anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

jaki wybrać obiektyw?

3059-----
Początkujący

jaki wybrać obiektyw?

Witam wszystkich! przymierzam się do kupna mojej pierwszej lustrzanki, jestem prawie pewien że będzie to nikon d60 lub d80, i szukam obiektywów do nich. chce fotografować z bliskiej odległości, np, owady, rosę, ale zarówno portrety, krajobrazy, itp. mogę sobie pozwolić na 2 średniej klasy obiektywy. Na jakie parametry zwrócić uwagę.
Dziękuję za ewentualne odpowiedzi.

37 ODPOW. 37
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Skoro przymierzasz się do Nikona, może lepiej spytać na http://forum.nikon.org.pl/" target="_blank - na początek lepiej jak sobie poczytasz podobne wątki "co kupić", których jest tam trochę ;)

Na pewno lepiej kupić d80 - będziesz mógł z powodzeniem używać obiektywy bez wbudowanych silników. d60 może nowsza konstrukcja, ale jednak mniej zaawansowana.

Trudno kupić w miarę uniwersalny obiektyw, który w pełni zaspokoi Twoje szerokie zainteresowania. Jeśli naprawdę interesuje Cię makro skup się na typowej makrówce, coś w okolicach ogniskowych 90-105mm. Będziesz mógł go wykorzystać jako portertówkę (choć makrówki są trochę za ostre nawet)

Jeśli krajobrazy to szukaj obiektywów, które dadzą Ci szerokie spojrzenie, najlepiej jakby ich ogniskowa zaczynała się od 16mm czy 17mm. Trudno mi wskazać konkretne modele bo nie wiem jaką ilością gotówki dysponujesz.

Ale jak pisałem na wstępie, na forum Sony troszkę może być trudno z uzyskaniem rzetelnej i wyczerpującej odpowiedzi - odsyłam na forum Nikona. :)

3059-----
Początkujący

dziękuję bardzo Lajam, czytałem Twoje wypowiedzi i wiem że znasz się na rzeczy,
ale jeszcze pytanko do ciebie: czy obiektywem 90-105mm można robić zdjęcia z odległości kilku- kilkunastu cm? jeszcze raz serdecznie dziękuję i życzę dobrej nocy.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

czy obiektywem 90-105mm można robić zdjęcia z odległości kilku- kilkunastu cm? jeszcze raz serdecznie dziękuję i życzę dobrej nocy.


O ile jest to stricte obiektyw makro (np. Tamron 90/2.8 Macro, Sigma 105/2.8, Nikon 105/2.8 Micro, Tokina 100/2.8), a nie taki tylko z "macro" w nazwie ;) , to w z odległości kilkunastu centymetrów uzyskasz skalę odwzorowania 1:1, a wtedy już możesz śmiało spojrzeć np. ważce czy pszczole w oczy. Najważniejsze, żebyś nie kierował się zasadą "im bliżej, tym lepiej" - w makrofotografii najważniejsze jest uzyskanie dość dużej skali odwzorowania przy zachowaniu komfortowej odległości od fotografowanego przedmiotu - po prostu nie sposób złapać niektórych owadów z 2 cm tak, żeby ich nie spłoszyć ;)

Znajomy-----
Początkujący

Lajam napisał(a):

na forum Sony troszkę może być trudno z uzyskaniem rzetelnej i wyczerpującej odpowiedzi - odsyłam na forum Nikona. :)



Po co Nikon, kup Sony ;) :smileyhappy:

3059-----
Początkujący

hej. dzieki za te info ale niestety te typowe "micro" są zbyt drogie ja moge wydac na cały zestaw body + 2 obiektywy max 3.500, myslalem o
NIKKOR AF-S DX VR 55-200 mm f/4-5,6G, i
AF-S DX NIKKOR 18-55 f/3.5-5.6G VR ,bardzo standardowy zestaw ale w miarę tani, czy tym obiektywem 55-200 mm można robić dobre "micro" ? Może zaproponujesz cos innego, wiem wiem pytam Cię o nikona a to strona sony,ale uważam że wiesz naprawdę dużo i twoje informacje są dla mnie bardzo cenne a poza tym teraz używam aparatu sony h2,jest ok, ale już nie wystarcza, robiłem nim naprawdę fajne macro, z góry dziękuję

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Trudno mi naprawdę polecić jakieś sensowne odpowiedniki. Nie miałem okazji przetestować tak naprawdę wielu szkieł Nikona, a jeśli mam Ci doradzać na podstawie zasłyszanych opinii, to wolę nie doradzać :)

Do macro to idealne na pewno nie jest - może pośrednie rozwiązanie...soczewka makro Raynox DCR-250...powinna pomóc.

Acha, widzę że jesteś już zdecydowany :) Pamiętaj, że z D60 nie ma silnika w body - przez to, nie ze wszystkimi obiektywami będzie działał autofokus. D80 to naprawdę świetny aparat.

morska__
Początkujący

Witam wszystkich! przymierzam się do kupna mojej pierwszej lustrzanki, jestem prawie pewien że będzie to nikon d60 lub d80, i szukam obiektywów do nich. chce fotografować z bliskiej odległości, np, owady, rosę, ale zarówno portrety, krajobrazy, itp. mogę sobie pozwolić na 2 średniej klasy obiektywy. Na jakie parametry zwrócić uwagę.
Dziękuję za ewentualne odpowiedzi.


Ja polecam canona - rewelacyjny nowy 50D nie mówiąc już o 5D Mark II, a słoiki? Słoików mnóstwo!
Pozdrowienia:-)

czorny-----
Początkujący

Witam wszystkich! przymierzam się do kupna mojej pierwszej lustrzanki, jestem prawie pewien że będzie to nikon d60 lub d80, i szukam obiektywów do nich. chce fotografować z bliskiej odległości, np, owady, rosę, ale zarówno portrety, krajobrazy, itp. mogę sobie pozwolić na 2 średniej klasy obiektywy. Na jakie parametry zwrócić uwagę.
Dziękuję za ewentualne odpowiedzi.


Ja polecam canona - rewelacyjny nowy 50D nie mówiąc już o 5D Mark II, a słoiki? Słoików mnóstwo!
Pozdrowienia:-)



Chłopak wie jaki aparat chce kupić, szuka info o obiektywach (co prawda nie na tym forum ale widać spodobało mu.... :D ) a tu wpada sobie ludek i mu cały system zmienia :smileymrgreen: :smileyhappy: W końcu to forum sony....

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Ja polecam canona - rewelacyjny nowy 50D nie mówiąc już o 5D Mark II, a słoiki? Słoików mnóstwo!
Pozdrowienia:-)


:|
Tak to jest jak się czyta pierwszy post.
Kolega napisał, że dysponuje budżetem ok. 3.500 zł i chce mieć 2 obiektywy.

Wymieniony przez Ciebie 50D kosztuje w okolicach właśnie całego budżetu kolegi i jest to cena za samo body. Sugerujesz, że ma bawić się w fotografię otworkową?
Zaś 5D Mark II kosztuje dwukrotnie więcej, poza tym mimo iż można go zamówić, nie jest jeszcze dostępny.

Może zejdź na Ziemię ze swoimi dobrymi radami,
pozdrawiam