anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Fotografia Portretowa

profile.country.en_GB.title
Toxek.
Początkujący

Fotografia Portretowa

Witam wszystkich gorąco, choć tego gorąca trochę za dużo w ostatnich dniach, ale nie o tym tutaj. :c37
Zacznijmy od tego, że zastanawiałem się nad wysłaniem "PW" do kris'a, bo jak dla mnie i chyba nie tylko dla mnie, jest on tutaj "guru" na tym forum, tycząc się fotografii portretowej. Uznałem jednak, że o wiele ciekawiej będzie założyć temat, w jakimś dogodnym do tej okazji dziale i zapytać się większego ogółu forumowiczów, co sądzą o fotografii portretowej, jak ją wykonują itp. Mam tylko szczerą nadzieje, że nie pomyliłem się z doborem działu :D
Do celu: Interesują mnie następujące rzeczy:
- W jakich formatach robicie portrety, JPG - RAW?
- Do fotografii portretowej używacie obiektywów stało/zmiennoogniskowych?
- Fotografujecie w "trybie portretowym", "trybie preselekcji przysłony (A)" czy w końcu w "trybie manualnym"?
- Jakie wybieracie miejsca i czas do fotografii portretowej w plenerze?
- Fotografujecie w kolorze i ewentualnie przerabiacie później zdjęcie na B&W czy raczej zmieniacie to od razu w aparacie?
- Jesteście za "upiększaniem" zdjęć portretowych w programach graficznych typu PSiak, Corel etc. czy raczej stawiacie na naturalność w wyglądzie modelki/modela
- Wprowadzacie obróbkę typu B&W + kolorowe oczy?
- Jaki obiektyw-y polecacie do fotografii portretowej?
- Macie jakieś sposoby na kadrowanie portretów?

Oczywiście byłbym niezmiernie wdzięczny gdyby jak najwięcej użytkowników zechciało zabrać głos w temacie. Temat ma formę tematu otwartego, każdy może dodać jakieś swoje pytanie. Mam nadzieje, że z czasem rozwijania się tego tematu, można będzie tutaj znaleźć wiele pomocnych wskazówek dotyczących fotografii portretowej, doboru sprzętu, obróbki itd.
Szczególnie zapraszam i liczę na pomocną dłoń naszych doświadczonych moderatorów, którzy, mam nadzieję, w miarę możliwości wesprą temat.

Chciałbym również aby w porozumieniu z moderatorami temat stał się tematem zbiorowym i by można było wstawiać tutaj zdjęcia z tematu fotografii portretowej z prośbą o pomoc w obróbce lub "wytknięciu" błędów. Jest to tylko i wyłącznie moja propozycja, do rozważenia przez moderatorów. Myślę, że fotografia portretowa jest bardzo popularną dziedziną fotografii i znajomość podstawowych zasad, jak również możliwość skonfrontowania swoich prac w większym gronie przyda się każdemu fotoamatorowi. :nauseated_face:


Pozdrawiam serdecznie, Tomasz.

29 ODPOW. 29
enter-----
Początkujący

tak chodzi oto. :)

Przykład:
Mówie modelce żeby się ruszała i cykam jej zdjecie. I chce żeby te jej ruchy zamrożone był a nie rozmyte na zdjeciu. Chodzi oto żeby modelka była była sobą. :)


a tak btw: jest inna możliwość niż lampa ?:)

Jestem początkujący także sorry za pytania, ale wiem że tu jest dużo osób którzy się znaja i początkującym pomagają a nie brzydko mówiąc "gnoją". :)

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

enter napisał(a):


a tak btw: jest inna możliwość niż lampa ?:)



Jest. Odpowiednio krotki czas naswietlania, wtedy ruch zostanie zamrozony. Ale aby zapewnic poprawne naswietlanie przy krotkim czasie potrzeba jest duzo swiatla. Na zewnatrz w sloneczny dzien nie ma problemu ale we wnetrzu ...(np. bar, palacyk, studio). Wiec musimy je dostarczyc. I znowu wracamy do odpowiedzi Pawla: lampy blyskowe. A poniewaz ich blysk trwa bardzo krotko to gdy ustawimy czas na tyle krotki aby nie rejestrowalo nam sie swiatlo zastane to juz bardziej nie musimy skracac czasu bo blysk zamrozi nam modelke.
Reasumujac (tak troche zartobliwie): potrzebna Ci jest lampa blyskowa :) .

enter-----
Początkujący

Dziekuje za odpowiedzi. :) wiedziałem że można liczyć na ludzi tego forum. :)
Jak będę miał kiedyś czas to zjawie się na zlocie i postawie piwko wam. :)

profile.country.PL.title
trutak
Użytkownik

Lampy możesz też używać z krótkimi czasami (mam tu na myśli lampę zewnętrzną) w trybie HSS, w którym możesz wykorzystać najkrótszy czas otwarcia migawki, ale który także ma poważne ograniczenia - możesz strzelać tylko "na wprost".
A piszę tę odpowiedź, bo też się chcę załapać na pyfko :D

dqdq1-----
Początkujący

Toxek napisał(a):


- W jakich formatach robicie portrety, JPG - RAW?
- Do fotografii portretowej używacie obiektywów stało/zmiennoogniskowych?
- Fotografujecie w "trybie portretowym", "trybie preselekcji przysłony (A)" czy w końcu w "trybie manualnym"?
- Jakie wybieracie miejsca i czas do fotografii portretowej w plenerze?
- Fotografujecie w kolorze i ewentualnie przerabiacie później zdjęcie na B&W czy raczej zmieniacie to od razu w aparacie?
- Jesteście za "upiększaniem" zdjęć portretowych w programach graficznych typu PSiak, Corel etc. czy raczej stawiacie na naturalność w wyglądzie modelki/modela
- Wprowadzacie obróbkę typu B&W + kolorowe oczy?
- Jaki obiektyw-y polecacie do fotografii portretowej?
- Macie jakieś sposoby na kadrowanie portretów?



1 Raw
2 wszystko powyżej 80mm- nie robi sie beczka i nawet na dużych wartościach przesłony mozna dobrze rozmyc tło. Oczywiście nie neguje ciekawych efektów związanych z "krótkimi" ogniskowymi, bywają zabawne
3 Manual, pomiar punktowy +1Ev na twarzy
4 Pochmurne dni, cień- kolory i ekspozycja są wtedy łatwiejsze do ogarnięcia.
5 Kolor, konwersja do Bw, chyba ze na filmie... wtedy od razu bw ;)
6 Zależy, generalnie dobre oświetlenie potrafi samo zagrać na zdjęciu. W PS'ie duzo rzeczy przy obróbce ginie lepiej uzyć nawet prostego podkładu (kosmetyki) lub zwyczajnie przetrzeć twarz z tłuszczu który gromadzi sie w ciagu dnia. Mozna oczywiście też rozmyc skórę na masce w jakims programie graficznym a nastepnie dodanie szumu, sztuczka działa całkiem dobrze.
7 Nie:P
8 coś powyzej 80mm
9 jedno oko w połowie krótszego boku kadru, chyba z przyzwyczajenia tak robiłem, powoli przestaje

Gosia10610
Początkujący

Witam.
O fotografii mam małe pojęcie.


kiedy ustawiłam na zdjęcia portretowe, obraz miałam poruszony (czy to wina tego, ze było mało światła, gdyby było więcej, to inaczej by było ?)

A czy ustawiać na :P , A, S, M

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Gosia10610 napisał(a):

kiedy ustawiłam na zdjęcia portretowe, obraz miałam poruszony (czy to wina tego, ze było mało światła, gdyby było więcej, to inaczej by było ?)


zapewne tak. Trudno to ocenić nie widząc zdjęcia.



Gosia10610 napisał(a):

A czy ustawiać na :P , A, S, M


W plenerze polecam korzystanie z trybu "A" - preselekcja przysłony. Ty wybierasz przysłonę, a aparat dobiera czas.
W studio zaś poleca się używanie trybu M.

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
grzechoslaw
Początkujący

Gosia10610 napisał(a):

Witam.
O fotografii mam małe pojęcie.


kiedy ustawiłam na zdjęcia portretowe, obraz miałam poruszony (czy to wina tego, ze było mało światła, gdyby było więcej, to inaczej by było ?)

A czy ustawiać na :P , A, S, M



Musisz pokazać nam konkretne zdjęcie i/lub ustawienia-przysłona, migawka, ogniskowa. Ale zazwyczaj to pewnie kwestia zbyt długiego czasu naświetlania. Dlatego zazwyczaj najlepiej jest fotografować np w trybie A, kiedy mamy możliwość skorygowania ustawień dobranych przez aparat.
Zazwyczaj przyjmuje sie, że rozsądne minimum, jeśli chodzi o czasy naświetlania to 1/dobrana ogniskowa sekund, ale oczywiście, im krócej tym lepiej. :)

profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

A też się podzielę moimi 'tajemnicami' :slight_smile:

- W jakich formatach robicie portrety, JPG - RAW?
RAW

- Do fotografii portretowej używacie obiektywów stało/zmiennoogniskowych?
Głównie stałoogniskowych, chociaż jak zajdzie potrzeba to czymkolwiek...

- Fotografujecie w "trybie portretowym", "trybie preselekcji przysłony (A)" czy w końcu w "trybie manualnym"?
Prawie zawsze M (z przyzwyczajenia), czasami A (jeżeli scena posiada zmienne oświetlenie itp)

- Jakie wybieracie miejsca i czas do fotografii portretowej w plenerze?
Nie ma dla mnie znaczenia miejsce (wszędzie mogę strzelać) - światło ma znaczenie.

- Fotografujecie w kolorze i ewentualnie przerabiacie później zdjęcie na B&W czy raczej zmieniacie to od razu w aparacie?
kolor i dalej konwersja

- Jesteście za "upiększaniem" zdjęć portretowych w programach graficznych typu PSiak, Corel etc. czy raczej stawiacie na naturalność w wyglądzie modelki/modela
naturalność, naturalność i jeszcze raz naturalność

- Wprowadzacie obróbkę typu B&W + kolorowe oczy?
:slight_smile:

- Jaki obiektyw-y polecacie do fotografii portretowej?
w zależności od kompozycji. U mnie wołem roboczym jest Planar T* ZA (85mm)

- Macie jakieś sposoby na kadrowanie portretów?
hmm - podobnie jak z ekspozycją czyli jak najbardziej poprawnie a jak to jest to hmmm... :c8

profile.country.pl_PL.title
Jasiek2510
Początkujący

Obracam się w fotografii z 2 tyg. no ale przeczytało się już parę książek na temat strzelania fotek więc co nie co chyba nie wiem :P


- W jakich formatach robicie portrety, JPG - RAW?
RAW

- Do fotografii portretowej używacie obiektywów stało/zmiennoogniskowych?
Z tego co wiem i słyszałem to do portretowej najlepiej stałogniskowe typu uniwersalny 50mm, no ale minusem jest to że nie ma zooma , czyli nie przekręcisz pierścienia i Ci zbliży obrazu , trzeba podejść te pare kroków, zmiennoogniskowe też pozytywne do różnych sytuacji typu chcesz mieć cała osobę czy tylko twarz itp. no wtedy w sumie zmiennoogniskowe się przydaje, nie musisz podchodzić. W każdym bądź razie możesz strzelać foty na obiektywie w zestawie :) czyli stałka

- Fotografujecie w "trybie portretowym", "trybie preselekcji przysłony (A)" czy w końcu w "trybie manualnym"?
W sumie to zawsze M robię żeby się uczyć na błędach :) od GO do Czasu Naświetlania, no ale zawsze na Trybie (A) można strzelić foty

- Jakie wybieracie miejsca i czas do fotografii portretowej w plenerze?
Miejsca, wszędzie można, trzeba po prostu wykorzystać to co jest w plenerze od krzaków do innych ciekawych detali, co do czasu za wiele Ci nie powiem, ale rankiem i popołudniem łądne zdjęcia wychodzą

- Fotografujecie w kolorze i ewentualnie przerabiacie później zdjęcie na B&W czy raczej zmieniacie to od razu w aparacie?
raczej kolor

- Jesteście za "upiększaniem" zdjęć portretowych w programach graficznych typu PSiak, Corel etc. czy raczej stawiacie na naturalność w wyglądzie modelki/modela
naturalność, naturalność i jeszcze raz naturalność
tak jak przedmówcy mówili, PSiak itp. no jest po to żeby się pozbyć przykrych detali
- Wprowadzacie obróbkę typu B&W + kolorowe oczy?
Broń boże ! niech Cię ręka Boska broni

- Jaki obiektyw-y polecacie do fotografii portretowej?
No w sumie nie używam innych obiektywów ze względu na koszty i na to czy będzie to moją pasją czy będę strzelać foty bo nie wiem co, no ale twierdzę iż obiektyw DT 50 mm f/1.8 SAM dobrze się spisze.

- Macie jakieś sposoby na kadrowanie portretów?
Portretówki czyli musisz się skupić na oczach, bo to one najbardziej przykuwają uwagę :)