Join now - be part of our community!

BRAVIA SYNC i FERGUSON ARIVA

profile.country.pl_PL.title
dzwiadek1
Visitor

BRAVIA SYNC i FERGUSON ARIVA

Poczytałem trochę na różnych forach o BRAVIA SYNC i FERGUSONIE ARIVA (ariwa 100, ariwa 100E, ariwa 200) ale nigdzie nikt naprawdę nie wyjaśnił tematu (a nawet go nie podjoł).

Problem polega na tym że po podłączenia za pomocą kabla HDMI ww. dekoder z tv SONY który posiada sterowanie przez HDMI i steruje np. konsolę PS3 (w moim przypadku TV KDL-37V5500 i kino domowe DAV-DZ280) to sterowanie wysiada :(
W ustawieniach tv i kina wszystko ustawione zgodnie z instrukcjami, W TV gdy wybiera się listę urządzeń HDMI tv wyświetla komunikat że nie znaleziono żadnego urządzenia. Wystarczy odłączyć dekoder i wszystko znowu jest ok.
(z góry uprzedzę odpowiedzi o wyłączenie wszystkiego z prądu, przywróceniu ustawień fabrycznych, złej jakości kabla itd. - przetestowałem wszystko i efekt za każdym razem taki sam).

Nasuwa się kilka pytań z zaobserwowanego zjawiska na które może ktoś mądry będzie znał odpowiedzi:
1) Czy każde urządzenie nie SONY podłączone za pomocą HDMI zakłóca pracę bravia sync ?
2) Czy można wyeliminować takie zjawisko podłączając dekoder do tv za pomocą kabla-i komponent YPrPb (trzy kable do obrazu + da do audio) (czytałem gdzieś że ten rodzaj połączenia nie odbiega zbytnio od HDMI)?
3) Zakładając że odpowiedź na pierwsze pytanie jest NIE to może zna ktoś odpowiedź albo chodź wysnuje jakąś teorię dlaczego tak się dzieje.
4) A może komuś udało się rozwiązać w jakiś sposób taki problem?

Serdecznie proszę o wypowiedzi na ten temat :)

P.S.
Nasuwa mi się taka konkluzja na ten temat :)
Jak se kupiłeś tv za kilka tys. i w dodatku uzbroiłeś go za następne kilka tys. w konsole i kino to nie podłączaj nic do tego zestawu co by kosztowało mniej niż tys. :slight_smile:

18 REPLIES 18
oldguest
Visitor

1) Nie każde... Wręcz część współpracuje z Bravia Sync bo to nic innego jak wymiana informacji zaimplementowana w HDMI 1,3. Niestety dekodery na razie :c28
2) Podejrzewam że tak. Potwierdzę też że w przypadku dekodera component czasem może dać lepszy obraz.

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Member

Spróbuj wyłączyć sterowanie HDMI w dekoderze (i tak nie jest kompatybilny z Bravia Sync). Nigdy nie spotkałem się z czymś takim, a nie raz widziałem 4 urządzenia podłączone do telewizora, gdzie 2-3 z Bravia Sync a reszta nie i działało prawidłowo. Więc ciężko stwierdzić gdzie jest błąd. Może trafiłeś na model dekodera który kłóci się z kinem.... Ciekawy przypadek.

profile.country.pl_PL.title
dzwiadek1
Visitor

Obawiam się że ten typ dekodera niema czegoś takiego w ustawieniach jak sterowanie za pomocą HDMI. Ale instrukcję przewertuje a nóż na coś wpadnę?

Obawiam się ze to taki typ dekodera. Nie znam się kompletnie na tym ale może ten dekoder po prostu wysyła jakiś dziwny (nietypowy, niestandardowy) sygnał i tv z kinem wariują przez to?

oldguest
Visitor

Na 99% masz rację ten dekoder nie może (to 99%) mieć HDMI 1.3

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Member

Moim zdaniem i tak nie powinno mieć to wpływu na działanie Bravia Sync (dalej będę nazywał "BS"). Urządzenia są podłączone pod inne porty, więc jeśli jeden nie obsługuje BS, to nie ma przeszkód do działania na drugim porcie. Dodatkowo można założyć słabszą (starszą 1.3 bez litery "a", czy "b") wersję kabla HDMI. Teoretycznie powinno to wyeliminować możliwe zakłócenia.

profile.country.pl_PL.title
dzwiadek1
Visitor

Zasięgnąłem wiedzy u ludzi bawiących się dekoderami i dowiedziałem się że ten model Fergusona ARIWA nie obsługuje CEC więc HDMI ma co najwyżej 1.3.

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Member

Właśnie wspominałem o tym wcześniej. Generalnie HDMI są kompatybilne wstecz. Ciekawy jestem czy to poprawi sytuację.

profile.country.pl_PL.title
dzwiadek1
Visitor

Poszukałem trochę :c25 i trochę się dowiedziałem (ale proszę nie traktować tej wiedzy jako prawda oczywista bo nie jestem żadnym specjalistą, po prostu lobię wiedzieć dlaczego coś nie działa tak jak powinno).

Problem znany jest w świecie pod nazwą ,,pin 13'' (wyszukiwarka :smileyarrow: hdmi pin 13 i troche na ten temat jest).
A w HDMI pin 13 to właśnie ten pin odpowiedzialny za CEC. Dekodery (rożne nie tylko ferdki) ,,wysyłają'' jakieś napięcie po tym pinie które zakłóca skutecznie sterowanie przez hdmi.
Ludzie podobno usuwają ten pin i wtedy ponoć problem znika.
Mi osobiście w taka pracę u podstaw nie chce się bawić :slight_smile:

Zastosuje radę z kablem w słabszej wersji które nie obsługują CEC. Co prawda dziś w pewnym sklepie po przeszukaniu półki z kablami znalazłem taki w wersji 1.3 i zastosowanie go nic nie dało ale w tym sklepie 3/4 kabli nie miało w ogóle określonej wersji a te które miały należały do tych nowych 1.4 lub 1.3b więc czy ten który kupiłem jest 1.3 czy jakaś wyższa wersja trudno powiedzieć.

Może z 1.2 by się udało tylko że ta wersja jest już chyba nie do kupienia? Popytam znajomych może ktoś ma jakiś stary przewód HDMI 1.2 Jak taki zdobędę i sprawdzę to dam znać jak wsysało.

Swoją drogą w dzisiejszych czasach gdzie już jest wersja 1.4 kabli, a systemy typu BS są dość powszechne w rożnych markach TV, producenci dekoderów wypuszczają na rynek urządzenia z standardem 1.2 który po zastosowaniu kabla wyższej jakości powoduje takie cuda. Czysty kosmos :slight_smile:

profile.country.pl_PL.title
dzwiadek1
Visitor

A jednak ciekawość zwyciężyła :slight_smile:

Kupiłem kabel HDMI za całe 5 zł podłączyłem i BS tak jak wcześniej nie działało.

Po rozłożeniu wtyczki na czynniki pierwsze i dostaniu się do poszczególnych kabelków (które zalane były jakimś silikonem) znalazłem ten podpięty do pinu 13 i małymi szczypczykami wyciąłem jakieś 3 milimetry tego kabla (uważając żeby nie uszkodzić pozostałych). Potem trochę izolacji i wtyczka ,,prawie'' jak nowa :slight_smile:
Po podłączeniu tak z preparowanego kabla Bravia Sync (tv+kino) działa tak jak działać powinno dekoder też śmiga.

Co prawda po sprawdzeniu (z dusza na ramieniu czy nie uszkodzę tv albo dekodera) powróciłem do poprzedniego kabla z obawy przed jakimiś przepięciami (czytałem gdzieś że jakieś uziemienie idzie po tym pinie? więc lepiej chyba ze by był).
Z drugiej story to mój TV (37V5500) i tak dźwięku z dekodera podłączonego tylko do HDMI nie przekieruje do kina podłączonego za pomocą kabla SCART (sposób połączenia tv, kina i dekodera opisałem tu http://www.forum.sony.pl/viewtopic.php?f=59&t=6030 , wymaga trochę klikania bo wejście AV2 z automatu nie działa! ale można przywyknąć) więc BS jakoś mnie już niekreci.

Podsumowując: BRAVIA SYNC i FERGUSON ARIVA działa :c4 ale potrzebny do tego kabel HDMI bez pinu 13 obsługującego CEC.