anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Światełka w tle

profile.country.PL.title
Rafiki.
Doradca

Światełka w tle

Usiadłem sobie na kanapie, popatrzyłem na choinkę.
To dobry motyw żeby sprawdzić kilka obiektywów do nexa pod względem jak rozmywają światełka.
Nie chce użyć słowa bokeh bo mam wrażenie że tak do końca,
to mało kto (łącznie ze mną) je rozumie :)
Zasadniczo jestem praktykiem.
Krótko mówiąc Zeiss 24mm/1.8, 50mm/1.8, 18-55mm/3.5-5,6 @ 55mm,
oraz 55-210mm 4,5-6,3 @ 200mm w okolicach swoich minimalnych odległości ostrzenia.
Odległość do lampek w tle jakieś półtora metra.
Moim zdaniem morał z tych czterech zdjęć jest w sumie bardzo prosty.
Zakładając że te kółka w tle są dla nas istotne to dużo ważniejsza jest ogniskowa niż jasność.

Sporo krytyki wylano na 55-210mm za to że na końcu ma f6,3, że będzie zbyt duża głębia ostrości…
Rzadko używam takich ogniskowych ( wolę trio stałek 16 – 24 - 50)
,ale ostatnio zrobiłem troszkę zdjęć tym tele zoomem i moim zdaniem
w ogóle nie ma sensu patrzeć na niego wyłącznie przez pryzmat „amatorskiego” zakresu i jasności.
Jakość obrazu, nawet na pełnym otworze przysłony jest naprawdę świetna,
mechanika jest dwie klasy lepsza niż w typowych zoomach do lustrzanek.
Do tego sprawnie działająca stabilizacja…
Krótko mówiąc fajowskie narzędzie dla ludzi dla których
jasność nie jest najważniejszym parametrem ale wymagają bardzo dobrej jakości obrazu.

6 ODPOW. 6
Tommygun------
Początkujący

Ja często przed kupnem jakiegoś szkiełka poszukuję tego rodzaju zdjęć. Pozwalają na ocenę czegoś bardzo subiektywnego dla mnie i nie każdy musi na to zwracać uwagę ale dla mnie takie fotki w zestawieniu z innymi mówią o obiektywie więcej niż pseudo-testy tabelkowo-wykresowe jakich pełno, szczególnie na portalach typu optyczne, tam ogólnie mogę poczytać o obiektywie. Kilka razy już przekonałem się, że test to test a fotografia to fotografia. Patrząc na fotkę widzę to, co w tabelkach się nie zmieści i to, co mnie najbardziej interesuje, tj. ogólny odbiór zdjęcia, oddanie nieostrości, zdolność do kontroli głębi ostrości, plastykę, zachowanie koloru, kontrastu, oddanie punktów świetlnych itp itd. Tu brakuje jeszcze fotek ze światełkami z przysłoną przymkniętą np. o pół i o jedną działkę.

Na ww. fotkach mam wrażenie, że przysłona w 50/1.8 nie jest do końca otwarta, na okręgach policzyłem liczbę listów przysłony - siedem? Zasadzam się m.in. na to szkiełko do nexa.

No i jeszcze jedna rzecz, m.in. takie fotki zaoszczędziły mi rozczarowania za 4 tysiaki, miałem zaszaleć i kupić voigtlandera 50/1.1 "bo ja zawsze idę w stronę jasności". Zacząłem zdobywanie wiedzy od fotek zrobionych tym obiektywem i ku rozczarowaniu (i uciesze portfela) oceniłem, że bokeh i podobne sprawy z ww. szkiełka po prostu mi nie leżą i zdecydowałem się na coś innego na 50 mm do manualnej zabawy z nexem. Wygląda na to, że w tej kwocie mam już inna 50-kę i kupię komplet fajnych starych szkieł a do tego zostanie mi na 50/1.8 i coś jeszcze do nexa :c37
Przekonałem się również, że wcale nie tak rzadko bardziej mi odpowiada bokeh (i podobne subiektywne wrażenia) ze szkiełek ciemniejszych, mniej docenianych i sporo tańszych niż ich jaśniejszych odpowiedników i od tego momentu patrzę na kwestię jasności szkieł jakby już inaczej, nie zawsze im jaśniej, tym dla moich subiektywnych oczekiwań co do bokehu itp., jest lepiej.

profile.country.pl_PL.title
konrado1973
Poszukiwacz

Sporo krytyki wylano na 55-210mm za to że na końcu ma f6,3, że będzie zbyt duża głębia ostrości…
Rzadko używam takich ogniskowych ( wolę trio stałek 16 – 24 - 50)
,ale ostatnio zrobiłem troszkę zdjęć tym tele zoomem i moim zdaniem
w ogóle nie ma sensu patrzeć na niego wyłącznie przez pryzmat „amatorskiego” zakresu i jasności.
Jakość obrazu, nawet na pełnym otworze przysłony jest naprawdę świetna,
mechanika jest dwie klasy lepsza niż w typowych zoomach do lustrzanek.
Do tego sprawnie działająca stabilizacja…
Krótko mówiąc fajowskie narzędzie dla ludzi dla których
jasność nie jest najważniejszym parametrem ale wymagają bardzo dobrej jakości obrazu.


Wszystko się zgadza jeżeli mówimy o fotkach .Niestety mając na uwadze filmowanie to juz całkiem inna bajka.Takie światełko odpada w przedbiegach i każdy kto jest troszke w temacie wie o czym pisze.Wszystko powyzej 2.8 kompletnie nie nadaje sie do filmowania .W ładny słoneczny dzień tak ale we wnętrzach przy słabym świetle to juz masakra nie do przełkniecia :c20

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

konrado1973 napisał(a):

Wszystko się zgadza jeżeli mówimy o fotkach


Ale my tutaj, jak widzisz, wyłącznie o fotkach mówimy :)

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Lajam napisał(a):

konrado1973 napisał(a):

Wszystko się zgadza jeżeli mówimy o fotkach


Ale my tutaj, jak widzisz, wyłącznie o fotkach mówimy :)


:c89 Pewnie dlatego, że jesteśmy w takiej dziwnej części forum Sony - fotkowej... i nawet zdarza nam się używać szkieł "powyżej" 2,8 przy słabym świetle, i nawet fotki się udają... :c34

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
konrado1973
Poszukiwacz

Mnie interesuje wszystko co oferuje aparat sony nex, więc i filmowanie ....

Pozdr

profile.country.PL.title
Rafiki.
Doradca

Mnie jako autora wątku zainteresowało jak będzie wyglądać rozmycie światełek na zdjęciach z tych czterech obiektywów.

Oczywiście jak jest ciemno to ciemnym obiektywem nie da się filmować
(fotografować się da),
ale nie uważasz że to w sumie truizm?