anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

PORADY-fotografia w wakacje

profile.country.pl_PL.title
Quartz.
Użytkownik

PORADY-fotografia w wakacje

Taka moja mała inicjatywa. Nie wiadomo czy się przyjmie, jeśli nie proszę Moderatorów o usunięcie.

W związku ze zbliżającymi się wakacjami wiele osób wyjedzie na wymarzone wczasy. Dlatego utworzyłem ten wątek, aby osoby bardziej doświadczone w fotografii przekazały wiedzę nowym użytkownikom lustrzanek - takim jak ja ;)

Wiele osób zastanawia się jak zrobić dobre zdjęcia krajobrazu w górach, jak wykonywać zdjęcia nad morzem czy jeziorami, albo jak nie przepalić zdjęcia podczas fotografii zachodu słońca.

Jeśli możecie, niech każdy podzieli się swoimi doświadczeniami - które pomogą przywieść z wyjazdu wymarzone zdjęcia.

Rozpoczynając:
Fotografowanie zachodu słońca - aby zwiększyć ostrość zdjęcia oraz podkreślić czerwone barwy nieba wybierz w aparacie tryb A (preselekcja przysłony), ustaw ją na ok.8-11, następnie naciśnij przycisk Fn>Strefa twórcza>5x w dół - Sunset (zachód słońca)

Podczas kompozycji ujęcia postaraj się wycelować aparatem powyżej tarczy słonecznej, wciśnij do połowy spust migawki i nie puszczając go ponownie skadruj ujęcie z tarczą słoneczną - pozwoli to zachować wyliczone ustawienia i uniknąć nadmiernego wpływu słońca na zdjęcia

24 ODPOW. 24
armalite
Początkujący

Quartz napisał(a):

Fotografowanie zachodu słońca - aby zwiększyć ostrość zdjęcia oraz podkreślić czerwone barwy nieba wybierz w aparacie tryb A (preselekcja przysłony), ustaw ją na ok.8-11, następnie naciśnij przycisk Fn>Strefa twórcza>5x w dół - Sunset (zachód słońca)

Podczas kompozycji ujęcia postaraj się wycelować aparatem powyżej tarczy słonecznej, wciśnij do połowy spust migawki i nie puszczając go ponownie skadruj ujęcie z tarczą słoneczną - pozwoli to zachować wyliczone ustawienia i uniknąć nadmiernego wpływu słońca na zdjęcia



Ech... A nie lepiej po prostu ustawić niskie ISO, przesłonę na 7.1, czas odpowiedni (zmienny dla różnej wysokości i kolorytu słońca), całość na statywie i samowyzwalacz 2sek lub "wężykiem" ???

Obawiam się, że temat nie chwyci, bo już na tym przykładzie widać, że metod może być kilka, każda równie dobra i prowadząca do celu...

profile.country.pl_PL.title
Quartz.
Użytkownik

Tak, każdy może mieć różną metodę, ale chciałem żeby był tutaj zbiór wszystkich przydatnych tricków prowadzących do dobrych zdjęć.
Jeśli temat nie wypali, tak jak napisałem, niech go Moderatorzy usuną.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Quartz napisał(a):


wciśnij do połowy spust migawki i nie puszczając go ponownie skadruj ujęcie z tarczą słoneczną - pozwoli to zachować wyliczone ustawienia i uniknąć nadmiernego wpływu słońca na zdjęcia


Nie każdy aparat posiada blokadę ekspozycji wraz z blokadą ostrości. Weź to proszę pod uwagę jeśli zamierzasz dalej częstować użytkowników takimi radami.

Ze swej strony polecam korzystanie z programów tematycznych. Naprawdę znacznie to łatwiej ustawić niż przypomnieć sobie podaną przez kogoś receptę na forum w stylu :

tryb A (preselekcja przysłony), ustaw ją na ok.8-11, następnie naciśnij przycisk Fn>Strefa twórcza>5x w dół - Sunset (zachód słońca)



Pozdrwiam

TMiN-----
Początkujący

ludzie jakie tryby tematyczne..... a wziąć sobie zrobić ten sam kadr w różnych ustawieniach i przeanalizować sobie później przy kompie.... i uczyć się na własnych błędach. Jeśli tego nie robi się bo po co się męczyć to lustrzanka traci sens w naszych rękach. Moim zdaniem to zapomnieć o programach tematycznych. Zacząć od preselekcji przysłony.... jak już się ten temat opanuje to potrenować z preselekcją czasu, która wymaga już innego podejścia gdyż tu dobór wymaga już liczenia a nie wyobrażenia sobie głębi ostrość, a na koniec tryb M.

Wakacje są długie jest czas na trening. :c34

PS... ja przeszedłem wszystkie etapy i z lenistwa wróciłem do pierwszego ( preselekcji przesłony) :thumbsup:

Pozdrawiam .

bartkula
Początkujący

To ja może zadam moje pytanie tutaj. Co zrobić, jak mamy jasne tło (np oświetlony słońcem jakiś budynek) a na pierwszym planie drzewo, które jest już poza zasięgiem słońca? Gdy pomiar światła ustawię na tło, to drzewo jest za ciemne, a jak ustawie na drzewo to budynek za jaskrawy... Próbowałem zmienić parametry pomiaru światła ale nie bardzo mi to wychodziło.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Jeśli rozpiętość tonalna motywu przekracza możliwości rejestracji matrycy, pozostaje jedynie technika HDR. Wykonać (ze statywu) kilka ujęć o różnych parametrach i poskładać w dedykowanym programie. A550 lub NEX, może ułatwić, jeśli ta rozpiętość nie jest zbyt duża.

------------------------------
fotoamator
bartkula
Początkujący

Hmm no dobra, ale jeżeli nie chcę bawić się w HDR, to co powinienem zrobić by zdjęcie wyszło dobrze? Może coś źle robię. Jak Ty zabrałbyś się za zrobienie takiego zdjęcia?

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Matryca ma określoną pojemność tonalną. Jeśli rozpiętość tonalna (różnica między najjaśniejszym i najciemniejszym miejscem) przekracza tę pojemność, to takiego zdjęcia nie da się zrobić poprawnie. Można zdecydować co jest ważniejsze (to jasne, czy to ciemne) i naświetlić na tę część motywu, nie przejmując się resztą. Można ratować się RAWem - naświetlić na światła i spróbować wyciągnąć szczegóły z cieni, ale to zawsze prowadzi do degradacji - w ciemnych miejscach wyjdą szumy i brak szczegółów.

------------------------------
fotoamator
bartkula
Początkujący

Hmm no dzięki. A jeżeli mam taki przypadek, że czasem niebo które jest zachmurzone wychodzi mi za jasne (prawie że białe)?
Edit: Np tak jak w załączniku.