anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Zła współpraca A35 z Metz 44 AF-1

profile.country.pl_PL.title
Greg_B
Nowicjusz

Zła współpraca A35 z Metz 44 AF-1

Witajcie, jestem tu pierwszy raz. Jestem początkujący jeśli chodzi o korzystanie z zewnętrznej lampy dlatego nie wiem, czy ja czegoś nie umiem, czy moja lampa źle współpracuje z aparatem.
Zaznaczam, że dokonałem upgrade firmware do lampy (jest datowany na koniec stycznia 2012 więc świeżutki).
Lampa działa idealnie w trybie manual, jak również przy wysuniętym dyfuzorze. Natomiast w trybie TTL (czy to ADI czy preflash TTL) przy trochę większej odległości obiektu (rzędu 3-4 metrów) zdjęcia wychodzą ewidentnie niedoświetlone (w manual przy tych samych odległościach jest aż za jasno, musze ustawiać 1/64 żeby nie przepalić).
Wykonałem kilkaset prób głównie w trybie A, z ISO automatycznym (ustawiało mi zazwyczaj 1250) i ustawianym ręcznie, z przysłonami od 3,5 do 22 - efekt ciągle ten sam.
Po tych setkach prób wydaje się, że tryby które nie korzystają z TTL działają prawidłowo, a jak włączę TTL to jest ok ale tylko na małe odległości i przy przysłonie 3,5. Każde pogorszenie tych parametrów powoduje, że błysk jest po prostu za słaby. Próbowałem również ręcznej korekty błysku - nie daje to ŻADNYCH zauważalnych efektów - w pełnym zakresie od -2,0 do +2,0 zdjęcia wyglądają identycznie.

Oprócz tego wydaje się, że chyba nie działa zupełnie zoom lampy oraz tryb WL - ale te wątki mogę rozwinąć jeśli ktoś podejmie ze mną dyskusję w temacie. Działa natomiast wspomaganie AF z poziomu lampy (wyświetla czerwony wzorek i ostrzy nawet w całkowitej ciemności).

Żeby nie przedłużać - czy znajdzie się ktoś na forum kto jest w stanie ze mną przedyskutować opisane problemy?

Używam A35 + kitowy 18-55 (lub 55-200) i Metz 44 AF-1

12 ODPOW. 12
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Witajcie, jestem tu pierwszy raz. Jestem początkujący jeśli chodzi o korzystanie z zewnętrznej lampy dlatego nie wiem, czy ja czegoś nie umiem, czy moja lampa źle współpracuje z aparatem.
Żeby nie przedłużać - czy znajdzie się ktoś na forum kto jest w stanie ze mną przedyskutować opisane problemy?

Używam A35 + kitowy 18-55 (lub 55-200) i Metz 44 AF-1



Mogę spróbować podyskutować ale nie wiem, czy pomoc internetowa będzie możliwa.
Najlepiej napisz skąd jesteś, może ktoś, kto mieszka koło Ciebie spotka się z Tobą i podyskutujecie na konkretnych przykładach (nie wiem, czy upgrade jest już przystosowane do współpracy z nowymi alfami).

Edit. Doczytałem właśnie, upgrade v.2,0 dostosowuje lampę do współpracy z SLT, nawet najnowszymi.

Edit2. No dobrze, zróbmy trochę prób. Włącz lampę, żeby się upewnić, że działa zoom lampy przełączaj jej zoom w trybie ręcznym. Słyszysz silnik? Teraz w ustawieniu automatycznym gdy zmieniasz zoom obiektywu powinieneś też słyszeć silnik zoomu lampy (może być konieczność naciśnięcia spustu do połowy). Jeżeli działa to połączenie jest i wszystko sprawne. Jeżeli nie to napisz co nie działa.
Włącz lampę na auto (zoom auto, TTL, dyfuzor schowany, głowica prosto przed siebie). Załóż na sanki aparatu. Teraz ustaw aparat na Auto lub P, tryb lampy na Auto błysk lub błysk wypełniający. Zrób kilka zdjęć ale nie jedno po drugim tylko w odstępie, powiedzmy, co 10 sekund (aby lampa błyskowa się naładowała). Jak teraz wyglądają zdjęcia?
Przejdź w aparacie na tryb M (w lampie nic nie zmieniaj). Ustaw czas 1/60 i otwórz przysłonę (będzie się ona zmieniała w zależności od zoomu obiektywu ale niech będzie zawsze max. otwarta). Jak teraz wyglądają zdjęcia? Wstaw lub prześlij linki na priv (jeżeli nie chcesz publikować zdjęć). Będziemy ciągnąć temat dalej.

profile.country.pl_PL.title
Greg_B
Nowicjusz

Problem w tym, że ta lampa nie ma trybu ręcznego zoomu - jest tylko automatyczny. Tzn. powinien być bo eksperymenty z nasluchiwaniem silnika już robiłem - w ogóle go nie słychać, nie widać też żadnych ruchów reflektora. Eksperymenty z fotkami zrobię i dostarcze do wglądu. Dzieki za odzew.
Przy jakiej czułości robić fotki w trybie M?

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Problem w tym, że ta lampa nie ma trybu ręcznego zoomu - jest tylko automatyczny. Tzn. powinien być bo eksperymenty z nasluchiwaniem silnika już robiłem - w ogóle go nie słychać, nie widać też żadnych ruchów reflektora. Eksperymenty z fotkami zrobię i dostarcze do wglądu. Dzieki za odzew.
Przy jakiej czułości robić fotki w trybie M?



Może tu właśnie jest problem. Automatyka działa i parametry są ustawiane jak do zdjęcia z zastosowaniem zooma a palnik się nie rusza. Lampa chyba powinna mieć zoom ręczny. Możesz jeszcze spróbować coś takiego, że podpinasz lampę do aparatu z obiektywem 55-200 ustawionym na 200 mm i potem podnosisz palnik do góry. Zoom lampy powinien się ruszyć, lampa powinna zacząć świecić szerokim kątem.
Czułość raczej nie ma znaczenia. Sprawnie działająca lampa powinna sobie poradzić. Możesz robić na ISO 200, ISO 400 (raczej nie rób na ISO auto).

profile.country.pl_PL.title
Greg_B
Nowicjusz

Ok, oto fotki (w podpisie parametry).
W następnym poście będą jeszcze fotki w trybie manual lampy i z dyfuzorem.

Wszystko robione w trybie lampy TTL i w trybie ADI aparatu.

profile.country.pl_PL.title
Greg_B
Nowicjusz

No i jeszcze obiecane dwa tryby.

profile.country.pl_PL.title
Greg_B
Nowicjusz

Robiłem też eksperymenty z 200mm - ten palnik się w ogóle chyba nie porusza, co bym nie ustawił w aparacie to on w trybie TTL za każdym razem świeci identycznie - tzn. jest to ledwie słabe błyśnięcie. Przy ISO 1600 dopiero coś zaczyna być widać, ale tylko przy przysłonie 3,5 - jak już dam 55mm i f się przestawi na 5,6 - robią się kompletnie ciemne zdjęcia.

Lampie na pewno nie brakuje mocy, bo jak dam w tryb manual 1/1 to po wystrzale ręcznym "jasność widzę, jasność" - pokój nieomal eksploduje światłem a na zdjęciach jest jedna wielka przepalona biel.

Lampa na pewno nie ma ręcznego zooma - ten model ma bardzo ograniczone sterowanie - tylko 4 przyciski: TTL, MANUAL, SL i "SHOT".
http://www.metz.de/en/flash-units/produ ... gital.html

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Dzięki za zdjęcia. Z nich wydaje się, że nie robisz nic źle.
Czy aparat i/albo lampa mają jeszcze gwarancję?
Teraz nasunęły mi się kolejne pytania: czy używałeś tej lampy z innym korpusem przed upgrade'm? Czy korzystałeś z tej lampy z innym korpusem po upgrade? Może spróbuj wgrać jeszcze raz nowy soft. Przetrzyj styki w lampie i w aparacie spirytusem (lub innym środkiem typu "kontakt"). No i kolejna rzecz - nie napisałeś gdzie mieszkasz ale spróbuj jeszcze takich eksperymentów: jeżeli masz możliwość spotkaj się z kimś kto posiada jakąś alfę i lampę (nie musi być Metz). Wymieńcie się lampami i poróbcie po kilka zdjęć w TTl-u. Jeżeli nie masz takiej możliwości to może mieszkasz gdzieś, gdzie w sklepie jest korpus alfy i/lub lampa błyskowa. Porób tego typu testy.
Spróbuj jeszcze podobne zdjęcia do tych, które wstawiłeś wykonać z lampą wbudowaną. Jeżeli wszystko będzie O.K. to raczej puszkę bym wykluczył (ale jednak sprawdziłbym ją z inną lampą zewnętrzną). To na razie tyle. Czekam na odpowiedzi i będziemy kombinować dalej.

profile.country.pl_PL.title
Greg_B
Nowicjusz

Sprzęt jest nowy i na gwarancji. Nie był oczywiście używany w innych konfiguracjach.
Spróbuję jeszcze potestować z inną lampą, ale z tego co widzę to:
1. in plus - raczej nie robię jakiejś głupoty
2. in minus - albo lampa jest uszkodzona albo nie współpracuje z tym modelem alfy (soft)
Będzie trochę jazdy z reklamacjami bo aparat kupowałem w innym sklepie niż lampę, no ale spróbuję sobie jakoś poradzić z egzekwowaniem swoich praw konsumenta :c2

Zrobię jeszcze takie same eksperymenty z lampą wbudowaną, ale dopiero za kilka dni bo wyjeżdżam na szkolenie.

Dzięki za dotychczasową pomoc, odezwę się pod koniec tygodnia jeśli nastąpią jakieś nowe fakty.

profile.country.pl_PL.title
Greg_B
Nowicjusz

Udało mi się jeszcze zrobić fotki z lampą wbudowaną. Jak widać wszystkie w miarę normalne...