anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

jak korzystać z podziałki na obiektywie ?

profile.country.pl_PL.title
joo-----
Początkujący

jak korzystać z podziałki na obiektywie ?

witam
mam pytanie , jak korzystać z podziałek naniesionych na obiektywie , co mogą nam one podpowiedzieć, chodzi mi zarówno o podziałkę z okienkiem , jak i wykresy przy mocowaniu oraz tajemniczą literę /R/

9 ODPOW. 9
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

joo napisał(a):

witam
mam pytanie , jak korzystać z podziałek naniesionych na obiektywie , co mogą nam one podpowiedzieć, chodzi mi zarówno o podziałkę z okienkiem , jak i wykresy przy mocowaniu oraz tajemniczą literę /R/



:c37
No więc tak. To jest skala głębi ostrości. Ponieważ GO zależy od odległości na którą ostrzymy i od ogniskowej obiektywu a ostrzenie odbywa się innym pierścieniem niż pierścień do zmiany ogniskowych (tym samym pierścieniem ostrzysz w wielu manualnych szkłach i tam skala GO jest jedna) to trzeba było zastosować podwójną skalę GO. Jest to dość orientacyjny sposób no ale jakiś jest. Po ustawieniu parametrów naświetlania, po ustawieniu ogniskowej i ostrości śledząc odpowiednie linie można się zorientować, jak duża będzie GO.
Przykład: masz ustawioną przysłonę 16, ogniskową i ostrość jak na zdjęciu. Patrzysz na linie idące od wartości przysłony 16 na tubusie ogniskowej. Schodzą się do środkowej linii. Na przedłużeniu tych linii na skali odległości możesz odczytać jaka jest głębia (z kalkulatora przy tych warunkach mogę Ci podać, że GO wynosi od 1,96m do 2,04m). Jeżeli odległość byłaby większa to i na skali odległości poszczególne liczby określające odległość będą gęściej naniesione i będzie łatwiej określić GO. Podobnie jest z zoomem. Im mniejsza ogniskowa tym GO większa więc linie zaczną znikać pod pierścieniem zooma gdy są bardziej rozszerzone i GO na skali odległości będzie większa (wyobraź sobie teraz sytuację gdy obiektyw ma ustawioną ogniskową 75mm czyli linii praktycznie nie widać. Wartość 16 przy skali ogniskowej pokrywa się z wartością 16 przy skali odległości. GO jest większa - z kalkulatora wynosi od 1,75 do 2,39). I tak to działa. Może to śmieszyć bo jest to wielce nieprecyzyjne wskazanie ale pojęcie o GO daje.
R jest to znacznik do ustawiania odległości przy fotografii w podczerwieni z zastosowaniem filtra IR. Światło przechodzące przez ten filtr ma inną długość niż światło widzialne dlatego aby precyzyjnie ustawić ostrość nie można stosować normalnego znacznika a przez wizjer niewiele widać. Dlatego w wielu wypadkach mierzy się miarką odległość od obiektu do miejsca przechodzenia błony przez aparat (na górze korpusu był stosowany taki znaczek przekreślonego długą kreską kółka - on oznaczał płaszczyznę gdzie powstaje zdjęcie) i ustawia odległość na obiektywie. Ale właśnie ze względu na inną długość fal tą odległość ustawia się na inny znacznik aby prawidłowo wyostrzyć.

profile.country.pl_PL.title
joo-----
Początkujący

dzięki jak nie wiem co :c22
wychodzi na to że to dość precyzyjna metoda , wiedząc np że obiekt fotografowany np głowa , ma ok 30 cm , można sprawdzić czy jest cała w ostrości czy nie , a precyzja jak napisałeś do 8 cm jest dla mnie bardzo duża , tylko nie mogę pojąc schematu przeliczania
(z kalkulatora przy tych warunkach mogę Ci podać, że GO wynosi od 1,96m do 2,04m).


jak to wyliczyłeś , przy tak nieprecyzyjnej podziałce ?

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

joo napisał(a):

dzięki jak nie wiem co :c22
wychodzi na to że to dość precyzyjna metoda , wiedząc np że obiekt fotografowany np głowa , ma ok 30 cm , można sprawdzić czy jest cała w ostrości czy nie , a precyzja jak napisałeś do 8 cm jest dla mnie bardzo duża , tylko nie mogę pojąc schematu przeliczania
(z kalkulatora przy tych warunkach mogę Ci podać, że GO wynosi od 1,96m do 2,04m).


jak to wyliczyłeś , przy tak nieprecyzyjnej podziałce ?



Niestety, nie zrozumieliśmy się. Na obiektywie na skali odległości masz np. znaczek 1,7 m potem 2m a potem jest chyba 2,5 m. Nie jesteś w stanie określić, że gdzieś pomiędzy 1,7 m a 2 m obiektyw ustawiony jest na 1,96 m czy na 2,04 m. Te precyzyjne wyliczenia były wzięte z kalkulatora GO aby pokazać, że mniej więcej i jak mniej więcej te wartości się zgadzają. Na takich obiektywach skala GO pokazuje orientacyjnie, że GO dla odległości małych (powiedzmy 2m) i dla przysłony 8 będzie kilka centymetrów a dla odległości dużych (np. 20m) będzie wynosiła kilka metrów. Podobnie z ogniskową. Ze znajomości optyki, zasad fotografowania itp. wiadomo jak zachowuje się GO ale noszenie miarki ze sobą, mierzenie odległości i przeliczanie na kalkulatorze GO to trochę taka sztuka dla sztuki. Oczywiście, mogą być dziedziny, gdzie taka precyzja będzie wymagana ale nie spotyka się tego na co dzień. Znaczniki na obiektywach nie są też najprecyzyjniej nanoszone. Dlatego korzystanie z tej skali ma na celu oszacowanie zakresu GO a nie precyzyjne jego podanie (z dokładnością do cm a być może i do milimetra bo pewnie kalkulator GO to umożliwi).

profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

To ja jeszcze tylko uzupełnię to co doskonale przedstawił Piotruso, że zakres GO nie rozchodzi się równomiernie od obiektu. Głębia ostrości jest krótsza przed nim i dłuższa za nim. Zresztą doskonale to widać na zamieszczonej na obiektywie podziałce.

profile.country.pl_PL.title
joo-----
Początkujący

ok, wyGOOglałem sobie /np kalkulator GO na komórkę /
czy to są miarodajne tabelki czy raczej orientacyjne ?
czy można przyjąć że różne obiektywy , ustawione na tą samą ogniskową /przysłonę i odległość ostrzenia ,będą miały podobną go, w tym samym korpusie ?

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

joo napisał(a):

ok, wyGOOglałem sobie /np kalkulator GO na komórkę /
czy to są miarodajne tabelki czy raczej orientacyjne ?
czy można przyjąć że różne obiektywy , ustawione na tą samą ogniskową /przysłonę i odległość ostrzenia ,będą miały podobną go, w tym samym korpusie ?



Tak, GO nie zależy od obiektywu jako takiego. Zmiennymi jest odległość od obiektu (a właściwie odległość na jaką ustawimy obiektyw bo tak na prawdę nie musi to być odległość od obiektu), przysłona, ogniskowa i tzw. krążek rozproszenia (który jest określony dla poszczególnej wielkości elementu rejestrującego). A czy miarodajne? Po pierwsze głębia ostrości to nie sztywne kreski gdzie ostro będziesz widział od A do B tylko płynne przejście z obszaru, który możesz nazwać ostrym do obszaru, który nazwiesz nieostrym gdzie oglądając odbitkę z mniejszej niż założona odległość zobaczysz inny rozkład GO niż oglądając ten sam obrazek z duuuużo większej odległości lub pomniejszony do wymiarów monitora 5". A po drugie to chcesz stosować miarkę z podziałką milimetrową aby aż tak dokładnie zmierzyć odległości? To są wyliczenia matematyczne przy przyjętych pewnych założeniach opierających się na naszym wzroku a więc nie na stałej matematycznej, ale na tyle dokładne, że możemy uznać je za pewne (mówię tu o krążku rozproszenia, którego definicja opiera się na widzeniu punktu jako punkt właśnie na określonej powierzchni z określonej odległości - odbitka 20x30 oglądana z odległości 1m).

profile.country.pl_PL.title
joo-----
Początkujący

nie no wiadomo że nie ma aż takiej precyzji , ale przykład , fotografując np na rajdzie
i wiedząc że auto ma ok 2m szerokości , znając dystnans odczytany choćby z obiektywu, możemy określić zakres przysłony użyteczniej, aby mieć , jak najwięcej światła dzięki temu,
w miarę szybką migawkę , i cały obiekt w ostrości :c18

i jeszcze jedno Af ostrzy w środek głębi ostrości czy w zależności od szkła ma tendencję do przesuwania bliżej lub dalej w głębię ?

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Widzę, że dyskusja się rozwinęła :D

To dla zaciemnienia obrazu dodam od siebie, że GO, jak wiele pojęć w fotografii jest zwykłym oszustwem. Nie ma czegoś takiego, jak "głębia ostrości". Jest tylko "płaszczyzna ostrości", ew. sfera. Kluczowym jest pojęcie

piotruso napisał(a):

tzw. krążek rozproszenia

I to od niego zależy to, co nazywamy "głębią ostrości".
Zatem głębia ostrości nie jest wielkością fizyczną (choć można ją wyliczyć ze wzoru), ale umownym określeniem.
Wszystkie zależności, które podał piotruso są oczywiście prawdziwe :smileythumbsup:

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

joo napisał(a):

nie no wiadomo że nie ma aż takiej precyzji
i jeszcze jedno Af ostrzy w środek głębi ostrości czy w zależności od szkła ma tendencję do przesuwania bliżej lub dalej w głębię ?



No to cieszy mnie, że do tej pory jakoś w miarę zrozumiale udało mi się to wytłumaczyć.
Co do Twojego kolejnego pytania to głębia ostrości nie rozkłada się po równo za i przed a jest zmienna w zależności od całkowitej GO. Gdy go jest mała to rozkłada się w pobliżu połowy (taka sama będzie mniej więcej odległość od początku GO do punktu ostrości jak od punktu ostrości do końca GO). Im całkowita wielkość głębi ostrości będzie się zwiększała to zakres pokrycia punktu ostrości będzie się zmieniał na większą część GO poza punktem ostrości a przed punktem, na który ustawialiśmy ostrość będzie mniejsza odległość w ostrości.