anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

zdjęcie wyborcze

profile.country.pl_PL.title
brunette6
Początkujący

zdjęcie wyborcze

Witam wszystkich! :c37
Wczoraj miałam za zadanie zrobić mojej teściowej zdjęcie wyborcze. Ze względu na ciemność jaka panowała (była 21) musiałam zadowolić się światłem żarowym w salonie :c3 oraz rozciągniętą białą matową folią która służyła jako tło. Zdecydowałam się na rozjaśnienie zdjęcia większym ISO, rezygnując tym samym z użycia lampy (jako amatorka jakoś się z nią nie zaprzyjaźniłam jeszcze i staram się jej wystrzegać). Zdjęcie skadrowałam i poprawiłam w Corelu PhotoPaincie.... Proszę Was o jakieś obiektywne opinie jako bardziej doświadczonych. Co jest źle, co należałoby poprawić i czego się wystrzegać na przyszłość :c8
Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi ;)

6 ODPOW. 6
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

jeżeli masz lampę zew to jej użyj...
zdjęcie jest nieostre/poruszone, a to dyskwalifikuje je na starcie

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

brunette6 napisał(a):

Witam wszystkich! :c37
Wczoraj miałam za zadanie zrobić mojej teściowej zdjęcie wyborcze. Ze względu na ciemność jaka panowała (była 21) musiałam zadowolić się światłem żarowym w salonie :c3 oraz rozciągniętą białą matową folią która służyła jako tło.



Witaj.
Po pierwsze do tak waznych zdjec nie powinno podchodzic sie bez przygotowania, tak na szybko. Zdjecie powinno byc przemyslane, z pomyslem. Jezeli mialo to byc typowe zdjecie legitymacyjne to trzeba bylo zadbac o dobre swiatlo. Jezeli nie czujesz sie dobrze z blyskiem to zrob zdjecie bez lampy ale w dzien, gdy do mieszkania wpada troche wiecej swiatla. Tesciowej czyli kandydatowi tez powinno zalezec na dobrym wizerunku. Co do strony technicznej zdjecia moge sie wypowiedziec, gdy bede mial wiekszy komputer.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

jak już Paweł napisał - zdjęcie jest nieostre i/lub poruszone
Fotografia to światło, nie ma światła nie ma fotografii - są pstryki.

Co należy poprawić ?
Światło! Można, tak jak Piotrek pisał - sfotografować w dzień, ale też można błyskać lampą.
Polecam skorzystać z lampy zewnętrznej na statywie wraz z jakimś dyfuzorem (np. parasolką) i odpalić wbudowaną lampą (tzw. WL).
Wartość przysłony 6,3 ? Skoro jest ciemno to daj minimum (w tym przypadku 5,6).
RAW, a nie JPG - raz, ze można skorygować balans bieli (teraz jest kosmitka, a nie kobieta), a także można zredukować nieco szumu (w razie gdyby się ujawnił i przeszkadzał).

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Chyba już wszystko napisano... Przede wszystkim, takich zdjęć nie powinno się robić na łapu-capu, szczególnie gdy doświadczenia brak.
Jak już się nie dało inaczej:
1. wkręcić mocniejsze żarówki/przynieść więcej światła.
2. oprócz tła odbić czymś białym światło od dołu - pozbedziesz się tych głębokich cieni
3. aparat koniecznie na statywie (łatwiej modelowi siedzieć nieruchomo, niż utrzymać w ręce aparat).
4. Tak, jak kris napisał: jak największa przysłona - i tak w kicie nie otworzysz bardziej, niż do f/5,6 przy 55mm - a najlepiej użyć jaśniejszego obiektywu (jeśli jest)
5. znów za krisem - RAW! Łatwiej kolory poprawić i... no, wyżej napisano. A do obróbki dostałaś dwa programy na płycie z aparatem PMB i IDC - wystarczy.
6. więcej światła! Tylko nie mieszaj światła żarowego, z salonu ze światłem lampy błyskowej, bo z kolorami sobie nie poradzisz (chyba, że w cz-b.)

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
brunette6
Początkujący

dziękuje Wam bardzo za odpowiedzi :c22 wiem że nie powinnam tego robić na szybko i na łapu capu ale modelka nie miała wcześniej czasu bo była zaganiana, a wczoraj miałam ostatni termin na to zdjęcie, a że wróciłam o tak późnej godzinie to już inna sprawa :c3 co do pomysłu to właśnie miało być takie typowe a'la legitymacja. Nie mam zewnętrznej lampy niestety, a jakoś na razie nie opanowałam do końca tej która jest w aparacie stąd pomysł na zdjęcie bez lampy... Nie miałam niestety czasu na eksperymenty z ustawieniami bo modelka wyjątkowo niecierpliwa :c12 miałam popróbować na kimś innym ale chwilowo w domu brakowało kogokolwiek kto mógłby się poświęcić :rolling_eyes: jeśli robiłabym to zdjęcie w słoneczny dzień to na pewno wyszłoby lepiej bo mamy bardzo jasny salon (duże okna). Strasznie żałuję że nie udało się tego zrobić w innym czasie bo byłabym wtedy zadowolona...
Jeszcze raz wielkie dzięki za odpowiedzi i rady :c20 następnym razem powiem że na szybkiego nic nie robię!

profile.country.PL.title
Tomek69N
Poszukiwacz

Jeśli modelka niecierpliwą jest trza było jej coś rozluźniającego zapodać i wyklarować kandydatce iż kampania jest kosztowną sprawą i potrzebujesz jaśniejszego szkła i dobrego światła ;)
To białe tło mi nieszczególnie podeszło. Wiem, zło konieczne w tej sytuacji ale szybki pstryk na kampanię wyborczą nie przystoi.
Dobrze byłoby zdjęcie uczynić w plenerze lub zaaranżować jakoś pomieszcznie by przypominało np. gabinet lub miejsce pracy gdzie owa pani-polityk pracuje (lub ma zamiar) nad poprawieniem bytu rodaków czy coś w tym stylu. Popatrz na zdjęcia polityków (oczywiście tych fotografownych profesjonalnie) i wyciągaj wnioski. Wiedza przychodzi także przez podpatrywanie innych.
Bez względu na wyniki, na następne wybory będziesz lepiej przygotowana... :c20