Join now - be part of our community!

TV z VESA 300x300 na lince VESA 400x400?

SOLVED
MiszkaPL
Explorer

TV z VESA 300x300 na lince VESA 400x400?

Kolega zawiesił swojego Samsunga 46" na lince (też Samsunga). Wygląd tak zawieszonego TV jest niesamowity i żaden klasyczny uchwyt (choćby nie wiem jak się nazywał slim) nie dorówna takiemu rozwiązaniu, tak pod względem wizualnym po zawieszeniu jak i pod względem prostoty instalacji i regulacji np. poziomu.

Ja też chciałbym zawiesić mój TV Sony 46" na lince. Problem w tym, że Sony, nie wiedzieć dlaczego, nie ma w ofercie linek, na których można zawiesić TV (po raz kolejny: Samsung ma, a Sony nie...).

Oczywiście to nie problem kupić linkę innego markowego producenta, choćby wspomnianą linkę Samsunga (jakoś wykonania jest super), która kosztuje chyba z 300 zł lub jakiś solidny zamiennik za kilkadziesiąt zł.

Problem, nad którym się zastanawiam, to rozmiar VESA Sony i linek. Mój Sony jest zgodny z VESA 300, a linki są dostosowane do VESA 400.

Pytanie brzmi: czy ktoś z Was zawieszał może TV z VESA 300 na lince z VESA 400?

1 ACCEPTED SOLUTION

Accepted Solutions
profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Member

Witaj,

 

teoretycznie powinno się dostosowywać wieszaki do standardu telewizora. Mówi on nam o rozstawie śrub. Tam gdzie są przykręcane śruby, jest przenoszona siła. Nikt nie da Ci gwarancji, że w przypadku montażu odbiornika z VESA 300x300, na uchwycie 400x400 (w którym możliwe, że będziesz musiał zrobić dodatkowe otwory) siła nie będzie przenoszona na elementy nie przystosowane do tego. Teoretycznie taki uchwyt wytrzymuje nawet dwukrotność ciężaru - ale w przypadku montażu w wyznaczonych miejscach i czysto teoretycznie.

Reasumując - ja bym nie ryzykował.

 

View solution in original post

10 REPLIES 10
profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Member

Witaj,

 

teoretycznie powinno się dostosowywać wieszaki do standardu telewizora. Mówi on nam o rozstawie śrub. Tam gdzie są przykręcane śruby, jest przenoszona siła. Nikt nie da Ci gwarancji, że w przypadku montażu odbiornika z VESA 300x300, na uchwycie 400x400 (w którym możliwe, że będziesz musiał zrobić dodatkowe otwory) siła nie będzie przenoszona na elementy nie przystosowane do tego. Teoretycznie taki uchwyt wytrzymuje nawet dwukrotność ciężaru - ale w przypadku montażu w wyznaczonych miejscach i czysto teoretycznie.

Reasumując - ja bym nie ryzykował.

 

MiszkaPL
Explorer

Cześć!

Jeśli wieszakiem jest stalowy uchwyt to nie ma problemu. Takie uchwyty zgodne z VESA 300 są ogólnie dostępne, nawet Sony je oferuje. Ale ja chcę zawiesić mojego 46" HX'a na lince, a linki są zaprojektowane do standardu VESA 400. Tak sobie myślę, że teoretycznie nie powinno być problemu z zawieszeniem. Widzę to tak: linkę VESA 400 montuję do telewizora. Jako że TV ma rozstaw mocowań 300 mm, a linka jest dostosowana do rozstawu 400 mm, to na lince pozostanie jakby nadmiarowy luz, czyli nie będzie naciągnięta. Teraz 2 tuleje/krążki dystansowe, na których zawiśnie TV, muszę przykręcić do ściany, ale muszą być one bliżej siebie, niż w wypadku TV w standardzie VESA 400, bo Sony ma VESA 300. Skutek będzie taki, że TV zawiśnie na luźniejszej lince (bo końce linek będą bliżej siebie zamontowane na TV), czyli pewno kilka cm niżej "osiądzie" TV względem linii na ścianie, no ale to chyba nie powinno wpłynąć na stabilność.

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Member

Teoretycznie w ten sposób zawiesi się telewizor. W Internecie można znaleźć przeróżne sposoby montażu na innych standardach. Niektórzy nawet wiercą otwory w stalowych uchwytach. Jednak jak wcześniej wspomniałem, standardy są zaprojektowane tak, aby w danych miejscach była przenoszona siła. Każda ingerencja może wpłynąć na zmęczenie materiału i nieprzyjemne uszkodzenie. Wieszanie w ten sposób jest tylko na własne ryzyko. Jeśli tak bardzo zależy Ci na zamontowaniu na tych linkach, przyjrzyj się jak to jest zrobione u Twojego kolegi i zrób analogicznie. Osobiście nie polecam ryzykować. Szczerze mówiąc kiedyś sam myślałem na powieszeniu tv na ścianie. Jednak w mieszkaniu mam niepewną ścianę, nawet obawiam się zamontować wiszącej półki, żeby nie spadła na tv. Do tego chyba dostałem taki znak od losu. W momencie kombinowania nad tym, u brata mojej narzeczonej w nocy spadła normalna wisząca półka. Obyło się w sumie na strachu, bo nic wartościowego ta nie mieli. Ale dało mi to do myślenia i odszedłem od tego pomysłu:) Nie wiem czy przypadek, czy znak – ale zadziałało na wyobraźnięJ

 

MiszkaPL
Explorer

...dlatego cały czas się zastanawiam nad zawieszeniem, jeszcze nic nie jest przesądzone. Zwłaszcza, że mój HX stoi na monolitycznej podstawie, która sama w sobie prezentuje się bardzo dobrze

Ale właśnie z 2 strony wyobrażam sobie ten widok TV (przypomnę, że HX850 nie ma ramki i na całości jest czarna tafla Gorilla Glass) na jasnej ścianie - robiłby niesamowite wrażenie (kable oczywiście pochowam w ścianie). Tak mnie to kręci, że już chciałbym poszaleć z wiertarką :slight_smile:

W wypadku tych linek w specyfikacji jest notka, że pasują DO max. VESA 400, czyli teoretycznie nadają się od rozmiarów VESA 200, poprzez VESA 300 i na VESA 400 kończąc.

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Member

Również mam HX85 z monolityczną podstawką:) U mnie zostaje na półce, po sytuacji którą Ci opisywałem, kupiłem piękną szafkę pod tv. Zamawiałem z katalogu w sklepie. Tam wydawała się wyższa. W rzeczywistości, jest strasznie niska. I tu pokazał się kolejny atut tego modelu - przechylony ekran:) Telewizor wygląda ślicznie. Sądzę, że na ścianie również prezentował by się okazale. Ale pozostaje tak jak jest. Do tego fajne są głośniki w podstawce - też trochę przemawiają za pozostawieniem go na półce. Jeśli tak bardzo chcesz go powiesić, to najlepiej zaopatrz się w dedykowany uchwyt.

Teraz zastanawiam się nad zmianą HX85 na W955B:

 

w95.jpg

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

MiszkaPL, a czy przypadkiem standardy VESA 200x200; 300x300; 400x400 nie zależą od wagi urządzeń mocowanych, na nich? Nie wiem dokładnie jak wygląda to mocowanie na linkę, ale jeśli rozstaw jest inny, a miejsca do mocowania są 4? to dwie linki ze standardu vesa 400 przy vesa 300 nie beda pracować, a dwie będą przenosiły całe obciążenie co jeśli moje przypuszczenia są prawdą sprawi, że tv może spać bo nie wytrzymają mocowania...

 

EDIT znalazłem zamiennik 

WIESZAK 4WORLD LED / LCD 32"-55" SLIM LINKA 

zgodnie z opisem ta linka pozwala na mocowanie tv w różnych standardach VESA pasuje też do Twojego standardu.

MiszkaPL
Explorer

Hej!

Różny standard VESA raczej zależy od wielkości TV. Sony przy 46" stosuje (przynajmniej w serii HX) VESA 300, a dla odmiany Samsung przy 46" ma VESA 400. Zatem to chyba jakieś widzimisię producenta.

Linkę - jak widziałem na filmie - miontuje się inaczej niż klasyczny uchwyt. Taki klasyczny montujemy do TV w 4 miejscach, natomiast linkę montujemy do TV tylko w 2 miejscach - do górnych otworów VESA. Do dolnych otworów przykręcamy tylko takie krążki dystansowe. Te krążki powodują, że od spodu można chwycić TV i go odchylić od ściany, by np. dostać się do kabli. Dodatkowo do jednego z krążków jest przymocowane takie odchylane ramię, aby można było na nim jajby oprzeć tak odchylony TV (i np. majstrować w kabelkach 2 rękami).

Zatem - tak, masz rację, że tylko 2 śruby będą "nosiły" TV, ale to musi działać. Samsung robi linki do 65"! Zobacz w necie linki Samsunga: WMN2000A (32- 40"), WMN2000B (46-60"), WMN2000C (59-65"). Ja myślę by kupić linkę  4world 07373.

 

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

No właśnie 4world  podaje, że te linki są uniwersalne, więc jakby coś było nie tak to zawsze możesz reklamować linkę.

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Member


MiszkaPL napisali:

Zatem - tak, masz rację, że tylko 2 śruby będą "nosiły" TV, ale to musi działać.

 


Tylko pytanie czy telewizor wytrzyma tylko na dwóch śrubkach. Montaż uchwytu ściennego zalecany jest na 4 śruby. Chyba nawet jest to w instrukcji.  W ten sposób rozprowadzany jest ciężar.