anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Fotografia Portretowa

profile.country.en_GB.title
Toxek.
Początkujący

Fotografia Portretowa

Witam wszystkich gorąco, choć tego gorąca trochę za dużo w ostatnich dniach, ale nie o tym tutaj. :c37
Zacznijmy od tego, że zastanawiałem się nad wysłaniem "PW" do kris'a, bo jak dla mnie i chyba nie tylko dla mnie, jest on tutaj "guru" na tym forum, tycząc się fotografii portretowej. Uznałem jednak, że o wiele ciekawiej będzie założyć temat, w jakimś dogodnym do tej okazji dziale i zapytać się większego ogółu forumowiczów, co sądzą o fotografii portretowej, jak ją wykonują itp. Mam tylko szczerą nadzieje, że nie pomyliłem się z doborem działu :D
Do celu: Interesują mnie następujące rzeczy:
- W jakich formatach robicie portrety, JPG - RAW?
- Do fotografii portretowej używacie obiektywów stało/zmiennoogniskowych?
- Fotografujecie w "trybie portretowym", "trybie preselekcji przysłony (A)" czy w końcu w "trybie manualnym"?
- Jakie wybieracie miejsca i czas do fotografii portretowej w plenerze?
- Fotografujecie w kolorze i ewentualnie przerabiacie później zdjęcie na B&W czy raczej zmieniacie to od razu w aparacie?
- Jesteście za "upiększaniem" zdjęć portretowych w programach graficznych typu PSiak, Corel etc. czy raczej stawiacie na naturalność w wyglądzie modelki/modela
- Wprowadzacie obróbkę typu B&W + kolorowe oczy?
- Jaki obiektyw-y polecacie do fotografii portretowej?
- Macie jakieś sposoby na kadrowanie portretów?

Oczywiście byłbym niezmiernie wdzięczny gdyby jak najwięcej użytkowników zechciało zabrać głos w temacie. Temat ma formę tematu otwartego, każdy może dodać jakieś swoje pytanie. Mam nadzieje, że z czasem rozwijania się tego tematu, można będzie tutaj znaleźć wiele pomocnych wskazówek dotyczących fotografii portretowej, doboru sprzętu, obróbki itd.
Szczególnie zapraszam i liczę na pomocną dłoń naszych doświadczonych moderatorów, którzy, mam nadzieję, w miarę możliwości wesprą temat.

Chciałbym również aby w porozumieniu z moderatorami temat stał się tematem zbiorowym i by można było wstawiać tutaj zdjęcia z tematu fotografii portretowej z prośbą o pomoc w obróbce lub "wytknięciu" błędów. Jest to tylko i wyłącznie moja propozycja, do rozważenia przez moderatorów. Myślę, że fotografia portretowa jest bardzo popularną dziedziną fotografii i znajomość podstawowych zasad, jak również możliwość skonfrontowania swoich prac w większym gronie przyda się każdemu fotoamatorowi. :nauseated_face:


Pozdrawiam serdecznie, Tomasz.

29 ODPOW. 29
profile.country.en_GB.title
Michal.
Poszukiwacz

Ja tam specem ani guru od portretów nie jestem ale pewnych zasad niezależnie od tego co fotografuję się trzymam:
1. RAW'y dlaczego - bo jestem mało doświadczony i dzięki temu formatowi mogę korygować większość błędów których z JPG'a bym nie wyciągnął
2. na pytanie o obiektywy to raczej ciężko odpowiedzieć bo to zależy od tego co chcesz uzyskać na zdj, wiadomo że zoomy to wygoda ale kosztem światła
3. tryb A, kontrola nad głębią która przy np. 50 1.8 czy 1.4 jest na prawdę mała
4. zdj w kolorze potem ewentualnie BW, masz o wiele więcej możliwości konwersji
5. PS kwestia gustu co kto lubi, czasem trzeba co nieco poprawić
6. kolorowanki czyli BW z elementem kolorowym to też subiektywne jest
7. standardowo - 50 mm ;) choć ja tam wole korzystać z dłuższych ogniskowych
To tyle ode mnie ;) ale jak pisałem to tylko takie amatorskie rady :c20

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Moje na niebiesko :)


Do celu: Interesują mnie następujące rzeczy:
- W jakich formatach robicie portrety, JPG - RAW?
RAW+JPG
- Do fotografii portretowej używacie obiektywów stało/zmiennoogniskowych?
Jak nie ma stałki to zoom
- Fotografujecie w "trybie portretowym", "trybie preselekcji przysłony (A)" czy w końcu w "trybie manualnym"?
95% w trybie preselekcji przysłony z punktowym pomiarem światła i ewentualną korekcją
- Jakie wybieracie miejsca i czas do fotografii portretowej w plenerze?
Fajne miejsca z ciekawym tłem, godziny poranne lub późne popołudnie
- Fotografujecie w kolorze i ewentualnie przerabiacie później zdjęcie na B&W czy raczej zmieniacie to od razu w aparacie?
Zawsze kolor
- Jesteście za "upiększaniem" zdjęć portretowych w programach graficznych typu PSiak, Corel etc. czy raczej stawiacie na naturalność w wyglądzie modelki/modela
Upiększanie głównie w celu eliminacji drobnych, chwilowych zmian (zaczerwienienia, opryszczka, podkrążone oczy). Do tego poprawa wyglądu skóry i czasem wydobycie blasku w oczach.
- Wprowadzacie obróbkę typu B&W + kolorowe oczy?
:c14 - znaczy się NIE :)
- Jaki obiektyw-y polecacie do fotografii portretowej?
tylko jasna stałka: 85/1.4 lub Minolta 100/2 na APS-C lub 135/1.8 na FF
ewentualnie jasny zoom w zakresie 70-200/80-200


- Macie jakieś sposoby na kadrowanie portretów?
Przede wszystkim tak kadrować, żeby model/modelka korzystnie wyszedł/wyszła na zdjęciu.

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

Toxek napisał(a):

- W jakich formatach robicie portrety, JPG - RAW?
- Do fotografii portretowej używacie obiektywów stało/zmiennoogniskowych?
- Fotografujecie w "trybie portretowym", "trybie preselekcji przysłony (A)" czy w końcu w "trybie manualnym"?
- Jakie wybieracie miejsca i czas do fotografii portretowej w plenerze?
- Fotografujecie w kolorze i ewentualnie przerabiacie później zdjęcie na B&W czy raczej zmieniacie to od razu w aparacie?
- Jesteście za "upiększaniem" zdjęć portretowych w programach graficznych typu PSiak, Corel etc. czy raczej stawiacie na naturalność w wyglądzie modelki/modela
- Wprowadzacie obróbkę typu B&W + kolorowe oczy?
- Jaki obiektyw-y polecacie do fotografii portretowej?
- Macie jakieś sposoby na kadrowanie portretów?


ad.1 różnych(50/135/200 i kilku zoomów)
ad.2 tryb A by panować nad głębią
ad.3 miejsca najprzeróżniejsze (nawet kibel może być inspirujący) czas najlepiej od świtu do 11 i od 17-18 do zmierzchu. unikam w ten sposób dużych kontrastów
ad.4 tylko kolor konwersja w kompie= więcej szczegółów
ad.5 cytat "jesteście za upiększaniem"- owszem bo jeśli model/modelka ma pryszcza na nosie to trzeba to usunąć czyli upiększyć
ad.6 nie, ma być to co dała natura
ad.7 każdy który Ci przypasuje. Osobiście uwielbiam sal 70-200/2,8 i sonnar 200/2,8(M42)
ad.8 szeroko, bo matryce mamy tak duże że można trochę lub całkiem sporo przekadrować w kompie

to tyle jeśli chodzi o podstawy reszty się trzeba nauczyć i wypracować własną technikę

profile.country.en_GB.title
Michal.
Poszukiwacz

A i jeszcze dodam od siebie żeby unikać korzystania z szerokiego kątku z bliska, no chyba że chcemy uzyskać nienaturalny wygląd.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Toxek napisał(a):


Zacznijmy od tego, że zastanawiałem się nad wysłaniem "PW" do kris'a, bo jak dla mnie i chyba nie tylko dla mnie, jest on tutaj "guru" na tym forum, tycząc się fotografii portretowej.


:shock:
oj tam, oj tam - przesadzasz..... jest chociażby willow, do poziomu którego nie dorastam ani trochę :c20
dziękuję za miły komplement, nie mniej jednak daleko mi do miana "guru"



Toxek napisał(a):

Uznałem jednak, że o wiele ciekawiej będzie założyć temat, w jakimś dogodnym do tej okazji dziale i zapytać się większego ogółu forumowiczów, co sądzą o fotografii portretowej, jak ją wykonują itp

świetny pomysł :smileythumbsup:

zaś jeśli chodzi o Twoje pytania, ja odpowiem na nie w późniejszym czasie, jak się troszkę u mnie uspokoi :|


mam nadzieję, że zanim ja napiszę pojawią się odpowiedzi innych osób :smileythumbsup:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

No to ja też torzucę swoje 0,03 zł do tej dyskusji choć z fotografią portretową nie mam za wiele wspólnego.

- W jakich formatach robicie portrety, JPG - RAW?

Ja najczęściej robię raw+jpg a jak nie mam miejsca to jpg. I tu ciśnie mi się jeden komentarz: w formacie takim jak wszystkie inne zdjęcia. Jeżeli robisz zdjęcia w RAW to rób i portrety, jeżeli w jpg to dlaczego portrety nagle miałbyś robić w RAW?

- Do fotografii portretowej używacie obiektywów stało/zmiennoogniskowych?

Nie mam stałek więc używam zoomów i raczej z przedziału 50 w górę. Oczywiście da się zrobić wspaniały portret i innymi ogniskowymi.

- Fotografujecie w "trybie portretowym", "trybie preselekcji przysłony (A)" czy w końcu w "trybie manualnym"?

Ja najczęściej robię portrety w trybie manualnym M. I znowu dwa słowa komentarza: portret na ogół kojarzy się z wyodrębnieniem postaci z tła więc kontrola GO ma tu duże pole do popisu. A więc fotografowanie w trybie, w którym można mieć wpływ na GO. Najłatwiej preselekcja przysłony ale również można robić to w S, w P czy też w trybie manualnym. W studio tylko M.

- Jakie wybieracie miejsca i czas do fotografii portretowej w plenerze?

W zależności od światła jakie jest, jakie chcemy uzyskać. Fotografowanie przy pełnym słońcu sprawi najwięcej problemów. Najciekawsze światło to światło miękkie, rozproszone, niskie, łagodne. A więc wcześnie rano i późnym popołudniem, słońce za chmurami itp. A miejsca? Wszędzie gdzie nam się podoba. Staram się tylko tak wybierać tło aby nie było zbyt wzorzyste, kolorowe, kontrastowe bo nawet przy dużym rozmyciu będzie odwracało uwagę od głównego motywu czyli modelki / modela.

- Fotografujecie w kolorze i ewentualnie przerabiacie później zdjęcie na B&W czy raczej zmieniacie to od razu w aparacie?

Zmiana w komputerze gdyż wtedy masz wpływ na to konwersję.

- Jesteście za "upiększaniem" zdjęć portretowych w programach graficznych typu PSiak, Corel etc. czy raczej stawiacie na naturalność w wyglądzie modelki/modela

Ja nie używam tego typu programów (pewnie dlatego, że nie potrafię). Ale jeżeli ktoś potrafi zastosować program delikatnie, ze smakiem to proszę. Zresztą w dzisiejszych czasach gazety, czasopisma, galerie internetowe i ich graficy wmówili nam, że portret bez blurowania, wygładzania itp zabiegów w większości przypadków jest uważany za niedoskonały. I niestety naprawdę duża ilość ludzi tak uważa.

- Wprowadzacie obróbkę typu B&W + kolorowe oczy?

Nie, nie podobają mi się takie zmiany. Albo kolor albo b&w (czy też sepia bądź inny odcień ale bez kolorowanek).

- Jaki obiektyw-y polecacie do fotografii portretowej?

Minolta 85/1.4, Carl Zeiss® Planar® T* 85mm f/1.4, Carl Zeiss® Sonnar® T* 135mm f/1.8, Minolta 100/2.8 Soft Focus, Minolta 135/2,8

- Macie jakieś sposoby na kadrowanie portretów?

Kadr zależy od tego co i jak chcesz pokazać. Portret to nie zawsze tylko głowa czy popiersie. Portret to pokazanie wyglądu danej osoby ale może być także przedstawieniem osoby portretowanej, jej cech charakteru.

Ale ja i tak nie umiem zdjęć robić więc poczekamy na krisa ;) .

profile.country.en_GB.title
Toxek.
Początkujący

O, widzę, że jednak coś się rozwija. :thumbsup:
Dzięki, za odpowiedzi na moje pytania! W takim razie mam do Was kolejne pytanie:
- Dlaczego zdjęcia w RAW + JPEG? (Lajam, byłeś jednym z tych którzy stawiają na to, wytłumacz dlaczego, przecież robiąc w RAW, można sobie łatwo zamienić zdjęcie na JPEG, a to (RAW + JPEG) w/g mnie jest tylko strata pamięci, w tym wypadku tych kilku RAW-ów)
- W rozdysponowaniu dwoma obiektywami 18-70 i 70-300 który według Was będzie lepszy do portretów? Moje zdanie jest takie, że 18-70 (kit) można naprawdę fajne portrety zrobić, a 70-300 nadaje się bardziej do StreetArt'u, bo wtedy macie "fory" tych kilku metrów jakby ktoś Was zapragnął gonić :c34

Tak jak myślałem, moderatorzy przybyli, aczkolwiek nie dowiedziałem się co z moim pomysłem :nauseated_face:
Chciałbym również aby w porozumieniu z moderatorami temat stał się tematem zbiorowym i by można było wstawiać tutaj zdjęcia z tematu fotografii portretowej z prośbą o pomoc w obróbce lub "wytknięciu" błędów. Jest to tylko i wyłącznie moja propozycja, do rozważenia przez moderatorów. Myślę, że fotografia portretowa jest bardzo popularną dziedziną fotografii i znajomość podstawowych zasad, jak również możliwość skonfrontowania swoich prac w większym gronie przyda się każdemu fotoamatorowi.


Jeżeli moderatorzy byli by tym pomysłem zainteresowani, chętnie wytłumaczę dokładnie o co mi chodzi. Z resztą na pewno dorzucicie te "0.03zł" od siebie. :smileythumbsup:

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Toxek napisał(a):

O, widzę, że jednak coś się rozwija. :thumbsup:
Dzięki, za odpowiedzi na moje pytania! W takim razie mam do Was kolejne pytanie:
- Dlaczego zdjęcia w RAW + JPEG? (Lajam, byłeś jednym z tych którzy stawiają na to, wytłumacz dlaczego, przecież robiąc w RAW, można sobie łatwo zamienić zdjęcie na JPEG, a to (RAW + JPEG) w/g mnie jest tylko strata pamięci, w tym wypadku tych kilku RAW-ów)
- W rozdysponowaniu dwoma obiektywami 18-70 i 70-300 który według Was będzie lepszy do portretów? Moje zdanie jest takie, że 18-70 (kit) można naprawdę fajne portrety zrobić, a 70-300 nadaje się bardziej do StreetArt'u, bo wtedy macie "fory" tych kilku metrów jakby ktoś Was zapragnął gonić :c34



Nie do mnie to pierwsze pytanie skierowane ale postaram się odpowiedzieć jak ja to widzę.
Dlaczego raw+jpg? Tobie szkoda miejsca a mi czasu. Czasu na konwersję. Aby ocenić zdjęcia dokładniej (np przy powiększeniu) muszę je najpierw wywołać. Więc kolejność byłaby taka: zrzut z karty do komputera, wywołanie przy nastawach domyślnych, ocena dokładna, ewentualne wywołanie zdjęć, z których mogę coś jeszcze wyciągnąć. Mając raw+jpg przeglądam jpg-i, oceniam, przeprowadzam selekcję i ewentualnie wywołuję te, z których mogę coś wyciągnąć. Mniej siedzenia przed komputerem. Mój komputer nie jest szybki, nie ma jakiś wypasionych możliwości (ma ok. 9 lat) więc obróbka trwa jakiś czas.
A obiektywy? Obydwoma możesz zrobić fajne portrety. Zależy od Twoich preferencji. Ja jednak poszukałbym jakiegoś jaśniejszego obiektywu aby mieć większy wpływ na GO.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Witam.
To ja może od drugiej strony? Dlaczego nie RAW+JPG?
Bo szkoda mi miejsca na karcie, na dysku i... jest łatwiej. Ale może to dlatego, że nie robię zdjęć "hurtowo"?
Przyznaję, czasem pstrykam w jpegach... i nie wiem w sumie dlaczego? Pewnie też z oszczędności...
Wolę jednak RAW. Zakładam, że mam dużo zdjęć (plener, ślub, impreza towarzysko-zakładowa itp.) Po zgraniu zdjęć na komputer, robię wstępny przegląd (nie muszę w tym celu nic "wywoływać") i kasuję zdjęcia ewidentnie nieudane (np nieostre, poruszone itp). Następnie wczytuję do "odrawiacza" zdjęcia partiami - w podobnym oświetleniu itp. Przeglądam jeszcze raz, spośród podobnych wyrzucam co jest do wyrzucenia a pozostałe - wywołuję - możliwie "na gotowo". I zapisuję w zależności od ważności w tiffie lub w jpegu z najmniejszą kompresją.
Czasem taki jpg jest już dobry - a często wymaga jeszcze użycia narzędzi niedostępnych w odrawiarce. I jeszcze końcowe dopieszczenie, format właściwy, wyostrzenie itp.
A jpeg z aparatu? Jak jest OK, to dobrze, ale jak trzeba coś poprawić... na www - OK, ale do wydruku, w większym formacie - czasem nie bardzo już jest.
Próbowałem metody jpg+raw - poza zwiększoną ilością pracy i bałaganem na dysku nic nie zyskałem. Ale to już sprawa indywidualna - niektórzy tak lubią i potrafią ;)

A co do galerii ze zdjęciami, nic nie stoi na przeszkodzie, w sumie. Jak byś to widział konkretnie?
Z tym, że nie tutaj - niech to będzie wątek tekstowy okraszony od czasu do czasu zdjęciem (jak trzeba).
A galerię można by otworzyć w "Zbiorowych" - tylko jakieś zasady należałoby ustalić - przecież każdy w swoim wątku też wstawia zdjęcia i dostaje rady - więc co powinna mieć taka zbiorowa galeria innego, żeby warto było?
Masz pomysł? Konkretny?

------------------------------
fotoamator