anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Kto dodał to rozwiązanie do Ja też

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli mówiąc o zmianie skali z -2.0 na 0. Ale napiszę kilka słów o wyświetlanej skali EV.

Skala EV w trybie M (manualnym czyli to Ty ustawiasz wszystkie parametry naświetlania) pokazuje o ile ustawiona przez Ciebie ekspozycja różni się od pomiaru dokonanego przez światłomierz aparatu. W trybach automatycznych i półautomatycznych skala prawie zawsze będzie pokazywała 0 dlatego, że aparat automatycznie ustawia to co sugeruje światłomierz. Oczywiście w trybach tych możesz zmienić wartość naświetlania EV poprzez wprowadzenie korekcji (przycisk z symbolem kwadracik biało czarny z napisami + i -). Wtedy na skali będziesz mieć wyświetloną wartość korekcji EV i o taką watość aparat będzie zmieniał ekspozycję w stosunku do zmierzonej przez światłomierz aparatu.

W trybie manualnym na skali wyświetlana jest różnica pomiędzy nastawami dokonanymi przez Ciebie a tymi zmierzonymi przez aparat. Jeżeli znacznik miga przy końcu skali (na + czy na -) to znaczy, że różnica wartości EV jest większa niż możliwa do wyświetlenia.

Teraz z czym to się je, jak to ugryźć? Wartość EV to wartość naświetlania. Mówi nam o tym z jaką ilością światła powinniśmy naświetlać matrycę aby osiągnąć 18% szarość (tak są skalibrowane światłomierze na podstawie obserwacji i obliczeń). Ilość światła regulujemy poprzez zmianę czasu naświetlania lub przysłony, możemy również wpływać na naświetlanie poprzez zmianę czułości matrycy ISO. Należy ustawić wszystkie te trzy parametry odpowiednio aby osiągnąć zamierzony efekt.

Przejdźmy do przypadku gdy skala EV pokazuje -2.0. Jeżeli zobaczymy takie wskazanie to znaczy, że mamy scenę niedoświetloną o 2 EV (a gdy znacznik miga przy tej wartości to niedoświetlenie jest większe niż 2 EV). Aby to zmienić należy wydłużyć czas naświetlania, otworzyć bardziej przysłonę, podnieść czułość matrycy ISO lub każdą z tych warotści zmienić do wartości nam odpowiadającej. 

Przykład: mamy takie nastawy na aparacie: przysłona 16, czas 1/250, czułość ISO 100. I wskażnik pokazuje nam -2.0 EV i nie miga (czyli faktyczne niedoświetlenie to 2 EV). Możemy więc zmienić (wydłużyć) czas naświetlania z 1/250 na 1/60, zmienić (otworzyć) przysłonę z 16 na 8 lub podnieść czułość matrycy ze 100 ISO na 400 ISO. Oczywiście nie trzeba dokonywać tego zmieniając tylko jeden parametr. Można zmienić dwa lub wszystkie trzy parametry o opowiednią wartość (np zmienić czas z 1/250 na 1/125 i przysłonę z 16 na 11 - czas i przysłona w tym przykładzie zmieniona po 1 EV - da to taki sam efekt jeżeli chodzi o ilość światła docierającego do matrycy jak zmiana tylko jedengo z parametrów o 2 EV) tak aby doprowadzić do odpowiadającego nam naświetlania. 

A dlaczego tak, dlaczego nie dopasowuje się tylko jednego parametru? Dlatego, że każdy z nich ma inne znaczenie, inny wpływ na zdjęcie. Przysłoną reguluje się głębie ostrości, czasem naświetlania wpływa się na przedstawienie ruchu obiektów w kadrze a czułość to taki parametr, który wpływa na szum czyli zakłócenia na obrazie.

Zmian tych parametrów dokonujesz pokrętłem przy spuście aparatu (jeden z parametrów) drugi trzymając wciśnięty przycisk korekcji (czarno biały kwadracik z + i -) a czułość ISO przestawisz naciskając przycisk ISO i kręcąc kółkiem. Który parametr ustawiasz samym kółkiem a który z naciśniętym przyciskiem korekcji ekspozycji ustawiasz w menu.

Nie wiem, czy o to chodziło, czy wyjaśniłem choć trochę, przepraszam za trochę przydługi wywód, dopytuj a postaram się odpowiedzieć precyzyjniej.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Kto dodał to rozwiązanie do Ja też