anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

ISO

profile.country.pl_PL.title
alpol6
Poszukiwacz

ISO

mam pytanie dotyczące właśnie ISO. wiem że im wyższe ISO tym większy szum jest ale czy zbyt niskie tez pogarsza jakość? i czy jest jakas optymalna wartość iso? ja w swoim aparacie posiadam iso 64; 100; 200; 400; 800; 1600; którego z nich najlepiej używać

2 ODPOW. 2
wratislavian
Początkujący

masz tyle opcji iso bo kazda sie moze przydac. na ile szumy beda straszne zalezy od aparatu.
im iso niższe tym lepiej.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Jeśli chodzi o szumy to optymalnym ISO, jest tzw czułość natywna matrycy. W alfach to jest 200ISO, zarówno mniejsze jak i większe czułości uzyskiwane są "sztucznie".
W kompaktach, czułością natywną z reguły jest najniższa dostępna czułość. W Twoim przypadku będzie to prawdopodobnie 64 ISO, ale może to również być 100.
Ale najlepiej jak zapytasz na odpowiednim forum. Myślę, że fuji ma swoje forum. Tam będą wiedzieć.

Natomiast zwiększając czułość zwiększają się szumy - to elektronika. Jak włączysz wzmacniacz i zaczniesz podkręcać głośność (bez sygnału wejściowego) to w pewnym momencie zacznie być słychać szum i w miarę zwiększania mocy (czyli czułości na wejściu) szum będzie coraz głośniejszy - większy. Podobnie jest z aparatem: im bardziej podkręcimy moc wzmacniacza sygnału z matrycy (ISO) tym większe będą szumy. W muzyce stosuje się różne reduktory, np dolby NR, które ograniczają szum, niestety czasem wycinając użyteczne dźwięki. Tak samo działają odszumiacze fotograficzne - redukują szum, ale kosztem szczegółów zdjęcia.

------------------------------
fotoamator