku.

W kamerze ustawione jest REC MODE AVC HD 16M (FH), zapis na dysk.

Czy ja coś źle robię, czy czegoś nie rozumiem, czy ta kamera faktycznie nie dysponuje zapisem 25kl/s?

Wiem, że to model już nieco "nieaktualny" ale może ktoś podzieli się swoją wiedzą. Bedę wdzięczny za wszelkie uwagi.

10 ODPOW. 10
profile.country.PL.title
Michal_1960
Poszukiwacz

Errata

Powinno być: czy ta kamera faktycznie nie dysponuje zapisem 50kl/s?

profile.country.PL.title
photo__music
Użytkownik

25 klatek to bardzo dobry wybór i zupełnie nie przejmowalbym sie brakiem wyższych wartości.

Ja na stałe mam ustawione 23,98fps i raczej nie zapuszczam się w wyższe klatkaże

Najbardziej naturalny obrazek dla oka ludzkiego daje 1/50s.

W kamerze ustawiasz kąt migawki na 178 stopni,czyli mnożysz klatkaż razy dwa.

Dodam ,że pomimo tego iż kamera ma natywne iso 800,to często tego światła brakuje aby ustawić 1/50s

A teraz wyobraź sobie,że ustawisz 50 albo 60fps.

Czyli czas musisz ustawić na 1/100s bądź 1/120s 

I robi się ciemno.Dosłownie.

Jak robią miszczowie?

Ustawiają 60fps,czas sam im się ustawi na 1/120 no to podbijają iso w kosmos.

Efekt?

Opłakany. 

 

profile.country.PL.title
HiddenBear
Poszukiwacz

WItam

Jest jednak jeden problem, mianowicie ja nie mam w ogóle możliwości zmiany klatkarzu, stale zablokowane na 25 i nic z tym nie mogę zrobić. Próbowałem na wszystkich trybach nagrywania ( FH,HQ,SP,LP ) i nigdzie nie mogę znaleźć opcji odpowiedzialnej za zmianę tego, chyba z dziesięć razy przeleciałem całe menu i nic.

 

Możliwość nagrywania w 50 fps jest dla mnie ważna ponieważ mogę potem zejść do standardu PAL mając dwu krotnie spowolniony obraz na czym mi w niektórych przypadkach zależy.

 

W specyfikacji jest wyraźnie napisane iż kamera może nagrywać 1080/50 więc nie wiem w czym jest problem.

Jeśli ktoś wie jak pomóc to niech proszę da znać. Pozdrawiam

Tagi (1)
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Przejrzałem specyfikacje ma stronie Sony, CNet i nie znalazłem informacji o 1080/50. Możesz wskazać źródło którym się posiłkujesz?

profile.country.PL.title
HiddenBear
Poszukiwacz

IMG_20200802_162700.jpg

Instrukcja obsługi jasno sugeruje iż na trybie AVCHD jest możliwość nagrywania w Full HD przy 50 fps. Problem jest taki że nigdzie nie mogę znaleźć opcji od klatek bądź formatu nagrywania jedynie to co podałem w poprzedniej wiadomości. W Canon'ie Legria HF R506 którego posiadam jest bezproblemowa zmiana formatu oraz klatek więc tutaj trochę się zawiodłem że nie mogę tego nigdzie w menu znaleźć. Być może nagrywa 50 fps tylko na zewnętrzną kartę ? Tego nie wiem gdyż nie posiadam owej.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

nie znam się na filmowaniu, ale do innej kamery sony w instrukcji jest taki zapis: 

"60i/50i: Filmy są zapisywane z przybliżoną prędkością ok. 60 pól/s (dla urządzeń zgodnych z 1080 60i), lub 50 pól/s (dla urządzeń zgodnych z 1080 50i) z przeplotem, z audio Dolby Digital, w formacie AVCHD.
24p/25p: Filmy są zapisywane z przybliżoną prędkością ok. 24 klatek/s (dla urządzeń zgodnych z 1080 60i), lub 25 klatek/s (dla urządzeń zgodnych z 1080 50i) w trybie progresywnym, z audio Dolby Digital, w formacie AVCHD.
60p/50p: Filmy są zapisywane z przybliżoną prędkością ok. 60 klatek/s (dla urządzeń zgodnych z 1080 60i), lub 50 klatek/s (dla urządzeń zgodnych z 1080 50i) w trybie progresywnym, z audio Dolby Digital, w formacie AVCHD." z tego wynika, że 50i to około 25 klatek na sekundę...

profile.country.PL.title
HiddenBear
Poszukiwacz

Mówiąc w skróci Sony trochę w konia poleciało i wyrolowało na tych 50 klatach. przynajmniej na opisie tak jasnym jak polskie prawo. Cóż, jak się nic innego nie da zrobić to trudno. Temat raczej zamknięty w takim wypadku.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Jak pisałem wcześniej nie znam się, ale wystarczy zerknąć w definicję standardów i wychodzi na to, że nikt nikogo nie oszukuje w instrukcji wyraźnie napisane jest 1080i, a nie 1080p...

"1080p:
W jednym obrazie wysokiej rozdzielczości 1080 (1125) linii skanujących przebiega w tym samym czasie każdej 1/50 sekundy aby utworzyć obraz progresywny (bez przeplotu). W nagraniach wideo w trybie progresywnym nie są wyświetlane naprzemiennie linie parzyste oraz nieparzyste jak w trybie skanowania międzyliniowego zatem migitanie ekranu w trybie progresywnym jest minimalne.

1080i:
W jednym obrazie wysokiej rozdzielczości 1080 (1125) naprzemiennych linii skanujących parzystych oraz nieparzystych przebiega w tym samym czasie każdej 1/25 sekundy aby najpierw w czasie 1/50 sekundy utworzyć jeden półobraz z linii parzystych a w następnej 1/50 sekundy - półobraz z linii nieparzystych. Zatem jeden pełny obraz składający się 1080 (1125) linii parzystych oraz nieparzystych wymaga dłuższego czasu skanowania - 1/25 sekundy."

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


@HiddenBear  napisał(a):

Mówiąc w skróci Sony trochę w konia poleciało i wyrolowało na tych 50 klatach. przynajmniej na opisie tak jasnym jak polskie prawo. 


Przykro mi, ale nikt tutaj nie oszukał ani Ciebie, ani kogokolwiek innego. Wyraźnie masz 50i - a co owa literka oznacza, to już wyjaśnił Paweł.

 

To po prostu troszkę jak z zoomem. Może mieć wartość x10, ale pytanie czy optyczny lub cyfrowy? Bo ten cyfrowy to jest jednak zupełnie inna bajka.