anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Jaki obiektyw najlepszy do fotografowania ptakow aparatem sony alpha a5100

profile.country.PL.title
Ggrzanka
Poszukiwacz

Jaki obiektyw najlepszy do fotografowania ptakow aparatem sony alpha a5100

Hej, planuje zmienić swój dotychczasowy aparat lustrzankę, na sony alpha a 5100, nie wiem jaki obiektyw wybrać, aby był najlepszy do fotografowania ptaków? Pomocy :slight_smile:

7 ODPOW. 7
profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Cześć, to zależy od twojego budżetu i potrzeb. Może to być np. SEL 100-400 F4.5-5.6 GM, SEL 70-200 F4 G lub F2,8 GM, SEL 70-300 F4.5-5.6 G.
profile.country.PL.title
Ggrzanka
Poszukiwacz

Dziękuję za odp :slight_smile: do tej pory używałam Nikona d5000 z obiektywami 18-55 i 55-200. Jednak z uwagi na jego gabaryty, trudno się go nosi na co dzień. Teraz zależy mi głównie na fotografowaniu przyrody, zwłaszcza ptaków i to również w locie (gołębie wysokolotne - chciałabym móc robić filmiki). Stąd mój pomysł na zmianę aparatu. Mój nikon rozmazuje filmy, szczególnie te z dużym zoomem. Myślisz, że w dobrym kierunku planuje zmianę, czy powinnam wybrać w ogóle cos innego?

profile.country.PL.title
Mar_Jan
Doradca

@Ggrzanka

Jeżeli jeszcze nadal znajdujesz się tylko w sferze pomysłów na zmianę aparatu, to przy Twoich preferencjach, tj. pasji fotografowania ptaków (i przypuszczam, że na tym się nie skończy), proponuję rozważenie zakupu innego modelu bezlusterkowca, skoro wspomniałeś o a5100, który będzie posiadał wizjer, a nie tylko sam ekranik LCD. Fotografowanie przyrody wymaga dokładnego skupienia oka fotografa na celu, a tego nie da się dobrze osiągnąć wpatrując się w ekranik, zwłaszcza w słoneczny dzień. Fotografowanie ptaków prosi się o dobry zoom. Wkraczasz więc na teren wysokich cen obiektywów. Tak, jak ekspert wspomniał, wszystko zależy od zasobności portfela, a ja dodam, że i Twoich oczekiwań. Pole wyboru sprzętu określisz godząc te dwie opcje.

 

Odniosę się jeszcze do Twoj uwagi o gabarytach aparatu. Po dziesiątkach lat amatorskiego fotografowania ustaliłem swoje priorytety i w tym obszarze. Przede wszystkim sprzęt ma spełniać moje oczekiwania, co do funkcji i efektów, a gabaryty są u mnie opcją drugoplanową. Mam obecnie lustrzankę ILCA-68 i do tego siedem obiektywów, z czego noszę ze sobą w torbie (Lowepro Nova 180AW) najwyżej trzy (resztę mogę najwyżej schować do plecaka). Jadąc w plener, aby fotografować przyrodę, ta trójka (18-135, 112-450, 10 mm) jest jednak niezbędna. Ale widuję amatorów fotografowania ptaków (a jednego znam osobiście), którzy mają lufę o ogniskowej 600mm. To nie jest sprzęt miniaturowy i wydaje się, że dążenie do nadmiernej miniaturyzacji, w aspekcie fotografowania ptaków, jest błędem.

Fotografowanie ptaków pośród dzikiej przyrody, to piękne i ambitne zajęcie, i gratuluje Ci Twojej pasji, ale może wymagać leżenia/siedzenia godzinami w ukryciu. Jak sobie wyobrażasz śledzenia obiektu patrząc w ekranik?  Chyba, że chcesz fotografować gołębie na rynku...

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

A czy jesteś pewna, że rozmazanie filmów wynika z użytkowanego aparatu, a nie np. z nieodpowiednich ustawień? Pamiętaj, że na dłuższych ogniskowych potrzebujesz krótszych czasów naświetlania, nie wspomnę już o utrudnionym prowadzeniu aparatu za obiektem.

profile.country.PL.title
Ggrzanka
Poszukiwacz

Mar_jan uśmiechnęłam się do telefonu czytając Twoja odp, za którą zresztą dziękuję :slight_smile: trafiłeś w punkt. Chodzi o gołębie, nie na rynku co prawda, ale hodowlę własną gołębi wysokolotnych :slight_smile:

profile.country.PL.title
Ggrzanka
Poszukiwacz

@mat_czok dzięki, nie, nie jestem pewna. Zapewne masz rację z tymi ustawieniani. Muszę pogrzebać i poczytać, douczyć sie.

profile.country.PL.title
Mar_Jan
Doradca

Cieszę się, gdy ludzie się uśmiechająś, bo to miłe. 🙂 Włączyłem się, na zasadzie nieco włożenia kija w mrowisko, a właściwie chodzi o spowodowanie ponownego przemyślenia Twojej koncepcji nowego aparatu.

Ale expert, @mat_czok, słusznie zwrócił uwagę na kwestię rozmazywania filmów, bo to jest Twój argument za zmianą aparatu (czy są inne?). Wyjaśnienia więc wymaga, czy w NIkonie D500 jest możliwość regulacji czasu naświetlania klatki filmu (nie myl z czasem naświetlania przy fotografowaniu)? A gdyby była, to jakie skutki dla automatyki przynosi?