anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

odległość obrazowa...

profile.country.pl_PL.title
jurekde
Poszukiwacz

odległość obrazowa...

Pozdrawiam uczestników tego Forum!

Wczoraj poświęciłem częśc nocy by przeczytać to co piszecie o Nexie i mocowaniu M42. Od kilku dni jestem właścicielem tego cuda, adapteru NEX-M42 z 2 pierścieniami/ 1 zwykły, 1 z blokadą bolca/. Wykonałem kilkadziesiąt zdjęć i powiem tak:

- każdy używany obiektyw od f=25/2,8 Weltblik,Pentacon auto 50/1,8, Mir 37/2,8, Helios 58/2,0 czy Tair 135/2,8 nieskończoność ma w zakresie 3 do 7m skali / znaczne "przeostrzenie" /a minimalna odległość fotografowania jest znacznie większa niż mozlowa dla danego obiektywu np. dla Mira zamiast 0,7m ok 1,7m...

-zgodnośc skali odległości występuje wtedy gdy wykręcę obiektyw z adaptera o ok 1 obrót czyli rzeczywista odległość obrazowania jest większa o skok gwintu tj. ok. 1 mm,

- wiem,że te odl. są różne dla obiektywów d. ZSRR i d. NRD...różnica to ułamek mmm ..

- ustawianie ostrości przy powiększeniu części kadru sprawdza się bez zastrzeżeń , peaking też jest OK ..

Stąd pytania - też tak macie czy ja mam wadliwy adapter?

- jak to wygląda z adapterami MD,FD,M39, czy Fujica FX bo mam trochę szkieł,

Informacyjnie podaję,że foto zajmuję się od czasów druha i smieny a w kolekcji mam kilkadziesiąt różnych szkieł i aparatów /mniej lub bardziej cennych/. No codzień używam A580 i Fuji S9600 z których jestem więcej niż zadowolony.

Tagi (3)
4 ODPOW. 4
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Według Twojego opisu wygląda to na błąd adaptera (adaper niewłaściwej długości). Nigdzie nie spotkałem się z podobnym problemem. Ciekawi mnie to co napisałeś o pierścieniach bez blokady i z blokadą. Adaptery jakie spotykałem nie miały jakichś wymiennych pierścieni.

profile.country.pl_PL.title
jurekde
Poszukiwacz

Adapter ma 2 wymienne pierścienie , jeden posiada wewnątrz kołnierz służący do blokady bolca przysłony obiektywu/ czarny/ .Grubość adaptera mierząc od płaszczyzny przylegania w aparacie do płaszczyzny obiektywu wynosi 26,4mm. W oba pierścienie obiektyw wkręca się na taką samą glebokość. Grubość pierścieni to 6,5mm.

Do unieruchmienia pierścieni w oprawie służą 3 śrubki, pozwala to na takie ustawienie obiektywu by właściwie ustawić go dla odczytu przysłony i zakresu glębi ostrości.

Próbowałem wstawic zdjęcia ale chyba są zbyt duże...130kB...

profile.country.pl_PL.title
jurekde
Poszukiwacz

nex_m42_a.jpgnex-m42_b.jpgTak to wygląda

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Odleglość mocowania w NEX wynosi 18 mm, Twój pierścień ma grubość 26,4 mm co razem daje 44,4 mm. Odległość mocowania obiektywów M42 to 45,46 mm więc 1 mm brakuje.

Nie wiem jakiej grubości są inne pierścienie, nigdzie nie znalazłem takich danych.