anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

co to za obiektyw?

profile.country.pl_PL.title
12MaRTiN90
Nowicjusz

co to za obiektyw?

:c37

trafił mi dzisiaj całkiem przypadkiem do ręki taki obiektyw :c3
wie ktoś coś więcej o tym obiektywie :question: chyba jakiś ruski staruszek :slight_smile:
może przydać mi się do czegoś lepszego oprócz leżenia w półce :question:

Pozdrawiam :c20

____A500 | 8 | 18-55 | 55-200 | HVL-F42____
8 ODPOW. 8
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

:c18 Mnie to wygląda na obiektyw od powiększalnika (albo jakiegoś starego aparatu miechowego) - nie ma skali odległości.

------------------------------
fotoamator
profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

Tak jak pisze Tadziu - obiektyw powiększalnikowy.

profile.country.pl_PL.title
12MaRTiN90
Nowicjusz

Tadeusz, Deviant dzięki za odpowiedź :)

trochę szukałem w google i właśnie coś mi tam pisało że powiększalnikowy.. co by to nie oznaczało :c3
z tego co również znalazłem to gwint M39, wyszukałem że są jakieś przejściówki z tego M39 na nasz bagnet :c56 ale czy to w ogóle mi się opłaca :question:
ktoś coś podpowie :c18

____A500 | 8 | 18-55 | 55-200 | HVL-F42____
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Martin napisał(a):

nie wiem co mam rozumieć przez to że jest to obiektyw powiększalnikowy


Tadeusz napisał(a):

nie ma skali odległości.

więc nie ustawisz ostrości

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
12MaRTiN90
Nowicjusz

Tadeusz napisał(a):

Martin napisał(a):

nie wiem co mam rozumieć przez to że jest to obiektyw powiększalnikowy


Tadeusz napisał(a):

nie ma skali odległości.

więc nie ustawisz ostrości



OK, czyli jeśli dobrze rozumiem mam sobie odpuścić ten obiektyw.. :c18

____A500 | 8 | 18-55 | 55-200 | HVL-F42____
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Gdybyś miał konstrukcję mieszkową (coś takiego, jak Szfendak uzywa), to nadałby Ci się do macro. Zresztą tak też może się nadać, tyle, że będzie działał tylko dla jednej wybranej odległości ostrzenia - zależnej od ilości pierścieni pośrenich, lub wyciągu mieszka. Krótko mówiąc - raczej odpuść sobie.

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
12MaRTiN90
Nowicjusz

OK jeszcze raz dzięki Tadeusz :c20

temat do zamknięcia.



edit kris:
zgodnie z życzeniem - zamykam

____A500 | 8 | 18-55 | 55-200 | HVL-F42____
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Na prośbę Piotruso wklejam treść jego posta:

Piotruso napisał(a):

Tak, jak koledzy wcześniej zauważyli, jest to obiektyw powiększalnikowy Industar 23U 110mm/f:4,5.
Oczywiście są przejściówki do kupienia na bagnet A z M39 ale nie są zbyt popularne. Obiektywy M39 (z mocowaniem gwintowym o średnicy 39 mm) były produkowane do aparatów dalmierzowych (produkcji ZSRR ale również produkcji zachodniej czy też dalekowschodniej) jak i do lustrzanek (np. Zenit). Obiektywy do lustrzanek dość trudno kupić ale można je mocować do aparatów z „naszego” systemu przez prostą przejściówkę M39/bagnet A. Obiektywy dalmierzowe mają mniejszą odległość obrazową – odległość między mocowaniem a elementem światłoczułym (matrycą lub filmem) niż aparaty z bagnetem A (register distance). Dlatego też nie jest możliwe wyostrzenie obrazu będącego w dużych odległościach od aparatu. Aby skompensować tą niedogodność stosuje się przejściówki z soczewkami ale to znowu pogarsza własności optyczne obiektywu gdyż stosujemy dodatkowy element optyczny nie skorygowany do stosowania z konkretnym modelem obiektywu. Natomiast stosując zwykłą przejściówkę (bez elementu optycznego) możemy takiego obiektywu używać jedynie do makro czy do bliskich portretów. Obecnie obiektywy dedykowane do aparatów dalmierzowych przeżywają swoją „drugą młodość” dzięki aparatom bezlusterkowym (Sony NEX, Olympus Pen, Samsung).
Wracając do Twojego obiektywu – tak jak koledzy zauważyli, ponieważ jest to obiektyw powiększalnikowy jego budowa jest trochę inna. Ma zamontowaną normalną przysłonę ale nie ma pierścienia ostrości. W powiększalniku podobnie jak w aparatach miechowych ostrość ustawia się regulując odległością obiektywu od papieru (w powiększalniku) lub od elementu rejestrującego (w aparatach miechowych).
Ogniskowa obiektywu to cecha danego obiektywu i nie ma znaczenia czy obiektyw jest powiększalnikowy (rzutnikowy) czy „aparatowy”. Ogniskowa zawsze będzie taka jak podana na obiektywie.
Czy Ci się to opłaca? Jeżeli chciałbyś zastosować obiektyw do makro (tak jak zwrócił uwagę Tadeusz) to nie ma problemu. Ostrość w makro ustawia się odsuwając i przysuwając obiektyw do obiektu. Tylko sam obiektyw nie da Ci odpowiedniej skali odwzorowania, musiałbyś zastosować dość duży wyciąg dodatkowy ze względu na ogniskową (czyli najlepiej mieszek). Może jeszcze jakieś inne zastosowanie by się znalazło jak lubisz eksperymentować. Na pewno do „klasycznej” fotografii ten obiektyw nie będzie miał zastosowania.

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer