anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Lampa Sony czy Metz?

ROZWIĄZANE
profile.country.pl_PL.title
lopeezzz
Początkujący

Lampa Sony czy Metz?

Witam.


Moja poczciwa a500 doczekała się możliwości ukoronowania lampą błyskową :smileywink:.

W zwiazku z tym proszę o pomoc w dokonaniu wyboru sprzętu, budżet wynosi ok 800 zł.

Waham się pomiędzy następującymi:

http://www.e-fotojoker.pl/product/lampy-beyskowe/sony/sony-hvl-f42am/

http://fotozakupy.pl/lampa-blyskowa/metz-44-af-1-digital,13746s,489d

http://fotozakupy.pl/lampa-blyskowa/metz-52-af-1-digital,16863s,489d#zakladki

Lampy Metza są atrakcyjne pod względem cenowym ale nie wiem jak się im układa współpraca z body Sony, jak działają w trybie WL itd... Będę wdzieczny za wszelkie sugestie, rady i opinie użytkowników w/w i nie tylko.


Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.




1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Cześć,


Dozbieraj do Sony HVL-43AM. Takich możliwości i wygody nie zapewni Ci żadna z wymienionej trójki.

Wiem, że jest droższa, ale naprawdę warto. :wink:

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

7 ODPOW. 7
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Cześć,


Dozbieraj do Sony HVL-43AM. Takich możliwości i wygody nie zapewni Ci żadna z wymienionej trójki.

Wiem, że jest droższa, ale naprawdę warto. :wink:

profile.country.pl_PL.title
lopeezzz
Początkujący

Niestety problemem będzie to dozbieranie, gdyż mam sztywno przydzielony budżet przez żonę :wink:. A tak na serio poprostustu w tej chwili mam również inne wydatki a koniecznie chcę się wyposażyć w lampę na roczek chrześniaka.

HVL-F43AM to wydatek ok 200-300 zł wiekszy od Metza 52 (którego znalazłem już gdzieś za 813 zł) czy HVL-F42AM.

Z drugiej strony przyznam, że jeśli chdzi o wygodę to np quick shift bounce jest "bajerem" ktróego może trochę brakować (w przypadku ewentualnego zakupu w/w modeli) ...


Message was edited by: lopeezzz

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

To ja postaram się tak troszkę nietypowo odpowiedzieć poprzez zadanie Ci pytań.

W jakich trybach zamierzasz używać lampy? Tylko ADI/TTL czy manual też? Światło skierowane z palnika w obiekt czy odbite? Chcesz stosować jakieś dodatkowe modyfikatory zakładane na głowicę czy ma to być goły palnik?

Lampa HVL-43am na pewno ma przewagę w bardzo precyzyjnym manualnym ustawianiu siły błysku. Korzystając z dodatkowych modyfikatorów typu LumiQuest Bouncer (przez niektórych nazywany sztucznym sufitem) bajer quick shift bounce będzie bardzo wygodny. Natomiast nie jestem przekonany do tego obrotu lampy ponieważ palnik dość mocno zbliża się do osi obiektywu. Ale jak pisałem wcześniej, jeszcze nie testowałem dokładnie tej lampy więc nie wiem, czy to jest duże "zagrożenie".

Lampy Metza mają dodatkowy tryb pracy lampy z własną automatyką (tzn., że światło mierzone jest przez czujnik umieszczony w lampie i to on a nie pomiar światła przez obiektyw decyduje o sile błysku).

Jeżeli jesteś bardzo ograniczony finansowo to ja chyba polowałbym na lampę HVL-42am - można ją kupić poniżej 500 zł. Jeżeli koniecznie ma być nowa to Metz (jestem fanem tego systemu więc mogę być mniej obiektywny :smileywink:). Natomiast jeżeli miałbyś pieniądze, dużo pracowałbyś w trybie manualnym to HVL-43am.

profile.country.pl_PL.title
lopeezzz
Początkujący

piotruso wrote:


Jeżeli koniecznie ma być nowa to Metz (jestem fanem tego systemu więc mogę być mniej obiektywny )


rozumiem, że jesteś szczęśliwym posiadaczem lampy(lamp) Metza? Jak się sprawują się w trybach automatycznych oraz WL z body Sony? Może miałeś okazje popracować z 52AF-1, jest to stosunkowo nowy model i w sieci jest niewiele opisów/ testów (poza notkami prasowymi).

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Obecnie nie jestem posiadaczem lamp Metz'a. Miałem lampy systemu SCA. Kiedyś, gdy fotografowałem wieloma aparatami, wieloma systemami to SCA był wybawieniem. Mogłem mieć jedną lampę i poprzez zestaw wymiennych adapterów stosować z każdym korpusem z zachowaniem wszystkich funkcji. To była jedna z podstawowych zalet systemu Metz. Drugą były fantastyczne lampy "młotkowe" (wiem, że i inne firmy produkowały takie lampy ale w połączeniu z innymi zaletami Metz'a te były dla mnie najlepsze). Kolejną zaletą to pomiar światła własnym czujnikiem, często lepiej sprawdzającym się niż pomiar TTL, szczególnie przy doświetleniu planu. Gdy firma skupiła się na lampach dedykowanych moja "miłość" do tych lamp nieco osłabła ale gdy zdałem sobie sprawę, że praktycznie ja też używam już tylko jednego systemu to lampa dedykowana nie jest złym rozwiązaniem dla mnie. A czytając opinie widzę, że Metz nadal jest w czołówce producentów lamp. Nie ma wpadek z nierównym naświetlaniem, zmianą mocy pomiędzy kolejnymi błyskami, sprawuje się bardzo dobrze. Osobiście nie miałem okazji testować czy fotografować nowszymi konstrukcjami dedykowanymi Metz'a.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Świetnie! Na prawdę lepiej nie mogłeś wybrać : )

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
lopeezzz
Początkujący

A jednak zostanę przy lampie Sony :smileyhappy:, udało mi się kupić na ukcji nową HVL-F43AM (w bardzo atrakcyjnej cenie).

lajam. i piotruso - dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.