anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

synchronizacja na 1 i 2 kurtynę

profile.country.pl_PL.title
wasil110
Poszukiwacz

synchronizacja na 1 i 2 kurtynę

Witam czy ktos z kolegów mogły mi wytłumaczys o co w tym chodzi ,na czym to polega,jak z tego skorzystac?.

7 ODPOW. 7
profile.country.PL.title
jznan-----
Poszukiwacz

wasil110 napisał(a):

Witam czy ktos z kolegów mogły mi wytłumaczys o co w tym chodzi ,na czym to polega,jak z tego skorzystac?.


Witam kolegę :c37
Chodzi o to, że błysk lampy jest z reguły dużo krótszy od czasu otwarcia migawki. Migawka natomiast składa się z dwóch kurtyn (górnej i dolnej). Wyzwalając migawkę, górna kurtyna unosi się i odsłania matrycę a następnie, po zadanym czasie otwarcia migawki, dolna kurtyna idzie w górę i zasłania matrycę.
Standardowo błysk lampy wyzwalany jest w momencie otwarcia migawki (na pierwszą kurtynę).
Sztandarowym przykładem wykorzystania synchronizacji na drugą kurtynę jest jadący w ciemności samochód z zapalonymi światłami.
Przy błysku na pierwszą kurtynę, matryca zarejestruje obraz samochodu a następnie już po błysku, ślad świateł. Będzie to wyglądało niezbyt naturalnie, bo ślady świateł będą przed samochodem.
Przy błysku na drugą kurtynę, otrzymamy obraz samochodu a ślady świateł zostaną z tyłu. Schemat jest taki: wyzwalamy migawkę i pierwsza kurtyna idzie w górę, odsłaniając matrycę, na której rejestrują się tylko przesuwające się światła samochodu (samochód niewidoczny bo ciemno). Po zadanym czasie naświetlania, błyska lampa, rejestrując obraz samochodu i jednocześnie idzie w górę druga kurtyna, zasłaniając migawkę.

I jeszcze jedno: nie lamerka tylko lamelka. Z lamelek zbudowana jest każda z kurtyn i dlatego lepiej mówić o pierwszej i drugiej kurtynie a nie lamelce, bo o ile kurtyny są dwie to lamelek wchodzących w skład kurtyny jest trochę więcej.

Jak coś pomieszałem, to na pewno koledzy mnie poprawią :-)

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

jznan napisał(a):

Jak coś pomieszałem, to na pewno koledzy mnie poprawią

Bardzo ładnie to wyłożyłeś :smileythumbsup:
Dodam tylko, że przy minimalnym czasie synchronizacji (dla A550 jest to np. 1/160s) nie ma znaczenia na którą kurtynę ustawiony jest błysk - po prostu jest on wyzwalany w momencie całkowitego otwarcia migawki. Aby uzyskać efekt(y) o którym piszesz, ustawiamy zazwyczaj (sporo) dłuższy czas naświetlania (zazwyczaj ze statywem) i wówczas, migawka się otwiera, jest pewien czas otwarta i dopiero potem się zamyka. I teraz ma znaczenie w którym momencie otwarcia migawki nastąpi błysk (czy tuż po po otwarciu, czy tuż przed zamknięciem).
Dodam jeszcze, że tego efektu nie uzyskamy w aparatach z migawką centralną - da się tylko w tych z migawka szczelinową.

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
wasil110
Poszukiwacz

Ok dzieki juz cos tam wiem a jeszcze takie pytanko jak nad tym zapanowac ,jak ustawic synchronizacje na 1 a jak na druga ,nie wiem czy dobze kombinuje jezeli czas bedzie krotszy od czasu synch bedzie 1 a jak dłuzszy to bedzie 2 ?. :c14

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

w aparacie w trybie błysku masz dwie opcje rear i slow syncro jedna to 1 kurtyna drugie to druga kurtyna zajrzyj do instrukcji oba tryby masz szczegółowo opisane...

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

pawelszymanski6 napisał(a):

w aparacie w trybie błysku masz dwie opcje rear i slow syncro jedna to 1 kurtyna drugie to druga kurtyna zajrzyj do instrukcji oba tryby masz szczegółowo opisane...


A dokładnie - rear, to druga kurtyna - czyli wyzwolenie przed zamknięciem migawki, slow, to 1 kurtyna - czyli najpierw błysk, potem naświetlanie.

A instrukcję warto przeczytać :smileythumbsup:

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Tadeusz napisał(a):

pawelszymanski6 napisał(a):

w aparacie w trybie błysku masz dwie opcje rear i slow syncro jedna to 1 kurtyna drugie to druga kurtyna zajrzyj do instrukcji oba tryby masz szczegółowo opisane...


Dokładnie tak, tylko na odwrót - rear, to druga kurtyna - czyli wyzwolenie przed zamknięciem migawki, slow, to 1 kurtyna - czyli najpierw błysk, potem naświetlanie.

A instrukcję warto przeczytać :thumbsup:


tak jeszcze pytanie natury technicznej przy rear błysk na początku jest błyskiem pomiarowym jeszcze przed otworzeniem migawki? bo na wbudowanej lampie jak sobie ustawiłem w manualu czas na 2 sek to przy rear błysnęło mi po naciśnięciu spustu i na sam koniec :c8

profile.country.pl_PL.title
wasil110
Poszukiwacz

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: Dziekuje bardzo za konkretna odpowiedz grunt to miec oparcie ;) u kolegów z forum nawet nie przysło mi na mysl ze to moze byc w instrukcji.