anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Pytanie dotyczące M42 (Heliosa).

Anonymous0
Początkujący

Pytanie dotyczące M42 (Heliosa).

Witam! Wiem, że wątków dotyczących Heliosa i innych obiektywów są miliony, ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Chciałbym od razu dodać, że potrafię robić zdjęcia w trybie manualnym, lecz nie miałem okazji robić ich z obiektywami M42.

A moje pytanie brzmi następująco: Czy ustawiając czas przy założonym Heliosie (czyli jakby nie było obiektywu) będzie działał odpowiednio (i teraz nie wiem jak to nazwać) 'pasek korekcji ekspozycji'?

Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiecie, więc postaram się jeszcze wyjaśnić o co mi chodzi. Robiąc zdjęcia np. kitem, ustawiając odpowiednio przysłonę i czas, kropeczka nad skalą korekcji ekspozycji równała się z zerem (była na środku). Jak to jest w przypadku Heliosa?

Przepraszam z góry, jeżeli podane pytanie padło gdzieś na forum i jeżeli nie rozumiecie mnie o co chodzi... Również z góry dziękuję za sensowne odpowiedzi. :)

19 ODPOW. 19
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Anonymous0 napisał(a):

Pomyliłem się trochę... To kąt widzenia, a nie ogniskowa, się zmienia.

Wiem, że 85mm jest lepsza... Aczkolwiek ta pięćdziesiątka nie jest zła z tego co słyszałem i miałem okazję zobaczyć.


Nikt nie napisał, że to zły obiektyw.
To po prostu ogniskowa, która przy ciasnym portrecie (twarz) ma skłonności do przerysowania (np. większy nos).

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
Anonymous0
Początkujący

Jednak wydaje mi się, że 85-tka byłaby za ciasna. Pisząc portrety, miałem na myśli nie fotografowanie samej twarzy, lecz także czegoś więcej. Poza tym nie utrzymuję się sam, więc jak na razie mogę sobie pozwolić tylko na 50-tkę. ;)

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Anonymous0 napisał(a):

Jednak wydaje mi się, że 85-tka byłaby za ciasna. Pisząc portrety, miałem na myśli nie fotografowanie samej twarzy, lecz także czegoś więcej. Poza tym nie utrzymuję się sam, więc jak na razie mogę sobie pozwolić tylko na 50-tkę. ;)


wszystko na miarę potrzeb i możliwości :D
Fajnie, że jest wybór ;)
Swoją drogą moja ewolucja portretowych obiektywów wyglądała tak: 50mm :smileyarrow:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
Anonymous0
Początkujący

Być może moja będzie wyglądała identycznie lub podobnie. :)

profile.country.pl_PL.title
Polosob
Początkujący

kris napisał(a):

Anonymous0 napisał(a):

Jednak wydaje mi się, że 85-tka byłaby za ciasna. Pisząc portrety, miałem na myśli nie fotografowanie samej twarzy, lecz także czegoś więcej. Poza tym nie utrzymuję się sam, więc jak na razie mogę sobie pozwolić tylko na 50-tkę. ;)


wszystko na miarę potrzeb i możliwości :D
Fajnie, że jest wybór ;)
Swoją drogą moja ewolucja portretowych obiektywów wyglądała tak: 50mm :smileyarrow:


Trzeba pamiętać, że kris foci na na A900 więc i FF. Po "eksperymentach" wiem, że u mnie na APS-C do portretu twarzy będzie to coś pomiędzy 80 a 90 mm , oczywiście z maksymalnym światłem. Jupiter 135 jest za długi

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Polosob napisał(a):


Trzeba pamiętać, że kris foci na na A900 więc i FF. Po "eksperymentach" wiem, że u mnie na APS-C do portretu twarzy będzie to coś pomiędzy 80 a 90 mm , oczywiście z maksymalnym światłem. Jupiter 135 jest za długi


Po pierwsze a850, a po drugie najpierw było 50, potem 85, potem 135, potem FF, więc kilka sesja zrobiłem na 135 i apsc :c20
Nie mniej jednak każdy powinien dopasować ogniskową do własnych potrzeb :smileythumbsup:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
dynaxx7
Początkujący

:c37 ...helios ma jeszcze niespodziankę...na otwartej maxa przysłonie ładnie ,,kręci,, bokehem... :c3

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

dynaxx7 napisał(a):

:c37 ...helios ma jeszcze niespodziankę...na otwartej maxa przysłonie ładnie ,,kręci,, bokehem... :c3


i to właśnie dla "Swirla" wiele osób kupuje i zapina do body ten obiektyw :smileythumbsup:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.GB.title
DariuszG.
Użytkownik

Pozwole podlaczyc sie do tematu z pytaniem z innej beczki czy wiecie czy gdzies mozna kupic pudelko i dekielki do tego szkielka??

profile.country.pl_PL.title
Polosob
Początkujący

Dekielki co jakiś czas się na allegro pojawiają, pudełka nie widziałem.