anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Problem odbioru DVB-T2 w TV BRAVIA KDL-32WD750

profile.country.PL.title
kamaz12
Użytkownik

Problem odbioru DVB-T2 w TV BRAVIA KDL-32WD750

Dobry wieczór, witam Wszystkich którzy mają podobny problem. Zebrałem sporo informacji i mam propozycję petycji w tej sprawie do Firmy SONY.

Petycja składana jest w imieniu sporej grupy użytkowników telewizorów BRAVIA, które sprawując się bardzo dobrze mimo upływu ponad 5 lat, za niedługo utracą możliwość odbioru telewizji naziemnej na terenie Polski, po zmianie systemu nadawania.

 

Dotyczy: Umożliwienia odbioru DVB-T2 w telewizorach BRAVIA

serii KDL-xxWDxxx, w których firmowo zainstalowano

tunery DVB-T1, bez możliwości wymiany na II generację.

 

Telewizory BRAVIA, posiadające wysokie parametry techniczne i bardzo elegancką linię wzorniczą, miały duży popyt i cieszą się do dziś uzasadnioną, dobrą oceną wielu użytkowników. Mówiąc prosto, jest to wyrób wyższej „półki”. Kupując ten sprzęt, użytkownicy byli przekonani, że jakość, parametry techniczne i wysoka niezawodność, pozwolą cieszyć się nim przez spory okres eksploatacji.

Tak w zasadzie jest ale po zmianie systemu nadawania telewizji w Polsce, po przejściu na DVB-T2/HEVC, niektóre telewizory serii KDL-xxWDxxx utracą możliwość odbioru telewizji naziemnej. Dotyczy to tych modeli, w których fabrycznie zainstalowano tunery RE243ZP DVB-T. Po prostu, po przejściu na DVB-T2, te modele przestaną „widzieć” nadawanie telewizji naziemnej. To bardzo przykry fakt tym bardziej, że w tej serii jest prawidłowo zaimplementowany kodek HEVC 8b i można byłoby nadal eksploatować te modele, gdyby możliwa była wymiana tunera RE243ZP na DE243ZP DVB-T2 lub CE243ZP DVB-T2/DVB-S2.

Sama fizyczna operacja wymiany jest bardzo prosta, (dzięki decyzji SONY – zastosowania złącza na płycie głównej, umożliwiającego wymianę tunera). Po wymianie tunera RE na inny, fakt ten jest prawidłowo odnotowywany ale nie jest akceptowana zamiana i moduł tunera nie jest „ zapraszany” do podjęcia pracy.

Tuner.JPG

Postulujemy o dopuszczenie w serii WD, podobnie jak w seriach RE/WE, wejście w Memu Serwisowym do opcji zmiany zapisu bitów tak, żeby zamiana tunera została zaakceptowana.

Jeśli to możliwe, najlepiej byłoby, postulowaną zmianę umieścić w najbliższej aktualizacji oprogramowania.

Poważne potraktowanie naszej prośby byłoby wyrazem uszanowania wyboru wielu użytkowników nie tylko telewizorów, którzy przed laty zaufali Firmie SONY, kupując właśnie taki sprzęt.

 

Pozdrawiając, pozostaję z przekonaniem na odpowiedź Kazimierz Mazurkiewicz

16 ODPOW. 16
profile.country.PL.title
TvMan2018
Użytkownik

Ja mam KDL-32WD750 i wszystko śmiga jak należy. 👍

20220205_111525_HDR~2.jpg

profile.country.PL.title
kamaz12
Użytkownik

Dzień dobry. Niestety, to co widzisz dowodzi jedynie faktu, że telewizor ma zaimplementowany kodek HEVC 8 bitowy, który jest konieczny do utworzenia obrazu. To co widać w kanale 28 przekazu naziemnego dociera do telewizora poprzez DVB-T1, czyli zgodnie ze "starym" systemem. Tuner w tym TV nie ma możliwości odbioru DVB-T2 w rezultacie czego, po przejściu na nowy standard, ten TV nie "zobaczy" nadajników. Mówiąc prostym językiem - telewizor jest to spory komputer, który ma kilka wejść pobierania informacji do wyświetlania oraz jedno urządzenie realizacji przekazu czyli matrycę LCD (lub np. plazmę) no i głośniki do tworzenia dźwięku.

Wejściami dla TV są: Tuner odbioru naziemnego, Tuner np. satelity, HDMI, USB, dysk, ...

Zasady przekazu naziemnego jak i satelitarnego są to bardzo wyszukane technologie przekazu informacji, opartego na "ciężkiej" matematyce, kontroli i korygowaniu błędów transmisji i tp... Najistotniejszym jest zrozumienie działania szybkiej transformacji Foureira ale to nie na post. 

Do tworzenia obrazu, komputer wybiera jedno ze źródeł, np. HDMI i po tym Interface posyłany jest z innego urządzenia strumień zakodowanego obrazu i dźwięku. Procesor musi odebrać ten strumień bitów, rozpoznać jak jest kodowany i przygotować matrycy kadr za kardem do zobrazowania. Jeśli do tworzenia obrazu zostanie wybrany Tuner DVB-T czyli przekazu naziemnego, to na początek głowica (tuner) musi z zakodowanego strumienia Multipleksu, w którym posyłane są dane nie jednego a kilku różnych programów TV, odebrać te sygnały zwane kompleksami, wykonać szybką transformatę, poprawić błędy uformować "pociąg wagoników" teraz już bitowych ale jeszcze zakodowanych np. kodekiem HEVC lub innym np. MPG4 i posłać to procesorowi. To on, zgodnie z życzeniem Użytkownika TV, wyłuska z pociągu te wagoniki, które dotyczą np. TVP1, a inne zignoruje. Jeśli pilotem (to też jedno ze źródeł wejścia komputera)  wybierze się inny program, to inne wagoniki złożą się na zobrazowanie i dźwięk.

Tak to w bardzo wielkim skrócie można opisać działanie współczesnego telewizora. Pominąłem wiele istotnych momentów działania procesora - podświetlanie matrycy, nadzór nad przepływem informacji, ...

Jeśli nie zamęczyłem, to dobrze, jeśli na odwrót, to źle, przepraszam.

Kazimierz

profile.country.PL.title
TvMan2018
Użytkownik

Wybacz ale bardziej wierzę planszy niż Tobie. Język polski rozumiem bardzo dobrze a z planszy na "Sprawdzam TV" i z tego co mówi lektor jasno wynika, że telewizor, na którym widać tę planszę i słychać głos lektora jest gotowy do odbioru HEVC.

 

Więc nie rób, proszę, zamieszania jakimiś pseudo-fachowymi "analizami". Generalnie wyglądasz mi na naganiacza, który chce wykreować popyt na dekodery wśród ludzi, którzy dekodera nie potrzebują.

profile.country.PL.title
kamaz12
Użytkownik

Dobry wieczór. Rozumiem, że nie chcesz uwierzyć w to co napisałem. Masz takie prawo. Jednak Twoje epitety w stosunku do mnie są nie na miejscu i nie masz ani podstawy ani prawa tak mnie nazywać. Radzę Ci przypomnieć sobie to co dziś napisałeś, jak przyjdzie czas zmiany systemu nadawania. Kazimierz

profile.country.PL.title
TvMan2018
Użytkownik

Pitolisz.
profile.country.PL.title
Dawidos70
Użytkownik

Użytkownik Kamaz12 ma absolutną rację. Hevc w testowym programie "sprawdzam" nie jest nadawany w DVB-T2. A poza tym ddbiornik ...WD750  nie posiada wbudowanego tunera DVB-T2!

 

profile.country.PL.title
kamaz12
Użytkownik

Dzień dobry. Bardzo dziękuję Ci Dawidos70. Zamieszczając ten post, nie miałem na celu dezinformować ale uprzedzająco poinformować o tym, że renomowana Firma SONY nie dbając o tych Użytkowników, którzy kupili w dobrej wierze sprzęt SONY, teraz zostali "na lodzie". SONY nie chce zająć stanowiska w sprawie opisanej na wstępie. Odpowiednio sformatowaną Petycję (jak na wstępie) skierowałem do Firmy SONY w imieniu, jak sądzę, wielu Użytkowników TV BRAVIA serii WD, wyposażonych w tunery DVB -T1 i bez możliwości wymiany na DVB-T2.

Jeśli Firma SONY nie podejmie tego tematu, czeka nas konieczność korzystania z tunera zewnętrznego, a to zuboży możliwości odbioru. Nie będę wyliczał skutków tego, ponieważ nie ma sensu przekonywać nieprzekonywalnych. Kazimierz

profile.country.PL.title
beniuasia0
Użytkownik

Jak już tak piszecie to bądźcie dokładni, chodzi o DVB-T2/HEVC. Mój TV 55W805A z 2013 roku posiada DVB-T2 ale bez HEVC więc nie będzie odbierał programów w nowym standardzie. Pisanie o samym DVB-T2 wprowadza ludzi w błąd.

profile.country.PL.title
beniuasia0
Użytkownik

Według danych technicznych na stronie Sony seria WD750 posiada wbudowany tuner DVB-T/T2.

Według podanej niżej strony seria TV WD75 jest przygotowana do odbioru TV z nowym kodekiem HEVC.

https://www.sony.pl/electronics/support/articles/00243412