anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Dyfuzor Collapsible

profile.country.pl_PL.title
EDO-----
Poszukiwacz

Dyfuzor Collapsible

:c37
Ma ktoś taki dyfuzor. Jakie są wrażenia z użytkowania?
http://allegro.pl/dyfuzor-collapsible-do-sony-hvl-f58am-f42am-f36am-i2290815499.html

14 ODPOW. 14
profile.country.pl_PL.title
tenzer
Poszukiwacz

Hej,
testowaliśmy takie i prostokątne dyfuzory.
Okrągły zajmuje więcej miejsca w torbie, ma możliwość zmiany dekielków różnokolorowych od góry.
Ja wybrałem prostokątny i spełniał swoje zadanie. Akurat na tej aukcji z ceną lekko przesadzili.

profile.country.pl_PL.title
EDO-----
Poszukiwacz

:c37
Kupiłem taki http://allegro.pl/show_item.php?item=2303191630.
W niedzielę I Komunia Św. to popróbujemy.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Mam podobny dyfuzor, ale już nie używam, niemniej podzielę się moimi uwagami z czasów gdy go często stosowałem.

Pierwsza sprawa to ustaw korekcję błysku na +1 bo aparat "nie wie" że część światła zostanie niejako zabrana przez dyfuzor i zdjęcia mogą być niedoświetlone (tak przynajmniej wynika z mojego doświadczenia z Ligtsphere).

Sugeruję poćwiczyć sobie przed pójściem do Kościoła pracę z tym ustrojstwem.

Lampa i sanki dają dodatkowy ciężar i warto nauczyć się podtrzymywać lampę w momencie obrotu, aby nie doszło przypadkiem do przerwania styków między lampą a sankami aparatu.

Trzeba też mieć na uwadze noszenie aparatu z tym dyfuzorem - musisz pamiętać, że masz te 10 cm więcej i czasem można o coś zahaczyć jak przechodzisz z miejsca na miejsce.

Ogólnie tak jak kiedyś porównywałem z klasycznym stofenem, to nie ma aż tak dużej różnicy w naświetlaniu. Na szerszych planach "garnek" lepiej się spisywał, ale jeśli chodzi o zmiękczenie światła to efekt był podobny.

Acha...o HSS przy założonej "pokrywce" i palniku na wprost to raczej sugeruję zapomnieć. Także jak HSS, to lepiej zdjąć tą pokrywkę.

Powodzenia, :)

profile.country.pl_PL.title
EDO-----
Poszukiwacz

Dzięki za rady. W Kościele zdjęcia będzie robić zamówiony fotograf ( będzie ok 100 dzieci), Ja raczej bardziej nastawiam się na zdjęcia w sali i własne pamiątkowe po uroczystości. Ale kilka testowych z ławki też zrobię bo pewnie wszyscy będą pstrykać. A jak to się ma w użytkowaniu na zewnątrz?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Na zewnątrz możesz jedynie doświetlić sobie cienie. Przy czym może okazać się, że będzie na tyle jasno, że zostanie Ci tylko tryb HSS to użytku (trzeba pamiętać o ograniczeniu czasem synchronizacji migawki).

profile.country.pl_PL.title
EDO-----
Poszukiwacz

To zabieram się za testy. Jest na to cała sobota.

profile.country.pl_PL.title
EDO-----
Poszukiwacz

Zrobiłem test.
1 zdjęcie z dyfuzorem lampa w górę korekcja błysku na +1
2 bez dyfuzora lampa w górę korekcja błysku na +1 i podniesiona karteczka

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Z dyfuzorem obrazek przyjemniejszy :-)

profile.country.PL.title
photomusic
Użytkownik

Ktoś, kogo skierowała do tego wątku przeglądarka Google może odnieść wrażenie, że użycie dyfuzora zakładanego na przenośną lampę błyskową przyniesie wymierne korzyści.
Jest to nieprawda.
Otóż w plenerze dyfuzor jest zupełnie nieprzydatny. Również w pomieszczeniach z wysokim sufitem, takich jak sale gimnastyczne czy świątynie, użycie dyfuzora nie przynosi wyraźnej poprawy jakości światła. W mniejszych pomieszczeniach efekt użycia dyfuzora jest zbliżony do efektu użycia samej lampy. Małe dyfuzory dają zadowalające efekty, kiedy odległość od sufitu lub ściany jest niewielka, ale w takiej sytuacji można odbić światło od tych powierzchni bez żadnych akcesoriów.
Małe, zakładane na lampę dyfuzory nadają się tylko do rozszerzania strumienia światła a nie do jego zmiękczania.

EDO napisał(a):

Zrobiłem test...podniesiona karteczka


I właśnie ta karteczka zepsuła efekt światła odbitego od sufitu.
Tak przy okazji-ta karteczka służy do tego, aby oku fotografowanej osoby pojawiła się iskierka, chociaż dziś w erze fotoszopa iskierki dodaje się ręcznie zgodnie z zasadami określonymi w XVIII wieku przez holenderskich mistrzów malarskich.

Lajam napisał(a):

... to ustaw korekcję błysku na +1 bo aparat "nie wie"


Wydaje mi się, że aparat jednak „wie”, od tego ma, bowiem TTL. Zasada +1EV ma zastosowanie w przypadku korzystania z automatyki błysku samej lampy, lecz lamp SONY to nie dotyczy, gdyż żadna takiej po prostu nie posiada.