anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Karta pamięci

gonzo-----
Początkujący

Karta pamięci

No więc jak w temacie, aparacik jest, ale chciałbym dokupić jeszcze jakąś sensowną kartę pamięci tak ze 4GB i teraz pytanie co byście polecali? Bo jest sporo producentów, duże rozbieżności cenowe...

25 ODPOW. 25
Znajomy-----
Początkujący

A jaki masz aparat i jakie wejście na kartę? Ja u siebie przy zakupie aparatu wynegocjowałem gratis kartę pamięci, 2Gb, całkowicie mi to wystarcza :D

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Jeśli robisz dużo w RAW sugeruję szybsze karty - znacznie większy komfort kiedy zapisuje serię zdjęć na kartę. Poza tym generalnie lepiej kupić szybsze - krócej czekasz przy zrzucaniu zdjęć na kompa.

Rozwiązania najlepsze: SanDisk (seria Extreme III i IV), Lexar (seria Professional x133, x233, UDMA jeśli Twój aparat w ogóle obsługuje UDMA, Sony (x133, UDMA)

Rozwiązania budżetowe: PQI, Transcend, Pretec.

Powiem tylko tyle: mam karty SanDiska i PQI (x120) i więcej tego typu PQI bo zdarzyło mi się kilkakrotnie niepoprawnie zapisane zdjęcie (nie do odzyskania, plik uszkodzony). Nie wiem jak sprawują się nowe karty od PQI, te najszybsze UDMA, ale postanowiłem, że nie będę już ich na sobie testować tylko kolejna karta będzie od SanDiska lub Lexara, ewentualnie jeśli Sony opuści ceny to Sony.

O ile nie wykonujesz fotek w celach zarobkowych, nie ma się co rzucać na najszybsze karty. Wystarczy x133 lub x233. Ja szczerze polecam SanDiska Extreme III, ale tą nowszą wersję z zapisem 30MB/s.

gonzo-----
Początkujący

Lajam napisał(a):


O ile nie wykonujesz fotek w celach zarobkowych, nie ma się co rzucać na najszybsze karty. Wystarczy x133 lub x233. Ja szczerze polecam SanDiska Extreme III, ale tą nowszą wersję z zapisem 30MB/s.



Szczerze mówiąc przeglądając allegro zwróciłem no tą kartę uwagę (kiedyś dawno temu mówiło się, że sandisk robi dobre karty pamięci i tak jakoś mi zostało) A co do szybkiego zapisu to jak pisałem już wcześniej będzie bardzo mile widziane z racji charakteru zdjęć które będę wykonywał.

profile.country.PL.title
RASTX.
Użytkownik

Lajam napisał(a):

... zdarzyło mi się kilkakrotnie niepoprawnie zapisane zdjęcie (nie do odzyskania, plik uszkodzony). ...



gonzo napisał(a):

Szczerze mówiąc przeglądając allegro zwróciłem no tą kartę uwagę ...



Zalecam rozwagę przy zakupie kart pamięci na aukcjach od nieznanych osób lub poprzez nieznane sklepy internetowe. Niekiedy w bardzo atrakcyjnej cenie, proponowane są karty pamięci różnych producentów, które zostały podrobione. Najbardziej narażone są na tego typu sytuacje małe sklepy internetowe, które dokonują zakupu hurtowego w nieznanym miejscu.
Negatywne efekty, jakie mogą nam się przydarzyć podczas fotografowania:

- częściowy zapis pliku – jest plik, ale nie możemy go odczytać lub zdjęcie widoczne jest w połowie
- niepoprawnie pracuje „pamięć karty” - pomimo, że zapisana fotografia jest na karcie ( sprawdziliśmy w aparacie na ekranie LCD ), wykonanie następnych zdjęć może spowodować, że ją utracimy.
- dodatkowo takie karty często powodują niepoprawna pracę aparatu – „zawieszanie się” systemu, aparat pokazuje nam błąd, chwilę później sprzęt pracuje poprawnie, niestety za jakiś czas ponownie występuje błąd.

Opisałem tylko najczęściej pojawiające się przypadki, a jest ich znacznie więcej.
Na koniec załączam zdjęcie dwóch kart pamięci MS już dziś nie proponowanych. Jedna z nich to oryginał, natomiast druga to falsyfikat. Czy jesteście w stanie rozpoznać „dobrą” kartę ? ;)

Pozdrawiam,
Radek

-----------------------------------------------------------------------------
Sony Europe Limited ( Sp. z o.o. ), Oddział w Polsce;
gonzo-----
Początkujący

Dzięki za rade, chyba wole zapłacić więcej niż później płakać, że wciśnięto mi podróbkę.
PS nie wiedziałem, że taki proceder jest tak popularny :|

Znajomy-----
Początkujący

Kolega miał podobną sytuację z MS Pro Duo. Oczywiście kupił "okazyjnie" na allegro. Aparacik kartę widział, zdjęcia z powodzeniem zapisywał, a kiedy karta się zapełniła i przyszedł czas na zgranie na kompa, przez podłączenie aparatu do komputera, później przez podłączenie czytnika pamięci do komputera, karta wołała o formatowanie. Na żadne sposoby nie można było zgrać, i aparat przestał widzieć kartę. Głupia sytuacja, miał tam mnóstwo zdjęć, niektóre bardzo cenne (bardziej wartość sentymentalna niż materialna). Niestety musiał kartę sformatować, karta ponownie zapisywała zdjęcia, czasami komputer ją widział, a czasami nie...
Więc lepiej na takich rzeczach po prostu nie oszczędzać, potem można bardzo żałować. A jeszcze mam pytanie, czy uszkodzona karta może zepsuć w jakiś sposób aparat?

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Oryginał to ta na dole?

Też polecam szybkie karty, nawet, jak się nie robi serii w RAWach. Przydaje się to przy przeglądaniu, powiększaniu zdjęć w aparacie. Przy wolnej karcie można stracić cierpliwość :)
Poza SONY oczywiście, mogę spokojnie polecić SanDiska Extreme III. A pojemność to już indywidualnie ;)
Ale ze dwie karty 4GB (jak się dużo fotografuje) to chyba dobra propozycja dla aktywnego amatora. I nie czekać ze zgrywaniem aż się karta zapełni - zrobić to po zakończeniu sesji, spaceru itp.

------------------------------
fotoamator
Ajdaho
Początkujący

Jeżeli zdecydujesz się na SanDiska Extreme III 4gb sprawdź przed zakupem, w jakiej cenie możesz dostać taką samą 8gb. Ja się pospieszyłem z zakupem, a mogłem mieć tą drugą dokładając zaledwie 10zł w innym sklepie. Wiem że 8gb wydaje się niektórym za dużo, ale moim zdaniem na dłuższy wyjazd czasem może się przydać.
Ogólnie z karty jestem zadowolony. Do dzisiaj nie miałem z nią żadnych problemów. Osobiście nie udało mi się jej jeszcze zapełnić, bo zdjęcia też staram się zgrywać na bieżąco. Z własnego krótkiego doświadczenia mogę ją polecić.

gonzo-----
Początkujący

Ano ja też kupiłem 4 gigową (co do samej karty to cud miód)... ale cóż mówi się trudno i tak dla mnie styka na tyle ile używam aparatu (brak czasu niestety 😕 ). A co do samych pojemności to w którymś temacie ktoś pisał o karcie 32 GB to szczerze mówiąc zdębiałem xD 32 GB to ja nie wiem czy przez rok wypstrykam...