anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Kabel HDMI - co warto wiedzieć

profile.country.PL.title
Richiger-66.
Użytkownik

Kabel HDMI - co warto wiedzieć

Czytając inne posty często zauważyć można, że wiele problemów w podłączeniu sprzętu wynika z nieumiejętnego użycia kabla HDMI. Samo hasło kabel HDMI nie oznacza, że mówimy o tym samym kablu, który w nazwie ma cztery tajemnicze literki.

Postanowiłem więc ten problem w wersji mini opisać, by uczulić czujność doboru tego coraz bardziej powszechnego produktu. Patrzmy jaki mamy sprzęt i dobierajmy do niego odpowiedni kabel HDMI. Piszę o tym dlatego, że często nawet sprzedawcy różnic nie znają i doradzić nie potrafią jaki kabel zakupić do jakiego urządzenia. Ja np. spotkałem się z brakiem wiedzy sprzedawcy na temat dobrania kabla HDMI do smart tv 3D. Dlatego uznałem, że trzeba tą wiedzę w tym miejscu zamieścić dla innych w celu uniknięcia straty czasu i pieniędzy z powodu niewiedzy. 

 

Pozdrawiam,
Ryszard Ka
4 ODPOW. 4
profile.country.PL.title
Richiger-66.
Użytkownik

HDMI to wykorzystywany skrót od nazwy High-Definition Multimedia Interface określającej multimedialny interfejs do transmisji treści o wysokiej rozdzielczości bez kompresji. Stworzono go w celu wygodnego przesyłu cyfowego obrazu HD i cyfrowej wielokanałowej fonii za pomocą jednego przewodu. Standard ten powstał w 2000 roku w laboratoriach firmy Silicon Image i regulowany jest przez stowarzyszenie HDMI Working Group do składu którego należy między innymi firma Sony. Od roku 2000 kiedy to opracowano standard HDMI stopniowo wzrastały możliwości urządzeń rejestrujących, odtwarzających i wyświetlających treści HD. Z tego powodu standard (kabel) HDMI musiał ulegać stopniowym modyfikacjom od wersji 1.0 poprzez 1.2, 1.3 aż do obecnego 1.4. Największe zmiany zaszły w wersji 1.3. Wzrosła maksymalna rozdzielczość przesyłanego obrazu z 1920x1200 pikseli do 2560x1600 pikseli bez przeplotu. W wersji 1,3 można przesłać obraz o większej rozdzielczości koloru (kolor piksela opisywany jest teraz nawet w 48 bitach, a dawniej wyłącznie w 24 bitach), co oznacza zgodność ze standardem x.v.Colour (zwanym też Deep Color). Dodatkowymi atutami tej wersji są: dwukierunkowy przesył danych pomiędzy urządzeniami, transmisja bezstratnej fonii zgodnej z Dolby Digital True HD i DTS-HD Master Audio oraz nowy, mniejszy typ gniazda dla urządzeń przenośnych.

Dzięki wykorzystaniu kabla HDMI możliwe jest łączenie ze sobą takich sprzętów jak: odtwarzacze Blu-ray, DVD, komputery, monitory, konsole do gier, cyfrowe telewizory.

 

Jaka więc jest różnica pomiędzy wersjami kabli HDMI 1.2, 1.3 i 1.4?
Kable HDMI zaczynają wypierać z rynku starsze standardy analogowe tj. s-video, VGA, SCART jak również
cyfrowe m.in. DVI. Są stworzone dla osób, które wymieniają odbiorniki TV na cyfrowe, gdyż zapewniają
idealną jakość dźwięku i obrazu w nowych telewizorach. Kable analogowe nie są w stanie spełnić takich
standardów. Przy wymianie telewizora, nie wolno więc zapomnieć o wymianie kabli na HDMI. W celu
wybrania najodpowiedniejszego interfejsu HDMI, sprawdźmy czym różnią się miedzy sobą jego trzy wersje
- HDMI 1.2, 1.3 i 1.4 dostępne na rynku. Standard HDMI 1.2 pozwala na przesyłanie cyfrowego obrazu i dźwięku HD o najwyższej obecnie rozdzielczości 1080p. Co więc potrafi wyższy rangą HDMI 1.3 ?
Jest on w stanie przesłać szersze pasma danych, potrzebne do przesyłu większej niż ośmiobitowej gamy
kolorów. HDMI 1.3 przeważa również możliwością przesyłania skompresowanych formatów audio tj. DTS-HD
czy Dolby TrueHD. Dodatkowo standard 1.3 posiada mniejsze gniazda i wtyczki, co umożliwia podłączenie mniejszych urządzeń np. cyfrowych kamer HD. HDMI 1.2 nie posiada takich możliwości, pozwala jedynie na transmisje nieskompresowanego cyfrowego sygnału audio. Na rynku dostępny jest już standard HDMI 1.4, który obsługuje rozdzielczość 4Kx2K i stworzony zostać musiał specjalnie na potrzebę przesyłania trójwymiarowych filmów HD. Prawdopodobnie wraz z "udomowieniem się" na rynku technologii 3D, wyprze on najpopularniejszy HDMI 1.3."

Pozdrawiam,
Ryszard Ka
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Bardzo wartościowy post. Wiele wyjaśnia. Dzięki!

 

Swoją drogą ciekawe czy kiedyś HDMI zostanie wyparty przez Display Port. 

 

Mało kto zdaje sobie sprawę, ale umieszczenie logo HDMI na opakowaniu wiąże się z wniesieniem opłaty licencyjnej co w konskwencji przekłada się na wyższe ceny... Display Port jest zaś na bezpłatnej licencji.

 

Sprzęt byłby tańszy a i wtyczka nie będzie wypadać z gniazda jak w przypadku HDMI (w sumie widziałem tylko jeden kabel HDMI na rynku z małymi zaczepami, które zabezpieczały wtyczkę przed wypadnięciem).

profile.country.PL.title
djrychu
Expert

Witam,

 

Lajam z tym DP to jest ciekawa sytuacja niby darmowy, a nikt go nie chce. Np. Dell w swoich monitorach już długo go stosuje.

 

Co do wtyczek to dam Ci fajny przykład nie wiem czy te widziałeś:

HDMI1.JPG

Nazwy firmy nie podam, żeby reklamy nie robić. Poza tym chyba się wycofali z tego typu rozwiązania.

A ja dodam tylko przydatny link z opisem wersji:

http://pl.wikipedia.org/wiki/HDMI

 

Pozdrawiam

profile.country.pl_PL.title
plukaszcz
Użytkownik

Ja pragnę dodać ze swojeje strony iż (na przykładzie oryginalnego kabla hdmi sony DLC-HE10H) jest strzałka. Ja mam zainstalowany kabel w ten sposób że strzałka biegnie w stronę tv od podłączonych urządzeń (niby bez znaczenia bo przepływ danych jest w obie strony).