anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Obiektyw standardowy do A580

ROZWIĄZANE
profile.country.PL.title
mawiczy
Użytkownik

Obiektyw standardowy do A580

Witam.

Niedawno padł autofocus w moim "Karolku" 1680Z. Zablokowało go na nieskończoności i ani maualnie, ani przez śrubokręt nie rusza z miejsca. Koszt naprawy w UK to tyle co używka z ebaya. Pytanie moje jest takie. Jaki obiektyw byłby dobry w tym samym/podobnym przedziale ogniskowej. W zestawie mam jeszcze Maf'a 50/f1.7 (choć często robi mi BF'a, może i na to jest lekarstwo) Maf 3570/f4 oraz "Gienka" 70300(pierwszą wersję). Zastanawiałem się nad SAL-1650/f2.8(światło na plus) bądź SAL-18135(dłuższy od karolka, ale czy ta różnica 16 do 18 ma duże znaczenie w szerokich ujęciach, bo nie mam nic co mógłbym porównać). Póbowałem Sigmę 24105, ale tu nie ma co porównywać do Karolka( za wąsko na początku i mydełko że ho ho). Proszę o poradę i pozdrawiam.

2 ZAAKCEPTOWANYCH ROZWIĄZAŃ ()

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

16-50 to genialny obiektyw. Miałem go w zestawie z a77 i przymykałem go tylko wtedy, gdy zależało mi na dużej GO. Szkło ostre, kontrastowe, sprawny i szybki AF.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Mechanizm ustawiania ostrości jest akurat w MAF 50/1.7 znacznie wytrzymalszy niż w plastikowych obiektywach 50/1.8. Musiałeś trafić na felerny egzemplarz, ja miałem 3 MAF-y 50/1.7, a skończyłem na Sony 50/1.4 który był może nie tak super ostry przy f/1.4, ale czasem jego jasność okazywała się zbawienna.

 

CZ 16-80 to bardzo uniwersalny obiektyw, ale wg mnie nie ma co go naprawiać czy wymieniać na inny. Miał trochę wad - kiepską precyzję pierścienia ostrości, miałem 2 egzemplarze które były zupełnie odmienne od siebie - jeden żyleta od 16 do 35 mm, a drugi od 28 do 80 super, ale na szerokim był gorszy od kita 18-70. Jeśli myślisz o Sony 16-50/2.8 SSM (Paweł słusznie sugeruje) to w tej chwili najlepszy wybór. Obiektyw jest szybki,ostry, dobrze wyważony. Nie ma lepszego zooma z oznaczeniem DT (dla matryc APS-C) w tym zakresie. Do wymienionych zastosowań (street, imprezy) idealny.

 

Do portretu ze swej strony polecam tylko 85/1.4

Może być nawet stara Minolta. To są wspaniałe obiektywy. Może nie są najszybsze, ale obrazek dają piękny.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

8 ODPOW. 8
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

16-50 to genialny obiektyw. Miałem go w zestawie z a77 i przymykałem go tylko wtedy, gdy zależało mi na dużej GO. Szkło ostre, kontrastowe, sprawny i szybki AF.

profile.country.PL.title
mawiczy
Użytkownik

Dzięki za odpowiedź

Czyłi,że "Karolek" choć ma dłuższy koniec to jest szkiełkiem mniej przydatnym w streetphoto i na imprezach ?

A jak to się ma do jakości zdjęć, np. portretowych? Może zamiast Maf 50/f1.7( irytuje mnie w nim ten back focus) dokupić 85/f1.4 albo chociaż 50/f1.4?

No i najważniejsze, to czy mechanizm odpowiedzialny za ustawianie ostrości jest wytrzymalszy?

 

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Witaj, nie neguje przydatności tych dodatkowych 30 mm aczkolwiek wg mnie lepiej mieć stałe używalne światło 2,8. Co do 50/1,7 jeśli Cię to szkło irytuje, to polecam zakup 50/1,8 i 85/2,8 wiem, że to plastikowe obiektywy, ale niedrogie i ostre (miałem 50/1,8 i byłem bardzo z niego zadowolony, dawał sobie nieźle radę pod słońce nie było spadków kontrastu).

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Mechanizm ustawiania ostrości jest akurat w MAF 50/1.7 znacznie wytrzymalszy niż w plastikowych obiektywach 50/1.8. Musiałeś trafić na felerny egzemplarz, ja miałem 3 MAF-y 50/1.7, a skończyłem na Sony 50/1.4 który był może nie tak super ostry przy f/1.4, ale czasem jego jasność okazywała się zbawienna.

 

CZ 16-80 to bardzo uniwersalny obiektyw, ale wg mnie nie ma co go naprawiać czy wymieniać na inny. Miał trochę wad - kiepską precyzję pierścienia ostrości, miałem 2 egzemplarze które były zupełnie odmienne od siebie - jeden żyleta od 16 do 35 mm, a drugi od 28 do 80 super, ale na szerokim był gorszy od kita 18-70. Jeśli myślisz o Sony 16-50/2.8 SSM (Paweł słusznie sugeruje) to w tej chwili najlepszy wybór. Obiektyw jest szybki,ostry, dobrze wyważony. Nie ma lepszego zooma z oznaczeniem DT (dla matryc APS-C) w tym zakresie. Do wymienionych zastosowań (street, imprezy) idealny.

 

Do portretu ze swej strony polecam tylko 85/1.4

Może być nawet stara Minolta. To są wspaniałe obiektywy. Może nie są najszybsze, ale obrazek dają piękny.

profile.country.PL.title
mawiczy
Użytkownik

Dziękuję Panowie za odpowiedzi. Więc śmiało mogę zacząć polowanie ma DT 1650 i 85f/1.4. Co do mojej 50f/1.7 , to chyba nic się już z nią nie da zrobić? Może w przyszłości pokuszę się na jakąś 50f/1.4 (MAF/SAL), ale priorytet to DT1650 aby uzupełnić braki po "Karolku". Pozdrawiam.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


mawiczy napisali:

 Co do mojej 50f/1.7 , to chyba nic się już z nią nie da zrobić? 


To nie jest specjalnie skomplikowana konstrukcja. Jeśli uważasz, że obiektyw jest wadliwy (sprawdź go z innymi aparatami) to możesz oddać go do serwisu. Być może uda się go "postawić na nogi".

profile.country.PL.title
mawiczy
Użytkownik


Lajam. napisał:

 

To nie jest specjalnie skomplikowana konstrukcja. Jeśli uważasz, że obiektyw jest wadliwy (sprawdź go z innymi aparatami) to możesz oddać go do serwisu. Być może uda się go "postawić na nogi". 

Co do 50/17 to faktycznie nie jest zbyt skomplikowana konstrukcja :slight_smile: .

Za poradą emerytowanego fachowca z działu technichnego firmy Konica (jeszcze nie Minolta :wink: ) , wyjąłem podkładki dystansujące spod mocowania mojego popsutego "Karolka" i podłożyłem je pomiędzy mocowanie a obudowę mojej Mafki 50/1.7. Po kilku próbach grubości podkładek, back focus odszedł w zapomnienie :slight_smile: . Teraz do kompletu brakuje już tylko Sal1650/2.8 i marzenie 85/1.4. :slight_smile:


profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


mawiczy napisali:

Za poradą emerytowanego fachowca z działu technichnego firmy Konica (jeszcze nie Minolta :wink: ) , wyjąłem podkładki dystansujące spod mocowania mojego popsutego "Karolka" i podłożyłem je pomiędzy mocowanie a obudowę mojej Mafki 50/1.7. Po kilku próbach grubości podkładek, back focus odszedł w zapomnienie :slight_smile:



To bardzo dobre wieści :slight_smile:

 

Oby szybko udało Ci się wrócić z kolejnymi pomyślnymi, jak uzupełnisz swoją szklarnię :slight_smile: