anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Kabel HDMI

spolabner261srorg
Początkujący

Kabel HDMI

Witam!

Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem telewizora Sony KDL40EX720BAEP. Mam pytanie dotyczące kabla HDMI. Podłączyłem dekoder dołączonym do zestawu kablem. Słyszałem opinie, że warto dokupić lepszy kabel, ponieważ te dołączane do dekodera nie są najwyższej jakości. Jakie macie doświadczenia w tej kwestii. Czy może to mieć wpływ na jakość obrazu? Od razu dodam, że jestem zadowolony z obrazu HD, jednak nie mam porównania, bo jest to mój pierwszy telewizor HD. Dodam również, że korzystam z lokalnej telewizji kablowej. Czekam na wasze opinie. Pozdrawiam

10 ODPOW. 10
profile.country.pl_PL.title
stubbs.
Użytkownik

Zacząłeś ciekawy i bardzo obszerny temat. Ja jak rozmawiam ze znajomymi i nieraz jakiś kabelek HDMI pożyczę sobie od nich to szczerze nie widzę różnicy. Są kable oczywiście które są do kitu i jak np kiedyś mój kabelek (za marne grosze) dawał mi takie przesunięcie ekranu na środku - coś jak linia dziwnych pikseli. Później dokupiłem inny kabel co już tego efektu mi nie dawał - też jakiś tani i jest OK. Próbowałem droższych kabli (i niby z pozłacanymi końcówkami i ekranami magnetycznymi w standardzie 1.4) i powiem Ci szczerze że nie odczułem różnicy. Ale wydaje mi się że jest to indywidualna sprawa tak jak z muzyką - jeden słyszy każdy szczegół inny jak ja nie wykracza poza umcy-umcy i reszty już nie słyszy (czy ktoś śpiewa czysto czy nie).

Jestem ciekaw zdania innych kolegów na temat różnic w kablach HDMI.

Pozdrawiam Stubb
profile.country.pl_PL.title
Mylagos
Użytkownik

Witam.

Prawdą jest, jakość przewodu może wpłynąć na jakość obrazu, ale jeśli jesteś zadowolony z obrazu to nie ma sensu wymieniać przewodu.

profile.country.pl_PL.title
stubbs.
Użytkownik

Zgadzam się z poprzednikiem. Bo jak coś działa to nie ma sensu tego zmieniać, a jeśli już zdecydujesz się na zmianę to na jaki kabel? Teoretycznie im droższy tym lepszy (choć tak nie jest), wydasz 100, 200zł a obraz jeśli się poprawi to nieznacznie. Choć i to będzie subiektywną sprawą.

Pozdrawiam Stubb
irek6311
Początkujący

Kabli HDMI masa na rynku i ceny zróżnicowane ,
ja korzystam z TV 3D i odtwarzacza Blu Ray 3D więc tani kabel za 30zł odpada bo jak sprawdzałem obraz kiepskiej jakości był ,
jako standard polecę Bridge Premium BPV102 HDMI 2 metry za około 70zł ...
ja używam Bridge Elite BEV101 HDMI 1metr i jakość obrazu + dżwięk na 5+

spolabner261srorg
Początkujący

Zastanawiam mnie jeszcze jedna sprawa. Tak jak pisałem wcześniej do obrazu HD nie mam zastrzeżeń, natomiast niektóre programy a konkretnie ich jakość daleko odbiegają od ideału. Lepszy obraz był na analogu i zwykłym telewizorze. Jednak czy na ich jakość wpływa w tym wypadku kabel HDMI? Gdybym miał wymienić te kanały to TELE 5, TVP Historia i generalnie programy TVP nie są najwyższej jakości. Czekam na wasze opinie...

profile.country.pl_PL.title
stubbs.
Użytkownik

Też tak miałem gdy przesiadłem się z małego TV (około 20") na dużo większy TV 42". Kanały o których pisałeś wyglądały gorzej. Według mnie jest to spowodowane rozciągnięciem małego obrazu na dużą powierzchnię i wtedy widzisz większe piksele - coś jakbyś grał w Tetrisa :).

Pozdrawiam Stubb
profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Przy kanałach które wymieniłeś nie pomoże nawet najlepszy przewód HDMI. Programy nadawane na tych kanałach są produkowane w słabszej technologii, która jest tańsza i negatywnie wpływa na jakość. Sam sygnał jest słabszy, co również wpływa na jakość.
Niestety bardzo często jest tak, że mimo deklarowanej jakości, kanał jest kanałowi nie równy. Największe różnice są między kanałami o których wspomniałeś, a np. TVN24. Wszystkie są w rozdzielczości SD, a jakość jest nieporównywalnie lepsza dla TVN24. Podobnie z kanałami HD. Porównaj BBC Knowledge z np. Cinemax HD... Oba są niby w jakości HD, a różnica na korzyść BBC...

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

abner26 napisał(a):

Zastanawiam mnie jeszcze jedna sprawa. Tak jak pisałem wcześniej do obrazu HD nie mam zastrzeżeń, natomiast niektóre programy a konkretnie ich jakość daleko odbiegają od ideału. Lepszy obraz był na analogu i zwykłym telewizorze. Jednak czy na ich jakość wpływa w tym wypadku kabel HDMI? Gdybym miał wymienić te kanały to TELE 5, TVP Historia i generalnie programy TVP nie są najwyższej jakości. Czekam na wasze opinie...



Co do jakości niektórych kanałów to zależy też od tego jak odbierasz te programy (kablówka, satelita, DVB-T). Obecnie jest proces przechodzenia nadawcy publicznego na nadawanie cyfrowe ale ze względu na wymogi ustawy nadawca publiczny musi nadawać sygnał tak, aby był możliwy do odebrania przez wszystkich a więc i w analogu. Dlatego może się zdarzyć, że Twój dostawca sygnału korzysta z sygnału analogowego TVP, następnie go konwertuje na cyfrowy i jeszcze przetwarza na 16:9. Takie zabiegi pogorszą jakość maksymalnie. Co do TVP Historia to program opiera się na starszych materiałach więc i jakość może być gorsza. Ale np. w TVP Kultura są programy starsze i nowe (a nawet "na żywo" czyli bieżące produkcje). Jeżeli jakość tych bieżących programów jest niedostateczna to ... no nie wiem, zależy od dostawcy sygnału TV, wtedy może będę mógł coś powiedzieć bliżej.

spolabner261srorg
Początkujący

Rzeczywiście oglądając niektóre kanały nadawane w systemie SD jest spora różnica w jakości. Po prostu trzeba czekać aż te programy będą produkowane w lepszej jakości. Moim dostawcą sygnału telewizyjnego jest lokalna telewizja kablowa i fakt, że jedne kanały są lepsze a drugie gorsze zależy do producenta programy a chyba nie od dostawcy sygnału. Natomiast żeby się przekonać czy będzie jakakolwiek różnica to w najbliższym czasie kupię inny (lepszy) kabel HDMI i wtedy podzielę się moimi uwagami. Ewentualnie napiszcie jakiego kabla szukać.