anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Zamiana sigmy 70-200/ 2.8 na stałki

profile.country.pl_PL.title
Quartz.
Użytkownik

Zamiana sigmy 70-200/ 2.8 na stałki

Ostatnio rozmyślam nad przeprowadzeniem pewnej zamiany w swoim ekwipunku. Mianowicie planowałem sprzedać Sigme i za te pieniądze zakupić:

Sony 85/2.8
Sony 35/1.8
Minolta 70-210/4 (w zastępstwie tele)

Takie cos chodzi mi po głowie, z uwagi tego, że Sigma waży sporo, rzadko ją noszę, a demonem ostrości na 2.8/4 nie jest.

Tutaj mam do Was pytanie:

Czy wyżej wymieniona zamiana coś da? Czy flinta ma w miarę sprawny AF, tak aby zastąpić sigme (rzadko w sporcie) ?

Do jakości na 2.8 mialbym Sonego, bo czytałem całkiem niezle opinie.

Co myślicie o takich posunięciach ?

17 ODPOW. 17
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Quartz napisał(a):

Ostatnio rozmyślam nad przeprowadzeniem pewnej zamiany w swoim ekwipunku.
Co myślicie o takich posunięciach ?



Dłuższy czas się zastanawiałem nad Twoją propozycją i - nie wiem. To Ty robisz zdjęcia, to Ty decydujesz jakimi obiektywami chcesz pracować. Każdy z nas (a przynajmniej zdecydowana większość) fotografuje co innego, co innego jest dla nich priorytetem.
Flinta będzie miała wolniejszy AF niż w/w Sigma (ale piszesz, że nie fotografujesz akcji więc na szybkim AF Ci nie zależy). Na pewno będzie lżej ale też i więcej obiektywów. Z drugiej strony będziesz mógł zabrać tylko jeden malutki obiektyw. Ale fotografowanie stałkami jest zupełnie inne niż zoomem, trzeba się jeszcze raz uczyć :c20 . Przy okazji która to Sigma (I czy II wersja?) bo ja nie narzekam na nią przy f:4 (mam wersję pierwszą). Flinta będzie lżejsza i fajniejsza plastyka jest z tego szkła.
Ja bym nie zmienił. Ale ja potrzebuję szybkich, długich i jasnych zoomów (stałoogniskowy też by mógł być - jak trafię to kupię, bo praktycznie robię na max zoomie). Ale nie znam Twoich preferencji. Skoro piszesz, że Sigmy raczej nie używasz to chyba nie ma sensu jej trzymać. A czy taki zestaw szkiełek Ci przypasuje? Właściwie to Sigmę wymieniasz na flintę (bo to ten zakres ogniskowych), 35 i 85 to dodatkowe zakupy.

profile.country.pl_PL.title
Quartz.
Użytkownik

Moja sigma to wersja II. Zastanawiam się właśnie nad tym, czy AF we flincie spełni moje wymagania. Musiałbym znaleźć egzemplarz, który byłby ostry od f/4.

90% czasu zapiete mam krótkie ogniskowe.

Do stałek bym przywyknął, bo przez jakiś czas miałem 50/1.4, i nie narzekałem, jednak do codziennej fotografii było dla mnie za wąsko (dlatego teraz myślę nad 35)

Zdecydowanie za wymiana przemawia waga: zestaw 35+85+ flinta waży mniej niż sama Sigma

Do tego myślałem też sprzedać tamrona 17-50, i kupić w zamian cos szerokiego (14/2.8 lub 14/3.5)

Sam już nie wiem- lubię szerokie spojrzenie i lekkie obiektywy, tylko czy nie będzie gorzej, niż jest (utrata jakości)?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

AF we flincie nie jest aż taki wolny jak o nim się pisze. Wiele zależy od body np. z A700/850/900 dość sprawnie działa. Natomast obrazek zdecydowanie na korzyść Sigmy 70-200 więc bym się poważnie zastanowił czy jest sens zmieniać.

Co do szerkiego kąta - moim zdaniem szkoda wydawać pieniądze na 14mm do APSC.
Tu sprawdzi sie coś w stylu 10-20, 11-18 itp.

profile.country.pl_PL.title
Szczupic
Użytkownik

Jak w Sigmie przymkniętej do f 4 masz mydło to coś masz nie tak ze szkłem albo masz zbyt wygórowane oczekiwania ;)
U mnie minimalny spadek ostrości jest tylko przy pełnej dziurze i 2,8

___________________________________________________________________ Sony 850 | Minolta Dynax 7 | Sony HVL 42 | Sigma 70-200/2,8 HSM | Sigma 20-40/2,8 | Minolta 100/2,8 | Minolta 85/1,4G | Minolta 50/1,7 | Sony 35/1,4 G
profile.country.pl_PL.title
Quartz.
Użytkownik

Muszę jeszcze posprawdzać sample z 35/85/70-210, bo teoretycznie mam zyskać, a jak czytam Wasze komentarze, to wydaje mi się, że nie najlepiej myślę.

Tak to jest, jak człowiek ma za dużo wolnego czasu, i mu się w głowie przewraca :slight_smile:

Chyba to 1,5 kilo Sigmy da się przeboleć, a zasadniczo nic nie zyskam - 85 też ma światło 2.8, tracę na uniwersalności, i na świetle w zakresie 70-210.

Sigma na f/4 (domknięta o 2 działki) i tak powinna być lepsza, niż flinta w pełni otwarta.

Może zamiast kombinować, i tracić na zamianach, zacznę odkładać na jakiś szeroki kąt (10-20...)


Dzięki za pomoc :)

profile.country.pl_PL.title
kuraq.
Poszukiwacz

Mialem na plenerze Sigmę Szczupica chyba przez chwilę i moim zdaniem była ostrzejsza niż flinta ;)

profile.country.pl_PL.title
Quartz.
Użytkownik

Zacząłem bawić się w sample, ściągnąłem UV'ke którą mam cały czas na 70-200 i problemy z ostrością ustąpiły :slight_smile:

Mam do Was jeszcze 1 pytanie - zdarza się Wam brak komunikacji z body, przy zapięciu cięższego szkła ?

Czasem mam tak przy Sigmie, zapinam ją, a korpus nie widzi obiektywu.

Od razu odpowiem - styki sprawdziłem, przeczyściłem.

profile.country.pl_PL.title
kuraq.
Poszukiwacz

Na plenerach się czasem zdarzy stracić kontakt ;D A tak to raczej nie :c20

profile.country.pl_PL.title
Quartz.
Użytkownik

Trochę mnie to niepokoi, zwłaszcza, że zdarza się coraz częściej.