anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Filtry, adaptery i inne bajery

oldguest
Początkujący

Filtry, adaptery i inne bajery

Witam ponownie,
mam trochę gotówki w portfelu oraz dużo chęci do zabawy w fotografię krajobrazową. Chciałbym nabyć filtr polaryzacyjny oraz połówkowy. W związku z powyższym mam kilka pytań:
1.Mam obiektywy ze średnicami 62 i 55 mm. Czy jak kupię filtry o średnicy 62 mm + redukcję z 62 na 55 to będzie OK?. Jakie są wady takiego rozwiązania?
2.Jaka jest kolejność zakładania filtrów podczas jednoczesnego korzystania z filtru polaryzacyjnego i połówkowego?
3.Czy może zamiast wkręcanych filtrów połówkowych lepiej jest zainwestować w system Cokin?
4.Czy przy adapterach pierwsza wartość to średnica obiektywu, a druga filtra?
5.Chciałbym nabyć takiego polara : http://www.foto-tip.pl/sklep/filtr_lens_protect_slim_marumi_super_dhg_62mm-p-1536.html Czy ktoś z forumowiczów go używa i mógłby się podzielić opiniami?

28 ODPOW. 28
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

stasiek2002 napisał(a):

za jedną ?


:c91
Nie, tak jak piotruso łopatologicznie opisał. Z reguły nie mam żadnych śladów.

------------------------------
fotoamator
moby76
Poszukiwacz

Witam!

Pomimo, że temat "zatrzymał się" już troszkę dawno, postanowiłem jednak podpiąć się ze swoimi kilkoma pytaniami na temat systemu filtrów Cokin.

W najbliższym czasie zamierzam właśnie "wejść" w ten system. Powodów jest kilka, a ten najważniejszy to szara połówka, którą można przesuwać. Większość fotografii jakie wykonuję, to fotografie krajobrazowe, a tu wersja nakręcana tego filtra nie sprawdza mi się zbytnio.
W związku z powyższym miałbym przed zakupem kilka pytań do osób, które korzystają lub zetknęły się z systemem Cokin. Pytań tych miało być więcej, ale po zapoznaniu się z wątkiem, lista zmalała :)

1. Pierścienie i holder - kupować oryginał? Czy zamienniki też są w miarę dobrej jakości? Jeśli zamienniki, to jaką markę polecacie?

2. Holder - do szerokiego kąta=18mm może być wersja standard czy musi być typu slim?

3. Czy system Cokin jest ogólnie wygodny?
Chodzi mi między innymi o osłonę przeciwsłoneczną, którą cały czas mam na obiektywie i chciałbym mieć nadal. Wiem, że w Cokinie osłonę można składać z kilku elementów (pierścieni) i dzięki temu może być krótsza lub dłuższa. Według informacji producenta: "w zależności od stosowanych ogniskowych".
Czy jeden element (pierścień) osłony będzie wystarczający w zakresie 18-200mm?

4. Czy wartości w oznaczeniach "ND" w filtrach Cokin znaczą analogicznie to samo co w nakręcanych? Pytam, ponieważ w sieci znalazłem małe rozbieżności.

5. Filtr polaryzacyjny Cokin - czy warto go zakupić?
Chodzi mi o jakość jaką on daje w porównaniu ze szklanymi filtrami nakręcanymi. Ponoć wypada słabo.

Z góry dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi na mój post.

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

Ad 1 nie ma sensu kupowania oryginałów. Mam i oryginalny i podróbę oba działają od kilku lat bez zarzutu
Ad 2 przy 18mm nie powinno być żadnego problemu z winietowaniem ( kiedyś sprawdzałem dwa oryginalne holdery Cokina na obiektywie 11-18 i jeden dawał winietę już na 14mm a drugi nie miał wcale nawet na 11mm więc nie ma żadnej reguły)
Ad 3 jak dla mnie jest wygodny, zdecydowanie wygodniejszy niż nakręcane. W holder mogę wsunąć kilka filtrów(np ND, połówkę i jeszcze coś). Jeśli chodzi o osłony ps to kup systemową Cokina, wystarcza.
Ad 4 nic mi nie wiadomo o rozbieżnościach przy oznaczeniach. Podejrzewam że co producent to własne oznaczenia.
Ad 5 oryginalny Cokin nie jest jakiś super ale według testów nie przedstawia się tak najgorzej
tu masz testy http://www.optyczne.pl/8.1-Inne_testy-T ... ienie.html

oldguest
Początkujący

ad.1) ja kupiłem zamiennik, często jest problem żeby gwint załapał, pewnie oryginał nie ma takich przypadłości
ad.2) slima używam tylko na 16 mm
ad.3) co do wygody - gabarytowo trudno to gdzieś upchnąć, wkładając, bądź ściągając filtry zawsze gdzieś maźnę paluchem i zostawiam ślady, dodatkowo na filtry powinno się kupić jakieś pokrowiec/pudełko.
ad.4) Szfendak odpowiedział
ad.5) miałem ten sam dylemat i gdy po rozważeniu wszystkich za i przeciw zdecydowałem się w końcu go kupić , okazało się że jest nieosiągalny i .... kupiłem nakręcany Marumi. Dziś nie żałuję tej decyzji :)

profile.country.en_GB.title
MichalS-----
Nowicjusz

1 i 5 zgadzam się z przedmówcami :c37
pozostałe też się w sumie zgadzam ale dodam parę słów od siebie, może się przydadzą :c20
2. u mnie na 16 mm holder "normalny" (nie slim), ale nie oryginalny tylko zamiennik, jest widoczny w rogach zdjęcia
3. wygoda rzecz względna, trzeba rzeczywiście targać te wszystkie dodatki, ale wybierając się na "większe" fotografowanie to raczej nie idzie się tylko z aparatem na szyi, tylko z jakąś torbą albo plecakiem :D Na same filtry można kupić różne opakowania (oprócz oczywiście tych pudełek, w których są oryginalnie zapakowane), ja ma takie jakby "materiałowe" etui składane jak portfel, bodajże na 8 sztuk, i jest wygodne.
4. na stronach producentów masz opisy poszczególnych filtrów, możesz wtedy sprawdzić w opisach, o ile działek przysłony taki filtr "przyciemnia" - ND8 Cokin to na przykład to samo co ND 0,9 Hitech (oczywiście oba te filtry nie są takie same, jeden połówkowy, drugi szary, ale chodzi mi o to że przyciemniają o 3 stopnie). O ile dobrze pamiętam to w przypadku Hitecha oznaczenie 85 odpowiada systemowi P (szerokość filtra).

oldguest
Początkujący

Dorzucę jeszcze link do handbook'a opisującego system Cokin

moby76
Poszukiwacz

Witam!
Na początku chciałbym bardzo podziękować za szczegółową pomoc i liczne odpowiedzi. Trochę czasu już minęło od mojego postu/zapytania, ale jak to się mówi, lepiej późno niż wcale :) Powiem tak - zawsze można liczyć na Waszą pomoc!
Aparat fotograficzny musiałem niestety odłożyć na dłużej - samo życie. Myślę, że teraz wygospodaruję trochę czasu na swoje małe hobby. Zakupiłem już pierścień, holder, osłonę p/słoneczną i zaślepkę/dekielek na filtr.
Jak w swoim wcześniejszym poście pisałem, moja fotografia to przede wszystkim krajobraz. Dużo chodzę po górach, tak więc linia horyzontu na moich zdjęciach jest nieco "pokręcona".
Jako, że mam w tej chwili ograniczony budżet na zakup akcesoriów foto, postanowiłem kupić filtr połówkowy szary o miękkim przejściu.
Po próbach na różnych ekspozycjach i porównywaniu jasności nieba względem ciemnych stoków myślałem, że uda mi się jednoznacznie określić jaką redukcję światła ma mieć zakupowany filtr. Jednak jest ciężko. I tu mam prośbę:

1. Możecie podpowiedzieć, który będzie najodpowiedniejszy? Tzn. o ile działek powinien zmniejszać ekspozycję aby efekt był zadowalający? Czy taki ND 0,9 (-3 działki EV?) byłby odpowiedni? Wiem, że ciężko jest tak określić, ze względu na choćby różne warunki pogodowe. Najczęściej wędruję w pogodne dni :)

2. Zależy mi na filtrze o większej wysokości (długości), który daje "większą swobodę" jeśli chodzi o kompozycję kadru. Słyszałem, że firma HI-TECH takie produkuje. Czy są to jakieś konkretne modele filtrów? Czy wszystkie produkowane przez HI-TECHa są prostokątne?

Z góry bardzo dziękuję za udzieloną pomoc.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

moby76 napisał(a):


Jak w swoim wcześniejszym poście pisałem, moja fotografia to przede wszystkim krajobraz. Dużo chodzę po górach, tak więc linia horyzontu na moich zdjęciach jest nieco "pokręcona".
Jako, że mam w tej chwili ograniczony budżet na zakup akcesoriów foto, postanowiłem kupić filtr połówkowy szary o miękkim przejściu.
Po próbach na różnych ekspozycjach i porównywaniu jasności nieba względem ciemnych stoków myślałem, że uda mi się jednoznacznie określić jaką redukcję światła ma mieć zakupowany filtr. Jednak jest ciężko. I tu mam prośbę:

1. Możecie podpowiedzieć, który będzie najodpowiedniejszy? Tzn. o ile działek powinien zmniejszać ekspozycję aby efekt był zadowalający? Czy taki ND 0,9 (-3 działki EV?) byłby odpowiedni? Wiem, że ciężko jest tak określić, ze względu na choćby różne warunki pogodowe. Najczęściej wędruję w pogodne dni :)

2. Zależy mi na filtrze o większej wysokości (długości), który daje "większą swobodę" jeśli chodzi o kompozycję kadru. Słyszałem, że firma HI-TECH takie produkuje. Czy są to jakieś konkretne modele filtrów? Czy wszystkie produkowane przez HI-TECHa są prostokątne?

Z góry bardzo dziękuję za udzieloną pomoc.



Zacznijmy od tego o jakiej ogniskowej masz obiektyw i jaką średnicę filtra.
Jeżeli chodzi o uniwersalną poradę to ja zakupiłbym dwa filtry ND2 i ND4 (inni producenci oznaczają filtry odpowiednio 0,3 i 0,6) czyli przyciemniające o 1 EV i 2 EV. Jeżeli będzie potrzeba możesz złożyć sobie przyciemnienie w najciemniejszym miejscu do 3 EV a przejście stopniować.
Jeżeli chodzi o drugie pytanie to Cokin system P jest ustandaryzowany jeżeli chodzi o szerokość. Jest to, o ile mnie pamięć nie myli 85 mm. Natomiastco do długości to Cokin i odpowiedniki "no name" są produkowane jako filtry kwadratowe 85x85) natomiast Hitech ma w swojej ofercie filtry szerokości 85 mm a długości 110 mm. Nie spotkałem filtrów połówkowych szarych produkcji Hitech innych niż prostokątne.

moby76
Poszukiwacz

Witam ponownie!

I jeszcze "pociągnę" troszkę ten wątek, mając nadzieję, że od moderatora nie dostanę pstryka za małe odejście od tematu. Chociaż cały czas mowa będzie o systemie Cokin.

Spotkałem się z wieloma przypadkami osób, które mają problem z pogodzeniem filtrów prostokątnych systemu Cokin z oryginalnym filtrem polaryzacyjnym Cokina. Chodzi tu o niechęć do tegoż filtra i praktycznie brak możliwości pogodzenia solidnego szklanego "polara" z systemem Cokin. Jakby się tak uprzeć, to można nakręcić filtr C-PL, a do niego zamocować pierścień+holder. Tylko jak z takiego zestawu korzystać? :c7

Rozwiązałem ten problem narazie w głowie, ale na dniach zrealizuję swój pomysł, który wygląda następująco.

Zakupuję pierścień redukcyjny 77->62 (np. Marumi). Dlaczego właśnie taki? Średnica zewnątrzna tego pierścienia jest prawie identyczna jak szerokość wewnętrzna holdera. Po małym dopasowaniu/przyszlifowaniu holdera lub pierścienia, można pierścień ładnie osadzić w miejscu na oryginalny polar Cokina-czyli jak najbliżej obiektywu.
Dlaczego "zejście" na średnicę 62mm? Bo takie mocowanie mam w swoim obiektywie i nie będzie problemu z zastosowaniem samego C-PL bezpośrednio na obiektywie.
Filtr C-PL zakupuję oczywiście w wersji slim, np. Marumi WP C-PL i wkręcam we "wszczepiony" w holder pierścień.
Z ustawieniem "polarka" nie powinno być problemu, "odjeżdżam" do góry połówką Hitecha, ustawiam polaryzację, a następnie ustawiam filtr połówkowy. Ze wstępnych prób winieta na szerokim kącie (w moim przypadku 18mm) nie wystąpi.
I tak mamy C-PL jaki nam się tylko zamarzy+możliwości jakie daje Cokin 8-)
Co Wy na to?