anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Dylemat...

profile.country.pl_PL.title
Szalewa
Początkujący

Dylemat...

Wiem że może głupie pytanie zadam, ale mam dylemat. Robię zdjęcia w weekend na zlocie motoryzacyjnym, będę robił zdjęcia samochodów i dziewczyn przy nich(modelek). Mam aktualnie sony 350, lampę zewnętrzną kit i tamrona 70-200 2.8. Piszę to po to bo mam dylemat co kupić. Że będzie to wszystko w nocy no i zdjęcia samochodów zastanawiam się nad kupnem sony 35 1.8 albo pilota radiowego do lampy zewnętrznej.
Obiektyw koszt 830zł plusy bo naturalne światło, ale jak będzie bardzo ciemno to du...
Radiówka koszt koło 280zł plus można pobawić się oświetlenie, nie przeszkadzają ciemności, minut światło lampy. Co byście poradzili?

16 ODPOW. 16
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

tym bardziej ja nic nie rozumiem. Zbierasz się do błyskania, a tu wyskakujesz z latarnią i ciepłymi kolorami :rolling_eyes: Trudno więc będzie Ci doradzić, skoro sam nie jesteś w stanie pokazać co chciałbyś uzyskać....

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
Szalewa
Początkujący

no wiem, sorrki, tak naprawdę przydałoby mi się to i to ale nie mam tyle funduszy, po prostu jak byłoby dobre, ciekawe oświetlenie przydałaby się stałka a jak byłoby bardzo ciemno to oświetlenie lamp i tak dzięki za pomoc

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Czy w otchłani Internetu istnieje choć 1 zdjęcie, które mógłbyś podać jako przykład?

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Witaj.
Powiedzmy, że troszkę więcej już wiemy po Twoich rozmowach z Lajamem i krisem.
Po Twoich opisach domyślam się, że chciałbyś uzyskać efekty jakie uzyskują ludzie fotografujący modelki w samochodach. Tego typu efekty uzyskuje się organizując specjalnie w tym celu sesje zdjęciowe (nieważne czy w plenerze czy w studio). Ty wybierasz się na imprezę, gdzie tak naprawdę można zrobić fotoreportaż z przebiegu imprezy. Tak naprawdę potrzebowałbyś czasu nie na naświetlanie a na rozstawienie u ustawienie sprzętu. Na zlotach (no chyba, że ten zlot jest nietypowy) sytuacja zmienia się dynamicznie, ktoś przechodzi, ktoś ogląda, modelka staje, siada, wsiada, wysiada, jeden samochód zatrzymuje się tu, inny tam. Trudno jest biegać z lampami, rozstawiać, ustawiać. A bez lamp jest ciemno. Aby fajnie oświetlić samochód to ze trzy lampki by się przydały, do tego coś na modelkę, może blenda i robi się zestaw studyjny. Więc poprę pomysł Lajama aby na razie wstrzymać się z zakupem (lub jeżeli masz parcie to kup 35/1,8), wziąć to co masz i popróbować takim zestawem. Innym pomysłem byłoby kupno wyzwalaczy radiowych po to aby zdjąć lampę z body i może jakiś softbox do lampy reporterskiej. Ale dodatkowo potrzebowałbyś statywu do tej lampy, ustawić lampę z boku, przejść na miejsce, z którego chcesz wykonać zdjęcie - nie wiem, czy w tym czasie ktoś nie potrąci lampy, czy nie przestawi jej, czy modelka nie znudzi się oczekiwaniem. Bo to nie jest tak, że postawisz, wycelujesz, pstryk i już. Po zrobieniu zdjęcia okazuje się, że lampę trzeba troszkę przestawić, zmienić jej moc, kierunek. Więc znowu od początku cała zabawa: podejść do lampy, ustawić ją, wrócić na miejsce robienia zdjęć ... ops, miejsce zajęte przez innych widzów. No nic, idziemy dalej. Ale trzeba zebrać nasze zabawki a tych rozstawiliśmy. I tak w kółko. Nie, ten pomysł raczej odpada na taką imprezę. No chyba, żebyś miał pomocnika lub dwóch to wtedy możesz popróbować z wyzwalaniem radiowym lamp.
Być może rozpisałem się niepotrzebnie, bo ten zlot organizowany prze Twoich kolegów wygląda inaczej i jest więcej czasu na zabawy. Ale imprezy, w których ja uczestniczyłem raczej uniemożliwiały wykonanie dobrych zdjęć typu modelka i samochód nawet w dzień a co dopiero w trudniejszych warunkach nocnych. Dlatego nastaw się na typowy reportaż, lampa na aparat (a jak masz bracket'a to jego też możesz wykorzystać), kit podpięty (lub 35/1,8 dzięki światłu której złapiesz resztki zastanego) i do boju. A może uda Ci się umówić na jakieś spotkanie - sesje z modelką i właścicielem samochodu. Wtedy w kontrolowanych warunkach masz szansę zrobić dobre zdjęcia.

profile.country.pl_PL.title
Szalewa
Początkujący

ok, dzięki za wypowiedź piotruso, pomocników miałbym z 2 pewnie, statywy też by się znalazły, ale wspomniałeś o tym żeby żeby umówić się z właścicielem i modelką w innym czasie z tym masz racje i zostanę przy tej wersji, a tak to co wyjdzie to wyjdzie, dzięki za pomoc

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Tutaj masz tylko światło zastane. Czyli musisz mieć jasny obiektyw, albo podnieść ISO żeby mieć w miarę krótkie czasy tak, aby uniknąć poruszenia Twojego lub modelki.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Szalewa napisał(a):

ok, dzięki za wypowiedź piotruso, pomocników miałbym z 2 pewnie, statywy też by się znalazły, ale wspomniałeś o tym żeby żeby umówić się z właścicielem i modelką w innym czasie z tym masz racje i zostanę przy tej wersji, a tak to co wyjdzie to wyjdzie, dzięki za pomoc



No to się pomyliłem. Jeżeli chcesz uzyskiwać podobne rezultaty to kup bardzo jasny obiektyw (Sony 35/1,8; Sony 50/1,8; Minoltę 50/1,7; Minoltę 24/2,8; Minoltę 20/2,8; Tamrona 17-50/2,8; Sigmę 18-50/2,8) w zależności od ilości miejsca i przewidywanych kadrów. Do tego zakładasz lampę, balansujesz pomiędzy światłem zastanym a błyskowym dobierając odpowiedni czas i ... do boju.