anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

EX500 - przykładowe ustawienia obrazu (kalibracja)

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

EX500 - przykładowe ustawienia obrazu (kalibracja)

Trochę bawiłem się w ustawienia EX500. Co sądzicie o tych ustawieniach (jeśli wydają się za ciemne - można zwiększyć podświetlenie i jasność, jeśli za bardzo rozmyte - "ostrość" na 3-4)? Macie jakieś swoje ulubione?

Tryb obrazu : Custom
Podświetlenie : 1
Kontrast :89
Jasność : 53
Nasycenie : 50
Odcień : 0
Temperatura barwy : Ciepłe 2
Ostrość : min
Redukcja zakłóceń : wył
Redukcja zakłóceń MPEG : wył
Motionflow : standard lub wył
Tryb filmu : wył

Ustawienia zaawansowane

Korekcja czerni : wył
Zaawansowane zwiększanie kontrastu : wył
Gamma : -1
Czystość bieli : wył
Żywy kolor : wył

Balans bieli

Wzmocnienie R : -6
Wzmocnienie G : -9
Wzmocnienie B : 0
Przesunięcie R : -5
Przesuniecie G : -5
Przesuniecie B : 0

Lub takie:

Tryb obrazu : Custom
Podświetlenie : 1
Kontrast :80
Jasność : 50
Nasycenie : 50
Odcień : 1
Temperatura barwy : Ciepłe 2
Ostrość : 1
Redukcja zakłóceń : wył
Redukcja zakłóceń MPEG : wył
Motionflow : standard lub wył
Tryb filmu : wył

Ustawienia zaawansowane

Korekcja czerni : wył
Zaawansowane zwiększanie kontrastu : niskie
Gamma : 0
Czystość bieli : niskie
Żywy kolor : wył

Balans bieli

Wzmocnienie R : 0
Wzmocnienie G : 0
Wzmocnienie B : 1
Przesunięcie R : 0
Przesuniecie G : 0
Przesuniecie B : 0


Polecam ustawienia Motionflow na wysokie w przypadku oglądania sportu, szybkich filmów akcji. Wrażenia dużo lepsze.

44 ODPOW. 44
profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

PePeush napisał(a):

no dobra, ustawienia ustawieniami, ale trzeba zwrócić uwagę na to, że przeciętny kowalski nie widzi różnicy pomiędzy telewizorem za 3 tys i 19 tys...


Szczególnie jak ludzie przesiadają się z kineskopów, lub ze starych HD Ready. Skok w jakości i charakterze obrazu jest tak duży, że nie ma znaczenia czy LCD za 3, czy xx zł. Dopiero po paru ładnych tygodniach taka osoba uświadomi sobie, że obraz może być jeszcze lepszy - choć i tak nie zawsze.
Taka ciekawostka na temat ustawień. Wczoraj byłem u znajomego, który kupił sobie jakiegoś Samsunga (nie pamiętam modelu). Oczywiście jechał na fabrycznych ustawieniach, które wg mnie były tragiczne (kontrast na 100%, podświetlenie na max, czerń szara itd.). Wziąłem się za zmianę ustawień, bo nie dało się patrzeć (zmniejszyłem większość parametrów, powyłączałem jakieś ulepszacze). Po paru minutach obraz stał się akceptowalny i najważniejsze - nie raził w oczy. Włączyłem sport i nagle ten koleś pyta co ja zrobiłem z obrazem?? Wszystko według niego było nienaturalne, ciemne itd. Po cichu zmieniłem znowu ustawienia na poprzedni tryb (ten z tym ogromnym kontrastem, szarą czernią) i okazało się - że takie ustawienia najbardziej mu się podobają... A dziś dzwonił z pytaniem co zmieniałem, bo chyba by wrócił do tamtych ustawień. Od tych już go oczy bolą...
Podobnych przypadków znam mnóstwo...

PePeush
Początkujący

przed chwilą robiłem kalibrację zgodną z tym, o czym tu piszecie plus to, co Zimny zamieścił jeszcze w innym temacie odnośnie kalibracji (może by tak założyć wątek podklejony o kalibracji i różnych ustawieniach z opisem jakie kolory można uzyskać na każdym komplecie ustawień?); stwierdzam, że to co dajecie jest dla mnie zdecydowanie za ciemne - kolory są przytłumione, brudne - coś jak po odpaleniu trybu kinowego (pomarańczowy przycisk na pilocie z napisem THEATER); o ile jest to fajne do oglądania filmu, tak imho nie sprawdza się przy klasycznym męczeniu tv w ciągu dnia na zapchajdziurach; gdzie znajdę więcej ustawień? (wujek Google nie za bardzo wie, jakie inne gotowce mógłby mi podsunąć :()

profile.country.pl_PL.title
froncek7
Początkujący

Moje ustawienia, to kopia ustawień po profesjonalnej kalibracji tegoż samego modelu co mój (40EX500 - wiem wiem, mogą być różnice nawet w tym samym modelu ;)). Toteż kolory powinny być najbardziej zbliżone do "ideału" (włącznie z czarnym ;)), bo zostały zmierzone...
Jeżeli Cię powyższe ustawienia nie zadowalają, polecam ściągnąć sobie płytkę z tablicami testowymi (zgrywasz krótkie filmiki testowe, lub fotki na pendrive i jazda :)). Siądziesz sobie, posprawdzasz i ustawisz tak jak Tobie będzie najlepiej pasowało. Na pewno mniej czasu Ci to zajmie niż szukanie przykładowych ustawień kalibracyjnych, bo weź pod uwagę, że dość istotna jest matryca, a tu są różnice (różni producenci - jeżeli masz 38EX500 to różnica będzie kolosalna), w zależności od przekątnej. Sprawdzałem doświadczalnie, i ustawienia z matryc jak 38EX500 kompletnie się nie sprawdzają na mojej.
Ale jak cała ta dyskusja jest to odczucie subiektywne :)

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

froncek7 napisał(a):

Ale jak cała ta dyskusja jest to odczucie subiektywne :)


Dokładnie. Mi powyższe ustawienia bardzo odpowiadały. Bardzo lubię obraz który nie razi mnie kontrastem, czy jasnością. Oczywiście - bardzo dużo zależy od nadawanej audycji i charakterystyki obrazu jaki leci. I tu najważniejsza jest świadomość użytkownika o możliwościach zmian parametrów obrazu, aby dostosować do oglądanego materiału. Fajnie to było widać na meczu Lech- Juventus. Mecz oglądałem na W5500. Pierwsza połowa była na boisku bardziej zielonym niż białym. Ustawienia miałem takie jak zawsze (gdzieś umieszczałem je w wątku). Dla to są optymalne ustawienia dla tego modelu. Jednak jak zaczęła się druga połowa i z minuty na minutę było bardziej biało - obraz tragedia. Miejscami nie było widać piłki! Więc szybka poprawka kontrastu, czystości bieli, itd. I jaki efekt? Świetny. Wszystko czytelne, akcje wyraźne. A po meczu powrót do wcześniejszych ustawień...

zapote
Początkujący

jakies przykladowe ustawienia dla 46ex500?

marjan
Początkujący

od dwóch dni walczę z kalibracją obrazu, 32 cale 2,5 metra od ekranu,
doszedłem już do ulubionych ustawień obrazu w całkowitej ciemni. skorzystałem z konfiguracji wyżej z lekkimi zmianami,

Podświetlenie : 2
Kontrast :98
Jasność : 50
Nasycenie : 58
Odcień : 0
Temperatura barwy : Ciepłe 2
Ostrość : 6
Redukcja zakłóceń : 0
Redukcja zakłóceń MPEG : 0
Motionflow : standard
Tryb filmu : Auto1

Ustawienia zaawansowane

Korekcja czerni : wył
Zaawansowane zwiększanie kontrastu : wył
Gamma : -1
Czystość bieli : duża
Żywy kolor : średni

Balans bieli

Wzmocnienie R : -20
Wzmocnienie G : -1
Wzmocnienie B : -15
Przesunięcie R : +6
Przesuniecie G : 0
Przesuniecie B : -18

chciałbym jednak żeby obraz był lepszy przy oświetleniu dziennym jak i sztucznym tzn. jest za ciemny więc przydało by się rozjaśnić ale żeby też nie stracił z kolorytu i tej głębi czerni.
jakimi zmianami się zainteresować? próbowałem różnych kombinacji nie ruszałem tylko balansu bieli więc pewnie coś w tym muszę grzebnąć jak się do tego zabrać kombinacji jest kilkadziesiąt tysięcy:(

aha swoją drogą, to normalne że po uruchomieniu nawet po 4-5 minutach menu reaguje z opóźnieniem nawet się delikatnie przywiesza? po dalszym użytkowaniu już wszystko chodzi płynnie.

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

marjan napisał(a):

chciałbym jednak żeby obraz był lepszy przy oświetleniu dziennym jak i sztucznym tzn. jest za ciemny więc przydało by się rozjaśnić ale żeby też nie stracił z kolorytu i tej głębi czerni.
jakimi zmianami się zainteresować? próbowałem różnych kombinacji nie ruszałem tylko balansu bieli więc pewnie coś w tym muszę grzebnąć jak się do tego zabrać kombinacji jest kilkadziesiąt tysięcy:(


Ciężko jest ustawić balans bieli... Jednak przy za ciemnym obrazie można zwiększyć podświetlenie i gamma. Powinno być lepiej.
Z opóźnieniem szczerze to tego nie zauważyłem. Jak tylko będę miał możliwość dostęp do EX500, to napiszę Ci.

profile.country.pl_PL.title
slr-----
Początkujący

Witam

Nabylem model 46EX500 i mam zamiar potestowac dzisiaj podane wyzej ustawienia kalibracji. Zdam relacje tez jaki jest pobor pradu przy tych ustawieniach bo mam miernik.

Czy do modelu 46" takie ustawienia beda dobre czy trzeba cos zmienic w zaleznosci od przekatnej ekranu?

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Przy prawidłowo wykonywanej kalibracji (mierniki, plansze itd) nawet nasłonecznienie pokoju może grać rolę. Przy dzieleniu się ustawieniami obrazu może wielkość telewizora może mieć wpływ, ale nie jest to regułą.

profile.country.pl_PL.title
slr-----
Początkujący

Po 2 dniach kombinacji jak narazie mam chyba obraz jaki cieszy moje oko :) + troche skorzystalem z kalibracji przy pomocy:
http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=948496
i glownie ustawienia czarnego i bialego:
http://www.missingremote.com/guide/display-calibration-part-i

SONY KDL-46EX500

Podświetlenie : 2
Kontrast :80
Jasność : 51
Nasycenie : 52
Odcień : 0
Temperatura barwy : Ciepłe 1
Ostrość : 3
Redukcja zakłóceń : wył
Redukcja zakłóceń MPEG : wył
Motionflow : standard
Tryb filmu : Auto1

Ustawienia zaawansowane

Korekcja czerni : wył
Zaawansowane zwiększanie kontrastu : małe
Gamma : -1
Czystość bieli : wył
Żywy kolor : min

Balans bieli

Wzmocnienie R : 0
Wzmocnienie G : 0
Wzmocnienie B : 0
Przesunięcie R : 0
Przesuniecie G : 0
Przesuniecie B : 0

Pobawie sie jeszcze w wolnej chwili moze balansem bieli ale najbardziej mi zalezalo na dobrym czarnym i ustawienie wedle AVCHD pomoglo :)

Podpiety Watomierz na takich ustawieniach pokazuje 110-115W