anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Nex + adaptery :)

profile.country.PL.title
Rafiki.
Doradca

Nex + adaptery :)

Właśnie stałem się posiadaczem adaptera NEX - gwint M39.
Dziś po raz pierwszy założyłem go na aparat.
Prezentuje się całkiem fajnie.
Na razie mam tylko obiektyw 2/50 (Jupiter - 😎
Niebawem będę miał 135/4 (Jupiter - 11)

Jak tylko będę miał jakieś zdjęcia z tych obiektywów zamieszczę je w tym wątku.


ps. adapterek jest polskiej produkcji :)
Nie trzeba już szukać na ebay...

245 ODPOW. 245
mario333-----
Początkujący

:thumbsup: no to pozostaje mi tylko dokupić adapterek, swoją drogą fajnie że nie jest tak długi jak te na m42 i szkoda że nie ma takiego wyboru słoików na m39 jak na m42.

profile.country.PL.title
Mi.chel
Użytkownik

mario333 napisał(a):

:c1 no to pozostaje mi tylko dokupić adapterek, swoją drogą fajnie że nie jest tak długi jak te na m42 i szkoda że nie ma takiego wyboru słoików na m39 jak na m42.

Wybór obiektywów z gwintem m39 jest ogrooomny - tyle tylko, że raczej na Ebayu niż Allegro i wiele z nich (Leica, Zeiss, M-Rokkory, Canony) ma raczej dość wysokie ceny (delikatnie sprawę ujmując ;-) )...

Szkiełka m39 są fajne - małe, mała przejściówka, często dają bardzo fajny obrazek (np. ruskie - niekoniecznie perfekcyjny technicznie, ale ma w sobie "to coś"). Poza tym na rynku wtórnym da się trafić obiektywy o fajnym stosunku jakości do ceny - chociażby Voigtlandery.
Trzeba tylko pamiętać, że to szkiełka dalmierzowe i z tego względu mają jedną wadę - dość dużą minimalną odległość ostrzenia. Typowa 50-tka m42 ma MFD ok. 0,5 m, Industary-61 czy Jupitery-8 już 1 m. Jeśli ktoś lubi bardzo małą głębię ostrości, to akurat m39 niekoniecznie jest najlepszym wyborem.
Druga sprawa - szeroki kąt. Obiektywy 28mm (a więc wcale nie tak szeroko) z gwintem m42 czy bagnetami z innych systemów lustrzankowych można kupić we w miarę rozsądnych cenach (100-200 zł, 24 mm 300-400 zł), m39 są zdecydowanie droższe.

Michał Koziara
mario333-----
Początkujący

Dzięki za odpowiedzi.

Może już to widzieliście, ale wrzucam link do stronki na którą natknąłem się w ostatnim czasie. Tekst jest w języku angielskim, ale z przetłumaczeniem nie powinno być problemów. Dla majsterkowiczów:

Matt's Classic Cameras: Industar 26 and 61 Relubing :c82

Ja w każdym bądź razie będę smarował swoją 55/2,8.

profile.country.en_PL.title
bronaspl
Poszukiwacz

mario333 napisał(a):

Dzięki za odpowiedzi.

Matt's Classic Cameras: Industar 26 and 61 Relubing :c82

Ja w każdym bądź razie będę smarował swoją 55/2,8.



ja dodam od siebie, że smar bywa droższy niż Industar :-) ale opakowanie starcza na więcej niż jeden obiektywik.
Przy okazji jak już rozbierzemy Industara można trochę spiłować pilnikiem ograniczenia minimalnej ostrości i zmniejszyć nieco minimalną odległość ostrzenia. To całkiem łatwe a można zyskać troszkę. Oczywiście wtedy prawdopodobnie nie skalibrujemy już obiektywu, żeby działał z FEDem czy innym dalmierzem, ale jeśli obiektywik ma służyć z NEXem to nie ma to najmniejszego znaczenia.

mario333-----
Początkujący

Wszelkie uwagi bezcenne :thumbsup:
Ja myślę użyć innego smaru - Hilti lub Makita (takiego do smarowania futerek wiertarek udarowych).

profile.country.en_PL.title
bronaspl
Poszukiwacz

mario333 napisał(a):

Wszelkie uwagi bezcenne :thumbsup:
Ja myślę użyć innego smaru - Hilti lub Makita (takiego do smarowania futerek wiertarek udarowych).



Ja za pierwszym razem nie miałem nic pod ręką innego niż żony olej od maszyny do szycia. Ale wtedy pierścień ostrości chodził za lekko. Potem kupiłem jakiego syntetyka w Castoramie takiego co niby nadal działa w szerokim zakresie temperatur, w tym ujemych. Jest OK. Nie mam go pod ręką (co więcej poszukuję go w moim tfurczym nieładzie... od kilku dni) więc nie podam nazwy... Ale generalnie przy obecnych cenach Industara 61 wielce bym się nie przejmował tym czym smaruje :-)

mario333-----
Początkujący

bronek napisał(a):

mario333 napisał(a):

Dzięki za odpowiedzi.

Matt's Classic Cameras: Industar 26 and 61 Relubing :c82

Ja w każdym bądź razie będę smarował swoją 55/2,8.



ja dodam od siebie, że smar bywa droższy niż Industar :-) ale opakowanie starcza na więcej niż jeden obiektywik.
Przy okazji jak już rozbierzemy Industara można trochę spiłować pilnikiem ograniczenia minimalnej ostrości i zmniejszyć nieco minimalną odległość ostrzenia. To całkiem łatwe a można zyskać troszkę. Oczywiście wtedy prawdopodobnie nie skalibrujemy już obiektywu, żeby działał z FEDem czy innym dalmierzem, ale jeśli obiektywik ma służyć z NEXem to nie ma to najmniejszego znaczenia.



Rozebrałem Industara 61. Widzę bebechy.
A gdyby tak spiłować to ograniczenie na pierścieniu o którym piszesz jeszcze bardziej powiedzmy o jakieś 4 cm? Wtedy pierścień minie wkręconą śrubę ograniczająca, przez co uda się uzyskać jeszcze mniejszą odległość fotograficzną od przedmiotu, a na zewnątrz tubusu obiektywu nanieść indeks poza który nie możemy już kręcić aby nie wykręcić pierścienia całkowicie.
Zagra to??? :c18

wieniu26-----
Początkujący

Witam serdecznie.
Proszę podpowiedzcie jaki jasny i ostry obiektyw powiedzmy 50mm do NEXa ?
Może być z gwintem M42 jak i M39.
Fotografować chciałbym dzieciaki lecz też w pomieszczeniach (np przedszkole itp)
Powiedzmy, że do kwoty 400-500zł. A może kilka obiektywów (30, 50, 85) tyle, że tańszych w tej kwocie?
Proszę o kilka propozycji.
Dziękuję
Pozdrawiam

P.S
Zakupiłem Pancolar 50/1.8. Całkiem fajna zabawa.
Pozdrawiam
P.S
Znajomy użyczył mi Heliosa 44M ale jaka wersja to nie wiem.
Szwagier ma ponoć starego zenita i chyba też Helios ale mówi, że inaczej wygląda od tego co mam.
Ja jestem od wrażeniem z jakości zdjęć z manuali na NEXie.
Przy dobrym świetle niekiedy wychodzą z Pancolara czy heliosa lepsze fotki niż z kita 18-55.
Pozdrawiam

profile.country.pl_PL.title
DiLGT-----
Początkujący

Czesc, zastanawiam sie nad wyborem obiektywu M42 do nocnego robieia zdjec w miescie, czesto obiektow w ruchu. Kitowy obiektyw daje mi czas 1/10s przy F3.5 a to powoduje rozmycie i nie ostrosc ludzi i aut w ruchu. Czy lepiej kupic HELIOS 44-2 2/58 za jakies 60zl czy doplacac do np. Pentacon 1,8/50 lub COSINON 1.8/50 ok 100zl czy CHINON 1:1.7 f=55mm 130zl

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

DiLGT napisał(a):

Czesc, zastanawiam sie nad wyborem obiektywu M42 do nocnego robieia zdjec w miescie, czesto obiektow w ruchu. Kitowy obiektyw daje mi czas 1/10s przy F3.5 a to powoduje rozmycie i nie ostrosc ludzi i aut w ruchu. Czy lepiej kupic HELIOS 44-2 2/58 za jakies 60zl czy doplacac do np. Pentacon 1,8/50 lub COSINON 1.8/50 ok 100zl czy CHINON 1:1.7 f=55mm 130zl


A nie lepiej podnieść ISO?

Jasny obiektyw jaki wymieniłeś zwiększy Ci czas do około 1/30 sekundy czyli nadal ludzie i auta nie będą zamrożone...