anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

makro-zestaw

profile.country.pl_PL.title
andrewpl
Nowicjusz

makro-zestaw

Witam.
Mam a33 i 18-55, 55-200 oraz 50 1.8..
Jak tanio i dobrze przystosować ten zestaw do fotek makro ?

13 ODPOW. 13
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Że pozwolę sobie wtrącić 0,03 zł do tematu - tak od strony teoretycznej gdyż z praktyki niewiele mam do czynienia.
Aby wyostrzyć na jakiś przedmiot (w obiektywie o klasycznej budowie) musimy zmienić odległość środka optycznego układu obiektywu od matrycy / filmu. A zmiana odległości obrazowej powoduje zmianę skali odwzorowania. W związku z tym możemy przyjąć, że pierścieniem ostrzenia ustawiamy skalę odwzorowania. A czym ostrzymy. Ostrzymy zmieniając odległość przedmiotową czyli przysuwamy lub odsuwamy aparat od obiektu. Oczywiście im większa skala tym te przestawienia są bardziej widoczne. W przypadku pokazanym na zdjęciach u Tadeusza (oprócz zdjęcia dmuchawca) skala odwzorowania była dość mała i zmiana położenia soczewek spowodowana nastawianiem ostrości nie została zauważona jako duża zmiana skali odwzorowania. Natomiast w przypadku zdjęcia dmuchawca, gdyby został ustawiony taki kadr jak na zdjęciu przy ostrości ustawionej na nieskończoność (na zdjęciu wszystko niewyraźne) i gdy ustawianie ostrości odbywałoby się potem to kadr zmieniłby się drastycznie. Dlatego trzeba by się odsunąć i ponownie ustawić ostrość. I tak aż do uzyskania pożądanego kadru przy prawidłowej ostrości. Dlatego w obiektywach przy zdjęciach makro do ustawiania ostrości są specjalne "sanki", które umożliwiają precyzyjne ruchy aparatem w stosunku do obiektu.

Co do różnic w stosowaniu adapterów odwrotnego mocowania to wszystko zależy od tego, co zostanie podpięte do tego adaptera. Obiektyw założony odwrotnie na inny obiektyw będzie właśnie taką soczewką. Zaletą zastosowania obiektywu jako soczewki jest to, że jest to konstrukcja wielosoczewkowa odpowiednio korygowana pod względem błędów pojedynczej soczewki. Można zastosować też mocowanie odwrotne obiektywu bezpośrednio do body. Tu sprawdzają się przede wszystkim obiektywy szerokokątne. Dla teleobiektywów założonych odwrotnie aby uzyskać odpowiednio dużą skalę odwzorowania punkt ostrzenia może wypaść w środku obiektywu.

profile.country.pl_PL.title
andrewpl
Nowicjusz

A mocując odwrotnie stałkę 50? Ma to sens?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Zabawa w odwrotne mocowanie to dość karkołomna sprawa.

Wymaga wiele samozaparcia i cierpliwości. Oczywiście adapter to najtańsza opcja, niemniej kontrola nad tym, co w kadrze, jest dość słaba. Ciemno okropnie. Oczywiście można, ale na dłuższą metę nieakceptowalne.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

andrewpl napisał(a):

A mocując odwrotnie stałkę 50? Ma to sens?



Ale chodzi Ci o zastosowanie 50 firmowej czy jakiejś innej? I mocowanie do obiektywu czy bezpośrednio do body?
Zastosowanie obiektywu bez możliwości ręcznej regulacji przysłony (a tak jest we wszystkich obiektywach z mocowaniem A - Sony / Minolta) mija się z celem, gdyż przysłona zawsze będzie maksymalnie zamknięta i w wizjerze nie będziesz widział co kadrujesz. Stosując obiektyw innej firmy (np z mocowaniem M42, Canon FD, Pentax, Nikon z ręczną regulacją pierścienia przysłon) pewnie uzyskałbyś większą skalę odwzorowania ale do wyliczenia jej potrzebna jest znajomość wymiarów obiektywu (a najlepiej znajomość położenia środka optycznego obiektywu) i odległości, w jakiej zamocowany byłby obiektyw.
Jeżeli chcesz sprawdzić to po prostu przyłóż obiektyw do body (lub do innego obiektywu) i sprawdź np. na kartce papieru w kratkę jaka jest mniej więcej skala odwzorowania i czy Tobie to odpowiada. Jest zbyt dużo niewiadomych aby dać jednoznaczną odpowiedź.