anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Gwarancja

janie2
Początkujący

Gwarancja

Jak mozna przedluzyc/wykupic dluzsza gwarancje na swojego vaio?

4 ODPOW. 4
bellanicola
Początkujący

ale o co ci chodzi? :thinking: czy dwa lata to za malo dla ciebie?

janie2
Początkujący

sony w polsce udziela na swoje produkty nie dwa lata gwarancji tylko 12 miesiecy, i dlatego pytam czy jest rozszerzenie tego tak jak w innych krajach czy polska znowu jest krajem kategori z?

janie2
Początkujący

ktokolwiek?

wradosz
Początkujący

Witam!

No więc mogę trochę rozwiać wątpliwości w tym temacie. Właśnie zakupiłem VAIO, jednak ja swój sprzęt wykorzystuje bardzo intensywnie i może nawet ekstremalnie (nie mylić z nie dbaniem o sprzęt). Gwarancja roczna była dla mnie nie do przyjęcia. Wgłębiłem się więc w temat gwarancji.
No więc gwarancja w Polsce na VAIO to 12 miesięcy i finito. Nic więcej. Drugi rok niby gwarancji wynika z kodeksu cywilnego i obciąża sprzedawcę. To sprzedawca jest zobowizany zapewnić przez 2 lata niemienność parametrów urządzenia. Jednak kodeks cywilny nie określa jakie to parametry i jak należy je interpretować. Przykład: jeśli na HDD pojawią się bad-sektory to teoretrycznie zmieniają się parametry: pojemność dysku. Tyle że jeżeli badów mamy 1kB to w pojemność liczona w MB się nie zmieni - a co dopiero w GB. Tak więc w zależności od widzimisie sprzedawcy albo uzna nam 1KB bad sektrorów albo nie. Ponadto nigdzie nie określony jest czas naprawy w takiej sytuacji. Tak więc sprzedawca może sprzęt wziść do naprawy i naprawiać go w nieskończoność.
Żeby tego było mało to prawo to jest prawem konsumenta. To znaczy, że mogą z niego korzystać jedynie konsumenci. Firmy nie.

Niezbyt wesoło - co?

Na szczęście mieszkam w Szczecinie i do granicy mam 15km... do Berlina 100km. Momentalnie sprawdziem że SONY w Niemczech dają 2 lata gwarancji. Pomyślałem - sukces. Jednak jest duży minus - lokalizacja niemiecka. Tak więc klawka i system niemiecki. Fuj.

Trzeba było wymyśleć coś pośredniego. Od początku wiedziałem, że SONY Europe proponuje rozszerzenie gwarancji o 12 lub 24 miesiące. Rozszerzenie to funkcjonuje w wielu krajach w Europie jednak oczywiście nie w Polsce (przynajmniej wg Sony Polska).

No ale mieszkając 15 km od granicy mam trochę inną perspektywę przestrzeni. Dośc długo zajęło mi znalezienie kompetentnej osoby w niemieckim Sony która odpowiedziałaby mi czy do notebooka zakupionego w Polsce mogę dokupić rozsrzerzenie gwarancji i gdzie mogę go w razie awarii dostarczyć. No więc dostałem baaardzo konkretną i pozytywną odpowiedź. No więc rozszerzenie gwarancji jest kompatybilne z dowolnym VAIO zakupionym w UE a więc i w Polsce. Naprawa zostanie przeprowadzona przez Sony Europe (chyba w GB). Notebook zostanie odebrany kurierem w dowolnym miejscu w UE (a więc i w Polsce!!) i tą samą drogą odesłany. Wynika to z tego, że każdy ma prawo zakupić usługi w dowonym kraju UE a każdy mieszkaniec UE ma prawo do przebywania w dowolnym miejscu UE i nie może być z tego powodu dyskryminowany. Wg tego niemiec może kupić sobie rozszerzenie gwarancji w niemczech a potem np. przenosi się do Polski. Tak samo Polak może kupić VAIO w Polsce, za miesiąc pojechać sobie do Niemiec a za pół roku przeprowadzić się do GB) i będąc na urlopie w Polsce prosić o naprawę w przypadku awarii.
Najlepszą jednak wiadomością jest to, że rozserzenie gwarancji można kupić w dowolnym momencie trwania gwaracji standardowej - czyli nawet za rok!!

Mając takie informacje mogłem już z zupełnym spokojem pojechać i kupić swoje VAIO :slight_smile:

Podsumowując:
Gwarancja na Sony VAIO w Polsce wynosi 12 miesięcy.
Można dokupić rozszerzenie gwarancji na kolejne 24 miesiące - PCGE-VPW2 - 190-220 euro (można też kupić w Polsce za pln) i jest kompatybilne do VAIO zakupionym w Polsce. Gwarancję moża kupić w dowolnym momencie trwania gwarancji głównej.

Dla zaintersowanych tematem: w razie czego mam maila z niemieckiego Sony, gdyby trzeba było cokolwiek udowadniać.

Pozdrawiam
Wojtek