anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Filtry, adaptery i inne bajery

oldguest
Początkujący

Filtry, adaptery i inne bajery

Witam ponownie,
mam trochę gotówki w portfelu oraz dużo chęci do zabawy w fotografię krajobrazową. Chciałbym nabyć filtr polaryzacyjny oraz połówkowy. W związku z powyższym mam kilka pytań:
1.Mam obiektywy ze średnicami 62 i 55 mm. Czy jak kupię filtry o średnicy 62 mm + redukcję z 62 na 55 to będzie OK?. Jakie są wady takiego rozwiązania?
2.Jaka jest kolejność zakładania filtrów podczas jednoczesnego korzystania z filtru polaryzacyjnego i połówkowego?
3.Czy może zamiast wkręcanych filtrów połówkowych lepiej jest zainwestować w system Cokin?
4.Czy przy adapterach pierwsza wartość to średnica obiektywu, a druga filtra?
5.Chciałbym nabyć takiego polara : http://www.foto-tip.pl/sklep/filtr_lens_protect_slim_marumi_super_dhg_62mm-p-1536.html Czy ktoś z forumowiczów go używa i mógłby się podzielić opiniami?

28 ODPOW. 28
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

stasiek2002 napisał(a):

Witam ponownie,
mam trochę gotówki w portfelu oraz dużo chęci do zabawy w fotografię krajobrazową. Chciałbym nabyć filtr polaryzacyjny oraz połówkowy. W związku z powyższym mam kilka pytań:
1.Mam obiektywy ze średnicami 62 i 55 mm. Czy jak kupię filtry o średnicy 62 mm + redukcję z 62 na 55 to będzie OK?. Jakie są wady takiego rozwiązania?
2.Jaka jest kolejność zakładania filtrów podczas jednoczesnego korzystania z filtru polaryzacyjnego i połówkowego?
3.Czy może zamiast wkręcanych filtrów połówkowych lepiej jest zainwestować w system Cokin?
4.Czy przy adapterach pierwsza wartość to średnica obiektywu, a druga filtra?
5.Chciałbym nabyć takiego polara : http://www.foto-tip.pl/sklep/filtr_lens_protect_slim_marumi_super_dhg_62mm-p-1536.html Czy ktoś z forumowiczów go używa i mógłby się podzielić opiniami?


62mm i przejściówka i wszystko będzie ok :)
filtr szary połówkowy hitech w systemie cokin
marumi robi dobre polaryzacyjne filtry, a to co pokazałeś to lens protect, takiego sobie kup http://www.foto-tip.pl/sklep/filtr_polaryzacyjny_marumi_dhg_62mm-p-1544.html
przy cokinie polar najpierw potem połówka

profile.country.PL.title
c.d.n.
Poszukiwacz

stasiek2002 napisał(a):


5.Chciałbym nabyć takiego polara : http://www.foto-tip.pl/sklep/filtr_lens_protect_slim_marumi_super_dhg_62mm-p-1536.html


Jesteś pewien, że to polar?

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Witaj.
1. Będzie OK. Wady - ew. winieta, dość dużo zachodu przy zmianie - wkręcanie/wykręcanie, szczególnie, jak ma założonego polara a potrzebujesz dodatkowo połówkę
2. Z racji konstrukcji, polar musi być na zewnątrz
3. Moim zdaniem Cokin jest lepszym rozwiązaniem. I wygodniejszym.
4, 5. nie wiem, nie używałem.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

cdn napisał(a):

stasiek2002 napisał(a):


5.Chciałbym nabyć takiego polara : http://www.foto-tip.pl/sklep/filtr_lens_protect_slim_marumi_super_dhg_62mm-p-1536.html


Jesteś pewien, że to polar?


Z opisu wynika, że to filtr zabezpieczający...

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

stasiek2002 napisał(a):

Witam ponownie,
mam trochę gotówki w portfelu oraz dużo chęci do zabawy w fotografię krajobrazową. Chciałbym nabyć filtr polaryzacyjny oraz połówkowy. W związku z powyższym mam kilka pytań:
1.Mam obiektywy ze średnicami 62 i 55 mm. Czy jak kupię filtry o średnicy 62 mm + redukcję z 62 na 55 to będzie OK?. Jakie są wady takiego rozwiązania?
2.Jaka jest kolejność zakładania filtrów podczas jednoczesnego korzystania z filtru polaryzacyjnego i połówkowego?
3.Czy może zamiast wkręcanych filtrów połówkowych lepiej jest zainwestować w system Cokin?
4.Czy przy adapterach pierwsza wartość to średnica obiektywu, a druga filtra?
5.Chciałbym nabyć takiego polara : http://www.foto-tip.pl/sklep/filtr_lens_protect_slim_marumi_super_dhg_62mm-p-1536.html Czy ktoś z forumowiczów go używa i mógłby się podzielić opiniami?



Koledzy napisali już dużo, ja jeżeli pozwolicie, wtrącę swoje trzy grosiki (no nie mogę się powstrzymać :smileyredface: ).
Filtr połówkowy najlepiej systemu Cokin. A dlaczego? Przy filtrze wkręcanym granica przejścia z jasnego obszaro do przyciemnionego zawsze jest w połowie kadru. Ty możesz różnie kadrować (a nawet podręczniki zalecają aby nie kadrować horyzontu w połowie kadru tylko co najmniej w 1/3 wysokości kadru od dołu lub od góry) więc nie koniecznie podział jasnej i ciemnej części będzie odpowiadał filtrowi nakręcanemu. Filtry prostokątne Cokina mają tą zaletę, że są dużo większe od soczewki obiektywu i można dość swobodnie przesuwać granicę przejścia z ciemnego do jasnego w kadrze. A więc nie jesteś uwiązany do konkretnej granicy przejścia. Oczywiście filtry połówkowe szare systemu Cokina występują w wielu gradacjach (jeden, dwa, trzy, cztery stopnie przysłony) jak również w dwóch rodzajach przejść miękkim i twardym. Miękkie przejście jest na większej powierzchni kadru, twarde dość wyraźnie odcina jedną strefę od drugiej. Oczywiście fajnie jest zakupić do tego tzw. holder czyli uchwyt na filtry. Uchwyt kupujesz jeden a do każdego obiektywu dokupujesz pierścień mocujący holder (na właściwą obiektywowi średnicę). System Cokin występuje w czterech wielkościach: A, P, Z-Pro i X-Pro. Najpopularniejszym systemem jest system P, ma on możliwość mocowania holderów do obiektywów z mocowaniem aż do 82mm (od 48 mm). Filtry tego systemu mają szerokość 84 mm a długości są różne (najdłuższe są filtry połówkowe firmy Hitech, mają 110 mm a więc i największe możliwości manewrowania). System A to mocowania do obiektywów nie większych niż mocowanie filtrowe 62 mm (od 36 mm) a szerokość filtra to 67 mm. Z-pro mają mocowanie do obiektywów o średnicy od 49 mm do 96 mm i szerokość filtra 100 mm a X-pro to największe mocowanie dla obiektywów od 62 mm do 118 mm i szerokość filtra 130 mm.
W systemie Cokin występują prawie wszystkie filtry więc można kupić tylko po jednym i stosować do każdego posiadanego obiektywu.
Jeżeli już jesteśmy przy filtrach połówkowych to występują też połówkowe filtry kolorowe.
Do systemu Cokin występuje też filtr polaryzacyjny.
Jeżli zdecydujesz się na filtry nakręcane to będzie Ci bardzo ciężko ustawić i polaryzację i podział kadru. Filtr polaryzacyjny składa się z dwóch elementów obracających się względem siebie, podobnie jak filtr szary połówkowy (przynajmniej ja taki miałem). Po przykręceniu tych filtrów do obiektywu najpierw pierwszym z nich ustawisz to co Cię interesuje a potem drugim ustawiając właściwe filtrowanie poruszysz pierwszy. W takim wypadku konieczny jest statyw i trochę cierpliwości w ustawieniu pożądanego efektu. Nie mówię, że się nie da (bo chyba wszystko się da - jak to mówię w pracy jak się da to się da :D :c20 ) ale łatwo nie będzie.
Co do adapterów to tak się powinno podawać (obiektyw - filtr) ale zawsze możesz się upewnić dopytując się (spotkałem się już z tym, że ktoś zawsze podawał pierwszą wartość większą a drugą mniejszą niezależnie od tego która wartość to była mocowanie do obiektywu).
A link podałeś, tak jak napisał Tadeusz do filtru ochronnego a nie polaryzacyjnego. Polar tej klasy to np. tu

oldguest
Początkujący

Faqtycznie, coś mi się z linkami zamieszało, powinien być ten link: http://www.foto-tip.pl/sklep/filtr_polaryzacyjny_marumi_dhg_62mm-p-1544.html

Dzięki Piotruso, jak zwykle można liczyć na szczegółowe wyjaśnienia od ciebie :c37 Zalety systemu Cokin są ogólnie znane, niewielu jednak mówi o jego wadach. Póki co sprawa zakupu wymaga przemyślenia, ale chyba wkręcany polar 62 mm z redukcją i system Cokin dla filtrów połówkowych będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

stasiek2002 napisał(a):

wkręcany polar 62 mm z redukcją i system Cokin dla filtrów połówkowych będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Ale będzie problem, jak zechcesz równocześnie użyć połówki i CPL...
Fakt - nakręcany polar jest wygodniejszy.

Wady Cokin? wygląd (ta konstrukcja na obiektywie...), nie można szybko zmienić obiektywu - trzeba najpierw zdjąć holder - ale można to robić sprawnie i szybko, jak się dojdzie do wprawy; wystające narożniki filtrów - można się skaleczyć, można zahaczyć i potłuc.
Reszta to zalety.
Pozostaje kwestia wyważenia jednych i drugich w stosunku do potrzeb własnych.

------------------------------
fotoamator
oldguest
Początkujący

Tadeusz napisał(a):

Ale będzie problem, jak zechcesz równocześnie użyć połówki i CPL...



Nie da się?

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

stasiek2002 napisał(a):

Tadeusz napisał(a):

Ale będzie problem, jak zechcesz równocześnie użyć połówki i CPL...



Nie da się?


Zobacz: na obiektywie masz CPL, praktycznie CPL nie połączenia gwintowanego do założenia kolejnego filtra, więc Cokina nie założysz. Ale nawet gdyby miał gwint, jak wyobrażasz sobie równoczesne kręcenie CPL i cokinem, żeby było jak trzeba?

Np. tak: jedną ręka trzymasz aparat, drugą podtrzymujesz obiektyw, żeby całość była stabilna, trzecią kręcisz CPL, czwartą trzymasz cokina, piątą ew. regulujesz wysunięcie połówki... :smileymrgreen:

------------------------------
fotoamator