anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Obiektyw PLEASE

ROZWIĄZANE
profile.country.PL.title
ArniGuo
Poszukiwacz

Obiektyw PLEASE

DRODZY    użytkownicy SONY!

mam a6000      i pewien problem. Zastanawiam się jaki obiektyw byłby dobry do robienia zdjęć panoramicznych. jakiś zapewne szerokokątny. tylko nie wiem czy coś od Sony, czy może Sigma, czy innego producenta. No i jakiś do portretów , podróżniczy. Czy może poradzicie coś UNIWERSALNEGO?   Choć wiem że jak coś jest do wszystkiego to jest do ........Niczego. CHyba że się mylę w tej kwestii , jesli tak to PRZEPRASZAM.

Oczekując na pomoc  POZDRAWIAM WSZYSTKICH FORUMOWICZÓW.

ArniGuo

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Witaj, panoramy robić można w zasadzie wszystkim, kwestia ile zdjęć będziesz musiał zrobić i posklejać ze sobą...

Ja do panoram używam Samyanga 10 mm (2-3 zdjęcia i jest panorama), ale jest to obiektyw w pełni manualny, z AF polecam sel 10-18 bardzo fajny obiektyw. Podróżniczy to najlepiej spacerzoom, chyba że nie masz problemu z noszeniem kilku obiektywów i częstej ich zmiany, tutaj polecam 18-200. Do portretów sel50/1,8 sel85/1,8.

 

Problem w tym, że wszystko co podałem powyżej mocno przekracza Twój budżet. Zgaduje, że kupiłeś aparat z obiektywem 16-50, ja na Twoim miejscu dokupiłbym 55-210 i robił zdjęcia, a jak już będziesz wiedział czego potrzebujesz i będziesz gotów wydać spore pieniądze, to wtedy dopiero wybrałbym się na zakupy.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

11 ODPOW. 11
profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Powiedz jaki masz budżet, będzie łatwiej ci coś doradzić.

profile.country.PL.title
ArniGuo
Poszukiwacz

Jeśli chodzi o budżet to około 1500zł.

Trochę mało , ale na początek może wystarczy......

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Witaj, panoramy robić można w zasadzie wszystkim, kwestia ile zdjęć będziesz musiał zrobić i posklejać ze sobą...

Ja do panoram używam Samyanga 10 mm (2-3 zdjęcia i jest panorama), ale jest to obiektyw w pełni manualny, z AF polecam sel 10-18 bardzo fajny obiektyw. Podróżniczy to najlepiej spacerzoom, chyba że nie masz problemu z noszeniem kilku obiektywów i częstej ich zmiany, tutaj polecam 18-200. Do portretów sel50/1,8 sel85/1,8.

 

Problem w tym, że wszystko co podałem powyżej mocno przekracza Twój budżet. Zgaduje, że kupiłeś aparat z obiektywem 16-50, ja na Twoim miejscu dokupiłbym 55-210 i robił zdjęcia, a jak już będziesz wiedział czego potrzebujesz i będziesz gotów wydać spore pieniądze, to wtedy dopiero wybrałbym się na zakupy.

profile.country.PL.title
ArniGuo
Poszukiwacz

Wielkie dzięki za profesjonalną poradę. 

Wieczorem sprawdzę ceny podanych obiektywów i na coś się zdecyduję. 

Może okaże się  że znajdę większą gotówkę, to kupiłbym coś droższego....... pomyślę. 

Serdecznie pozdrawiam i raz jeszcze DZIĘKI. 

 

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

To co zaproponował Paweł wydaje się najsensowniejszym rozwiązaniem. Gdybyś miał większy budżet to mógłbyś się zastanowić nad obiektywem 18-105 f/4 (SELP18105G), jednak pokrywałby sporą część zakresu twojego obiektywu z zestawu. Natomiast plusem tego obiektywu jest stała jasność w pełnym zakresie ogniskowych.

profile.country.PL.title
ArniGuo
Poszukiwacz

  

Szukałem podanych obiektywów. 

Samyang 10 mm f/2.8 ED AS NCS CS / Sony E   znalazłem za 1549zł.   SAMYANG 10mm T3.1 VDSLR (SONY E) NEX    za   1620zł  Sony E 50mm F/1.8 OSS - Srebrny    1004zł w jednym sklepie  SONY SEL-50F18 OSS       1219zł

Jeśli chodzi o Samyangi to czy bardzo się różnią te 2 podane egzemplarze?   Który polecasz? 

 

profile.country.PL.title
ArniGuo
Poszukiwacz

18-105  szukałem też. Cena około2300zł.

85 F18 też sprawdzałem. prawie 2,7tyś. ale opis rewelacja. 

Teraz "tylko" przemyśleć sprawę i działać. 

Dzięki Mat.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

samyang 10/2,8 jest do zdjęć , a ten drugi do filmowania, ja mam ten pierwszy i lubię robić nim zdjęcia. Jest duży i ciężki, nie da się na niego założyć żadnego filtra i jest w pełni manualny. Nie wiem na jakim etapie foto jesteś, ale jeśli dopiero zaczynasz, to polecam się pobawić tym co masz, a dopiero później zabrać się za zakupy. Wracając do panoram, to oprócz szkiełka przydałby się dobry statyw (kilkaset złoty z głowicą) i szyna nodalna :slight_smile:

profile.country.PL.title
photomusic
Użytkownik

 

Zdjęcia panoramiczne-metody są w zasadzie tylko dwie.

Albo obiektyw anamorficzny-koszt od 2600$ plus redukcja 4/3 na bagnet Sony.

Lub dowolny obiektyw o ogniskowej od 50mm wzwyż i łączyć zdjęcia w programie graficznym, aby uzyskać efekt panoramy.

Jest jeszcze trzecia opcja. Opcja miszczów fotografii kotletowej. To te rady powyżej.

Obiektyw podróżniczy? Samyang 14 mm f/2.8.Koszt ok 1300zł.Ustawiasz ostrość na 2,4m i zapominasz o AF, bo wszystko od 1,5m do nieskończoności masz ostre jak brzytwa.

Do portretu? Ja używam 135f1.8 I jest baja. Ale sądzę, że Samyang 85mm f1,4 też da radę.

Że nie ma AF? No to co? Przy takiej płytkiej głębi i tak trzeba ostrzyć manualnie.