anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Czy cena filtra polaryzacyjnego ma znaczenie

profile.country.PL.title
Blczyk
Poszukiwacz

Czy cena filtra polaryzacyjnego ma znaczenie

Hoya, Marumi i to:

http://allegro.pl/filtr-polar-polaryzacyjny-cpl-62mm-62-selco-w-wa-i6405049287.html

Czy filtry po 30-50 złotych to strata pieniędzy? 

3 ODPOW. 3
profile.country.PL.title
Sony_Poland_Team
Community Team

Cześć,

 

Poniżej podpowiedź naszego eksperta :slight_smile:

 

"Tak i nie.

 

Jeżeli ktoś jest pasjonatem fotografii, to rzeczywiście warto doinwestować do lepszej jakości filtra – lepsze szkło, lepsza przepuszczalność i trwałość.

 

Jeżeli ktoś zaczyna, nie wiem "czym to się je", chce popróbować to tańszy filtr też ma sens. Generalnie chodzi o to, by się rozwijać"

 

Pozdrawiamy,

Zespół Sony

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Ja się trochę z ekspertem Sony nie zgodzę.

Osoba początkująca kupując filtr tańszy a więc najprawdopodobniej gorszej jakości może się zrazić ponieważ oprócz wymienionych mankamentów może być również spadek kontrastu, spadek ostrości, bliki, odbicia źródeł światła.

Ja od zawsze polecam: kup najdroższy filtr na jaki cię stać. Wiem, że to bardzo niepopularne zdanie ponieważ większość użytkowników sądzi, że gdy wydało tyle pieniędzy na aparat to akcesoria nie powinny być drogie. Za moich czasów mówiło się, że porządny obiektyw kosztuje około 3 krotności korpusu więc i akcesoria będą trochę kosztowały. Oczywiście jestem w stanie zrozumieć, że ktoś ma zestaw obiektywów "kitowych" (czyli z zestawu) i nie będzie chciał wydawać kasy na akcesoria. Ale powinien być świadomy, że brak ostrości na zdjęciu, brak kontrastu, niemożność uzyskania zadowalających efektów może być wynikiem zastosowania gorszego (tańszego) filtra.

W odpowiedzi pytającemu obie firmy (i Hoya i Marumi) robią kilka serii swoich produktów o takim samym działaniu. Filtry różnią się właśnie wykonaniem, rodzajem materiału, kontrolą jakości, przepuszczalnością światła, powłokami przeciwodblaskowymi. Działają tak samo (filtr polaryzacyjny każdej serii likwiduje odblaski na powierzchniach niemetalowych) ale kilka innych szczegółów i właściwości będzie mieć wpływ na jakość zdjęć i komfort użytkowania.

profile.country.PL.title
Blczyk
Poszukiwacz

Tak się skupiłem na nasmoleniu odpowiedzi, że założyłem nowy temat. Przepraszam. 

Odsyłam do tematu:
https://community.sony.pl/t5/obiektywy-i-akcesoria/wybor-filtra/td-p/2407236